
"Kultuur ja Elu" kirjutab:
Rakke valla kindral – Richard Tomberg
Saatuse irooniana aastal 1940 Eesti Vabariigi viimasel sünnipäeval koos Aleksander Jaaksoni ja August Kasekampiga kindralmajoriks ülendatud Richard Tomberg oli a i n u s Eesti sõjaväe kõrgemast juhtkonnast, kes punapõrgus ellu jäi. Ta arreteeriti Venemaal, 1944. aasta veebruari viimasel päeval, süüdistatuna Eesti ettevalmistamises inglastele kallaletungiks Venemaale. Peale 8 aastat kestnud eeluurimisvangistust üksikkongis mõisteti talle karistuseks traditsiooniline 25+5, kuid ta vabanes laagrist lausamnestia korras aastal 1956 kui “alusetult süüdimõistetu”. Ta tuli tagasi vaimselt muserdatuna, 40 kilo kergemana, piinamisjäljed ihul.
Koos Tombergiga vabanes laagrist ka major Döring, kes oli aastal 1940 Tartu lennuväe divisjoni ülem. Döringu abikaasa elas Rootsis. Ühel korral õnnestus Tombergil pääseda reisile Rootsi ja ta lubas kaasa aidata Döringi ümberasumiseks, mis hiljem ka korda läks. Mõned pagulasajalehed seostasid Tombergi külaskäiku “hingede püüdmisega”, milles oli tõtt vaid niipalju, et see “püüdmine” toimus teises suunas, kui nemad oletasid. Muide, laagris veedetud esimesel päeval kohtas Tomberg saunas ei kedagi muud kui Ülemnõukogu Presiidiumi esimeest Nigol Andresenit, kelle ta siiski vaatamata küürus kehale ja lahjale näole ära tundis. Siberis omandas Tomberg ka oma hilisema elukutse – ehitaja.
Võib-olla tänu pikale eeluurimisvangistusele kindralmajor Tomberg ellu jäigi, oletab pojapoeg Herki Tomberg, kellele on mitmepalgelise elukäiguga Richard Tomberg meelde jäänud ennekõike vanaisana, väga lahke ja hella südamega inimesena. Talle meenub, kui vanaisa kirjutuslaua taga istudes mõnd prantsuskeelset ajalehte luges, igal laupäeval koos vanaemaga mitut sorti pirukaid küpsetas, aga ka see, kuidas ta lapselapsega pildidoominot ladus ning kunagi ei keelanud ordenite ega aumärkidega mängida ning raamaturiiulis leiduvaid eestiaegseid raamatuid lugeda. Tol ajal oli see teatavasti rangelt keelatud kirjandus, mille olemasolustki ei tohtinud iitsatada, lugemisest rääkimata. Vanaisa unistus näha enne surma veel kord oma Austraalias elavat tütart ja tütrelapsi, ei täitunud, sest nõukogude võim ei andnud talle väljasõiduluba.
Kindlasti on kindralmajor Richard Tomberg ka praegustele Rakke noortele eeskujuks ustava sõduri ja hea inimesena, nagu oli omal ajal neile, kes teda tundsid.

Taat ise peale Siberist naasmist.
Leiab keegi ka mundris foto?