Lk.170: Ainukene relvastatud vastuhakk nn. rahvarevolutsioonile leidis aset 21. juuni hilisõhtul Tallinnas Raua tänava koolimajas, kus tulevahetusse sattusid Sidepataljoni sõdurid ja neilt relvade loovutamist nõudnud isehakanud korravalvurid (tegutsesid Punaarmee soomusautode kaitse all).
27. juunil saatis Sidepataljoni ülem Sõjavägede Staabi IV osakonnale kirja, et „21.-22- juuni öösel tekkinud segaduse tõttu on Sidepataljoni staabist Raua 32 kaduma läinud reservohvitseride sõjaväeteenistuse tunnistused, kokku 29 tunnistust“. Samas kirjas antakse, et nimetatud reservohvitserid viibisid Sidepataljonis tegelikus sõjaväeteenistuses õppustel ajavahemikus 3.-23. juuni 1940. Sidepataljoni ülem esitas palve, et neile reservohvitseridele antaks välja uued sõjaväetunnistused.
„Sidepataljoni relvadega vastuhakkamine oli mehine tegu ja väärib täit tunnustust. Pataljoni meeskond alustas võitlust punase kallaletungi vastu spontaanselt. Selleks ei olnud tarvis mingit käsku ega korraldust. Iga mees tundis oma ülesannet ja täitis sõduri kohustust. Sidepataljonile kuulub see au, et pataljoni mehed punaste poolt võimu ülevõtmise ajal 21. juunil 1940 ainsa Eesti Vabariigi väeosana astus relvadega vastu punastele orjastajatele ja Eesti iseseisvuse likvideerijatele – N. Liidu okupatsioonivägedele. See oli Eesti protest N. Liidu ülemvõimu, vägivalla ja tooruse vastu,“ tunnustas Sõjavägede Staabi I osakonna kolonelleitnant Alfred Luts.
Vägisi kipub pähe küsimus, miks Sidepataljon ainukese relvastatud jõuna riigikukutajatele vastu hakkas. Siit ja sealt on kaasaegsetelt pudenenud vihjeid, et relvastatud vastuhakuks valmisolijaid oli Eestis neil päevil enamgi, nii sõjaväes kui ka Kaitseliidus, kus sugugi käsu peale kõiki relvi ära ei antud. Ainult et distsiplineeritud sõjaväelastena ootasid kõik käsku, mida selleks volitatud juhtidelt ei tulnud. Kas Sidepataljoni vastuhakk tulenes tõesti ainult isehakanud riigikukutajate ülbusest? Tahaks siiski uskuda, et kordusõppustel viibinud reservohvitserid olid just need, kes hakkasid ise vastu ning täitsid kujunenud situatsioonis „Riigikaitse sõjaaegse korralduse seaduse“ § 1 mõtet, mille kohaselt „riigikaitseks alustatud võitlust relvastatud jõududega ei ole õigustatud lõpetama keegi, kui ei ole säilitatud riigi iseseisvus ja sõltumatus ning riigi maa-ala lahutamatu tervik“.
Estoloog pani kunagi üles ka artikli ajakirjast Vikerlane (nr: 10, 1949, lk 12-13. Ajakiri ilmus Stokholmis Vello Pekomäe toimetusel) http://i42.photobucket.com/albums/e308/ ... /side1.jpg
http://i42.photobucket.com/albums/e308/ ... /side2.jpg

