Võitlused 26. juulil
Vt ka kaarti ülalpool.
Kõik kellaajad (ka punaarmee tegevusega seoses) on edaspidi antud nn. Saksa aja järgi.
Kuna infot Saksa poolelt on vähe ja see on lünklik, siis peab sündmuste käiku jälgima peamiselt punaarmee üksuste tegevuse kaudu.
Üldiselt ööl vastu 26. juulit ja 26. juuli hommikul tõmbus III SS-tankikorpus Tannenbergi liinile ja teostas vägede ümbergupeerimise. Neile järgnesid 8. armee ja 2. löögiarmee diviisid.
1) Andmed nõukogude dokumentidest. (Nõukaraamatutest midagi kasulikku ei leia.)
Alustame rinde lõunatiivalt.
8. armee
124. laskurkorpuse 48. laskurdiviisi kolm laskurpolku saavutasid Tannenbergi liini (Norge II ja III pataljoni lõigus - nrw44), mille positsioone päeva jooksul ründasid. Kuskil püsivat sissemurret ilmselt ei saavutanud. Diviisi allüksused olid juba eelnevatel päevadel suuri kaotusi kandnud, nii ka 26.07 - päeva jooksul vähemalt 107 surnut/kadunut+haavatud. Õhtul pealetung katkestati. Pimeduse katte all tõi 48. diviis järele otsesihtimisega kahurid; öösel tegutsesid luuregrupid, vange võtta neil ei õnnestunud.
8. armee
117. laskurkorpuse 256. laskurdiviis saavutas hommikul Tannenbergi liinile taanduvat vastast jälitades kolme laskurpolguga raudtee joone Haava-Lembitu piirkonnas. Diviisi allüksused olid eelnevatel päevadel tõsiseid kaotusi kandnud, laskurpolkude pataljonid ei olnud enam täiskoosseisulised (täiskoosseisulises pataljonis pidi olema 285 inimest), 930. laskurpolgus oli III pataljon varem kaotuste tõttu laiali saadetud (isikkoosseis anti täienduseks teistele pataljonidele), tõenäoliselt sama oli tehtud 934. laskurpolgu II pataljoniga (polgu III pataljon asus diviisi reservis ja rindel oli ainult I pataljon).
Põhja suunas edenemist jätkates põrkus 256. diviis vastase (Danmarki II ja III pataljon - nrw44) positsioonile Tannenbergi liinil. 937. polgule langes Lastekodumäest kagus vangi neli meest 676. maaväe pioneeripataljonist (ilmselt oma allüksustest eraldunud grupp). Kl 13 tegid 256. diviisi polgud katset rünnata, enne seda toodi järele suurtükke (otsesihtimisega positisoonile) ja miinipildujad. Pealetung kukkus läbi, uus katse kavatseti ette võtta pimeduse katte all. 937. laskurpolgu I pataljon liikus Ridaküla piirkonda, kust pidi haarama Lastekodumäge põhjast, 937. polgule operatiivselt allutatud 7. üksik trahvirood asus maantee rajooni.
Keskpäeval ehk 256. diviisiga umbes samal ajal saavutasid Tannenbergi liini ka
117. laskurkorpuse 201. laskurdiviisi allüksused, mis olid samuti eelnevatel päevadel tõsiseid kaotusi kandnud. Diviisi 191. laskurpolk (polgus kolm pataljoni) jõudis keskpäevaks kagu suunast Ridaküla piirkonda, misjärel kohtas Lastekodumäe kirdeküljel tugevat vastupanu. Kl 14.35 alustas polk rünnakut Lastekodumäe suunas. Esialgu erilist edu ilmselt ei saavutatud. Pärastpoole jõudsid järele 191. polguga koostööd tegevad 98. üksik tankipolk (lahingukorras 16 T-34/85) ja 31. kaardiväe üksik läbimurde-tankipolk (lahingukorras 13 IS-2). 201. diviisi 92. laskurpolk (kolm pataljoni) jõudis 15.45 Udria piirkonda, misjärel edenes lääne suunas, jõudes õhtul Ridakülast põhja pool välja Tannenbergi liini ette, kus vastase tule alla jäädes peatuti. 92. polk sel õhtul pealetungi ei jätkanud. 201. diviisi 122. laskurpolk oli 117. korpuse reservis.
Mererannikul jõudis õhtul Mummassaare piirkonda 2. löögiarmee otsealluvuses tegutseva
131. laskurdiviisi 482. laskurpolk, peatudes Tannenbergi liini ees (sel õhtul ei rünnanud). Diviisi ülejäänud kaks laskurpolku järgnesid ida pool.
Kella 17.30 paiku jõudsid idast maanteed mööda Lastekodumäeni 2. löögiarmee
109. laskurkorpuse 109. laskurdiviisi 456. laskurpolgu I ja II pataljon (III pataljon järgnes tagapool), mis sattusid seal vastase tule alla. Polgu pataljonid olid eelnevalt kandnud ilmselt väikesi kaotusi ja olid seega peaaegu täiskoosseisulised. 456. polguga koos tegutses 185. üksik tankipolk (korras 14 T-34/85, 5 T-34/76). Enne pealetungi jätkamist toodi 456. polgule järele laskemoona ja otsesihtimisega kahureid. 109. diviisi 381. ja 602. laskurpolk järgnesid tagapool ja sel päeval Sinimägedes lahingutest osa ei võtnud.
Seega olid õhtu seisuga Lastekodumäeni välja jõudnud kahe korpuse kolme diviisi allüksused. Dokumentidest ei selgu, kas need diviisid ka oma tegevust ka kuidagi kooskõlastada püüdsid.
256. diviis läks pimeduse (hämaruse) saabudes õhtul uuesti pealetungile (mitte enne kl 19). 934. polgu I pataljon jäi suurtükiväetule alla, samuti oli pataljoni vasak tiib avatud vastase kaitsepositsioonile raudteest lõunas ja sai sealt tuld. Pataljon edeneda ei suutnud. 930. polgu kahe pataljoni eduks jäi kaevikujupi vallutamine Hundinurga ristmiku juures polgu paremal tiival. Vallutatud kaevikus löödi tagasi Danmarki kuni kompaniitugevuse allüksuse vasturünnak ja saadi kuus vangi. 937. polgu II pataljoni (Hundinurga ja Tirtsu vahel) edu või ebaedu sel õhtul dokumentidest ei selgu. Kuna Saksa allikate (Tieke) järgi Danmarki III pataljon sel õhtul üldiselt ei taganenud, siis oletan, et 937. polgu II pataljonil edu polnud.
937. polgu III pataljon tungis kagu suunast Lastekodumäele, mis loeti kl 20.40 vallutatuks. (Arvatavasti murdis pataljon läbi III/Danmarki ja flaamlaste vahekoha piirkonnas - nrw44.) Umbes samaaegselt 937. polgu III pataljoniga tungisid mäele kirdest või põhjast 201. diviisi 191. polgu allüksused, mis tegutsesid 31. kv. ja 98. tankipolgu toel, ja võib-olla ka 937. polgu I pataljon. Mäele tungis hilisõhtul ühtlasi 109. diviisi 456. polk 185. tankipolgu toel. Olemasolevate allikate põhjal on raske otsustada, millisel diviisil oli põhiroll mäe vallutamisel, kuid arvestades 109. diviisi suhteliselt väikesi kaotusi sel päeval (üldse kokku 8 surnut), siis ilmselt ei olnud 109. diviisi osa kõige olulisem. 256. diviisil oli sel päeval kokku 58 surnut/kadunut ja 201. diviisil 64.
Nõukogude andmeil tõrjus 937. polk Lastekodumäel kl 23 vastase kuni kompaniitugevuse rünnaku, mis lähtus loodest (Grenaderimäest põhja poolt). 930. polgu allüksused tõrjusid umbes samal ajal kuni kompaniitugevuse kahest suunast lähtunud rünnaku Hundinurga juures.
Lastekodumäel langes vangi III/47 ülem Stubaf Heinz Scholz, kes seletas ülekuulamisel, et oli mäel oma pataljoni positsioone üle vaatamas. Ühe ülekuulamisprotokolli järgi seletas Scholz, et punaarmeelased läksid mäel temast kirdest mööda ja lõikasid ta koos grupi sõduritega ära. Lootis pimeduse katte all omadeni hiilida ja jäi kaevikusse, aga keskööl leiti üles ja vangistati. Teise protokolli järgi ütles ta, et vastane läks mäel põhjast mööda, ta pataljoni sõdurid põgenesid korratuses, ise jäi üksi ja sattus vangi.
Lastekodumäe vallutamisel võetud vangide koguarv näib olevat väike. 256. ja 201. diviis võtsid tõenäoliselt üksikuid vange. 109. diviisi 456. polgu ühele allüksusele omistati autasuesildises 12 vangi võtmine, aga see arv võib sisaldada järgmise päeva andmeid.
Neli meest esitati mäe vallutamise eest Nõukogude Liidu kangelase nimetusele. Neist 937. polgu komsorg (olevat esimesena jõudnud mäele ja heisanud seal punalipu), sama polgu III pataljoni rooduülem ja 456. polgu tankitõrjepüssiroodu rühmaülem seda siiski ei saanud. Ainukesena anti „kangelane“ 191. polgu jaoülemale seersant Georgi Amjagale, kes olevat vangistanud ühe majori (väidetavalt kargas varjendist välja, Amjaga olevat tal automaadikabaga löönud käest granaadi ja randmesse hammustades sundinud püstolit käest lahti laskma) ja seejärel käsitsivõitluses kolmanda kaeviku pärast ka ühe ülemleitnandi. Öösel olevat ta kolme mehe eesotsas tõrjunud vaenlase vasturünnaku.
(Ega neid majoreid seal Lastekodumäel rohkem vangi ei langenud kui Stubaf Scholz. Kuid Amjaga võitles ilmselt mäe põhjaküljel, samas kui Scholz pidanuks justkui oma allüksusi kontrollima mäe lõunaküljel. Võimalik, et majori auaste Amjaga vägitegude kirjelduses on eksitus või lihstalt väljamõeldis.)
2) Saksa armeegrupi Narva ja Nederlandi dokumendid
Pataljonitugevune vastane ründas pärastlõunal lõunapool Lastekodumäge korduvalt, tõrjuti. Põhjapool mäge tõrjuti nõrgemad edenemiskatsed.
Saksa suurtükivägi (sh 3. raske raketiheitjarügement) tulistas vastase pealetungiettevalmistusi Lastekodumäe ja Haava juures.
Kl 19.20 vastase sissemurre Haava juures (võib-olla on peetud silmas 930. või 937. laskurpolgu tegevust sealt põhja pool - nrw44).
Flaamlased taganesid alates kl 19.30 (nii raporteeris Nederlandi 49. rügement.)
Alates kl 20 tankirünnak põhjapool mäge, mis tõi kaasa sissemurde. Algatati vasturünnak. Lõunapool mäge rünnakud tõrjuti. Nederlandi lõigus lasti kolm vastase tanki puruks. Saksa suurtükiväe juhtstaapi jõudsid hommikuks andmed kuue vastase tanki purukslaskmisest Lastekodumäe piirkonnas.
Nederlandi 49. rügement raporteeris kl 21 kümnest rasketankist maanteel koos jalaväega, mis ründasid rügemendi lõigus. Kl 22.31 sai Nederlandi suurtükivägi käsu anda Lastekodumäest põhjas sissemurdesse tuld. Kl 23 seisuga oli Nederlandi andmeil Lastekodumägi vastase käes, Nordland kavatses vasturünnakut.
Päeva jooksu nähti Nederlandi lõigus vastase nihkumist 200-300 meetri kaugusele esliinist (arvatavasti luure - nrw44). Mummassaare juures jooksis 26.07 üle üks vastase sõjaväelane.
Nederlandi vasakul tiival tõrjuti (ei ole selge, kas õhtul või öösel - nrw44) roodutugevune löögigrupp.
3) Andmed Saksa autasuesildistest
11. SS-tankipataljoni Standartenoberjunker Wille PzKpfw IV oli 300-500 meetrit idapool Lastekodumäge kaitsel. Vastase umbes 16 tanki saabus maanteed mööda Kaasiku suunast. Wille tank avas tule ebasoodsalt positsioonilt (maastiku langus), teda toetasid teised soomusmasinad. Selgus, et IS-2 vastu ollakse vähetõhusad. Siiski vastase juhttank pöördus tule all kõrvale ja vastane peatas oma rünnaku.
Langemarcki pataljoni 7,5cm tankitõrjekahuri sihturi Sturmmann Remy Schrijneni Rüütliristiga autasustamise esildis: 26.07 kl 09 edenes vastane kolme T-34-ga maanteel. Schrijneni kahur lasi neist kaks puruks. Kl 15 ründas vastane jalaväe ja viie T-34-ga ja ühe IS-2-ga suurtükiväetule toel. Schrijneni kahur lasi puruks kaks T-34 ja ühe IS-2. Üks T-34 sa vigastada, öösel vastane tõenäoliselt viis selle minema. (Selle kirjeldusega on see häda, et esimene kellaaeg (09) on kindlasti vale, mingit tankirünnakut ei saanud sel ajal olla. Ka kl 15 on vähetõenäoline. Vastase hävitatud tankide arvuga võidi liialdada.)
4) Andmed ajalooraamatutest (põhinevad mälestustel)
Tieke: õhtupimeduses murdis viis vastase tanki koos jalaväega kohe maanteest lõunas peavõitlusliinist läbi, lüües taganema nõrga mereväelaste kompanii (ilmselt peetakse silmas Hohnschildi grupi alllüksust - nrw44). Tankid jäid peatuma Lastekodumäe all, neid märkas Danmarki III pataljoni põhjatiival positsioonil asuv rügemendi staabikompanii mootorratturite rühm, misjärel kesköö paiku saabus kohale rügemendi tankihävitusrühm eesotsas UScha Mellenthiniga ja kõik viis tanki lasti põlema.
(Armeegrupi Narva sõjapäevikus on 01.08 sissekanne,et Danmarki tankihävitusrühma jaoülem Uscha Mellenthin hävitas kolme päeva jooksul 7 tanki lähivõitluses.)
(Nagu juba öeldud, asus Danmarki vasak tiib Tieke sõnul maanee juures, mida ma siiski usutavaks ei pea. Eeldusel, et Tiekel on üldse õige kuupäev, siis Mellenthini rünnatud tankid võisid pigem peatuda Lastekodumäe kagunõlva piirkonnas.)
The Last Kinght of Flanders (Brandt):
Flaamlaste pataljon asus 600 meetrises lõigus Lastekodumäe ees. Pataljoni komandopunker asus mäe idaküljel. 1. kompanii asus paremal tiival, 3. kompanii vasakul, 2. kompanii keskel. Tankitõrjekahurid: üks Lastekodumäel, kaks maantee ja Grenaderimäe idaosa vahele (rohkem maantee poole).
26. juulil sai 1. kompanii ülem surma, Lastekodumäel asuv tt-kahur laskesektoriga itta löödi üsna alguses vastase suurtükiväetulega rivist välja. Samal päeval sai komandopunker otsetabamuse. Pataljoni ülem Rehmann sai kerge kurguhaava, 2. kompanii ülem sai surma. III SS-soomuskorpuse ülemale ara mulje jätnud Rehmann asendati Ustuf Georg D'Haesega.
26. juuli õhtupoole saabus kolm Saksa tanki kahe tt-kahuri lähedale põhja poole Grenaderimäge, avasid tule vastase suunas, kuid üks neist sai seejärel ise otsetabamuse, põles. Õhtul ligines mööda teed T-34 kiirel käigul, Schrijneni kahur laskis selle põlema, samuti paari minuti pärast sellele järgnenud teise T-34 ja neile järgnenud kolmanda T-34. Tankid jäid majakese ja Lastekodumäe vahele. Teine Langemarcki tt-kahur tulistas samuti ründavaid tanke. Kokku lasti neli tanki lasti põlema, mitut vigastati.
(Ega need flaamlaste mälestused ka nüüd detailides väga usaldusväärsed pole, näiteks Lastekodumäe kaotamist 26.07 õhtul seal ei ole, vaid jutustatakse hoopis vastase pealetungide tõrjumisest 26.07 jooksul.)
Lisaks leiab ühe III/47 veterani mälestused, kelle sõnul oli ta miinipildujameeskonnas, osaledes 26.07 lahingus.
https://foorum.rindeleht.ee/viewtopic.p ... 22#p101522
Üldised järeldused 26.07 kohta: õhtul löödi terve flaamlaste pataljon Lastekodumäe eest taganema (ja ilmselt taganes maantee juures ka Hohnschildi grupi allüksus), punaarmee vallutas suurema osa Lastekodumäest, samuti kaevikujupi Danmarki lõigus Hundinurga juures.
Saksa poole väitel kaotas punaarmee hulgaliselt tanke (võimalik ka, et erinevad ettekanded raporteerivad ühtesid ja samu vastase purukslastud tanke). Kahjuks täpsemad andmed vastaspoolelt puuduvad (mingeid üldistusi soomusüksuste kaotustest saab hiljem teha kolme päeva 26.-28.07 kokkuvõttes), kuid punaarmee soomusüksuste inimkaotused olid 26.07 igatahes minimaalsed.
(Tagantjärele parandatud III/47 veterani kohta käiv allikas.)