Sõjavangid

Teemad, mis seotud eestlastega Esimeses maailmasõjas
lauri
Huviline
Postitusi: 256
Liitunud: P Okt 27, 2013 6:53 pm

Re: Sõjavangid

Postitus Postitas lauri »

funker kirjutas:Tundub huvitav raamat olema, lauri, leia hea skännimisvõimalus.
Skännimine hetkel jälle toimib aga probleem selles et raamat pole mitte köidetud vaid kokku klammerdatud ning skännimiseks lahti painutada nii et sisemised klammerduste juures olevad pildid ilusti peale jääksid hästi ei kannata - hakkas klambritest järgi andma. Võin muidugi proovida mis teha annab!
Oksjoni eeldatav hind (~40000 ruublit) oli ka muidugi huvitav teada saada - tnx! :)

nonn
Veteran
Postitusi: 1120
Liitunud: K Aug 20, 2014 2:25 pm

Re: Sõjavangid

Postitus Postitas nonn »

Mõned ostast saadud fotod.Eriline sigri-migri.
Manused
Mehed sõjavangis.jpg
Mehed sõjavangis.jpg (95.38 KiB) Vaadatud 5656 korda
Mees sõjavangis.jpg
Mees sõjavangis.jpg (60.04 KiB) Vaadatud 5656 korda
Kaks meest vangis.jpg
Kaks meest vangis.jpg (61.51 KiB) Vaadatud 5656 korda

pren.ska
Huviline
Postitusi: 228
Liitunud: L Juun 19, 2010 5:43 pm
Asukoht: Põhja-Liivimaa, Abja

Re: Sõjavangid

Postitus Postitas pren.ska »

Viljandimaal Halliste vallas Kulla külas Kuremäe haigla ja samas lähedal Dr Kanteri elamu(mis on haiglast hulga suurem). Halliste kirikumõisa kivirehes eimese maailmasõja ajal hoiti austerlasteks kutsutud sõjavange. Halliste surnuaias umbes kümme lagunemakippuvat hauakivi hoopis Ungaripäraste nimedega või lihtsalt Unbekannte Deutsche krieger. Huvipärast küsiks, kuidas maeti- järgmine haud eelmisest paremale või vasakule? Mul olemas selle haigla vastuvõtuzurnaal ja saaks nimeta hauad tuvastada. Samuti huvitav vaadata heftist, mida põdesid neid valvanud sõdurid ja mida vangid.
Üks juhus sai selgemks: Isa lapsena nägi vange vihmas kartulit võtmas. Üks vang andis teisele viletsamas riides vangile oma sineli. Valvemees eemalt lasi andja maha. Aga zurnaalis on, et toodi VP(voennoplennõi) diagnoosiga "pulevoe ranenie" ja sai tervaks, seega mitte päris surnuks, nagu laps arvas.
Ja mida zurnaaliga teha- külamuuseumile pole mõtet. Kuskile arhiivi? Ja kas on mõtet siia üles panna ühe noormehe mälestused Kadnikovi 479 jalaväepolgu (120 jalaväediviisist Riia alt) puhkusest tema kodutalus 1917a? Mitte küll nii pikk kui "Koolipingist Sõtta" sai ja hulga varasemast ajast ka. Prooviks üks leht, pikad jooned tähistavad kadumaläinud rida või sõna.
479 Kadnikovi jalaväepolk Abjas puhkusel 1917 a. Suvel.
See oli 1917 aasta maikuu algul, kui isa kodus Abja vallas Losu talus käis jalgsi üks noor vene ohvitser. Tal olid sinised kalifeepüksid ja säärsaapad jalas, seljas must nahkkuub. Tulin seekord Sarjast. Koju jõudes kuulsin isalt, et Apja ja ümbruskonna valdadesse tulevat Riia alt 479 Kadnikovi jalaväepolk puhkusele. Meie häärberisse seatavat sisse polgu staap, ka mõned ohvitserid jäävad meile korterisse. Üks vana ohvitser -kortermeister käinud meil korterit kuulamas. Ta kõndinud kõik toad läbi ja ütelnud et see suur maja mahutavat enesesse hulk mehi. Ta seisatanud hetke õues ja küsinud, näidates meie vana maja suunas: kelle see talu on? Olles kuulnud, et need on meie vanad _______
Ta kutsunud isa ligi ja seadnud sammud vanamaja suunas. Nad vaadanud järele kõik kõrvalhooned, alates kuivatist ja lõpetades saunaga.
"Polgu keskjaama asetame sauna esikusse, kuivatisse polgu poe ja pagari (----------) rehte aga polguülema, vene papi ja mõnede ohvitseride tõllad ja hobused“ Ja tahtnud minna edasi. Isa peatanud ta ja küsinud: „Aga kuidas tulema toime, kui võtate endi alla kõik kõrvalhooned?“ „Sauna kütate kord nädalas ja vilja kuivatamine algab alles sügisel. Ka reht pole teil hädasti tarvis.“ „Aga kes vastutab ruumide puhtuse eest?“ „Teile makstakse hoonete tarvitamise eest ja hoolitsetakse selle______
puhtalt tagasi saate“ vastanud ohvitser ja lisanud juurde „Ka meie oleme inimesed“
Jõudnud tagasi rehe juurde, võtnud ohvitser taskust suitsukarbi, pakkunud isale paberossi ja ütelnud, et mõne päeva jooksul on härrad kohal.
Mõni päev hiljem, pühapäeval enne lõunat lähenes Purgi talu poolt härgade ikkes koorem. Koorma kõrval kõndis vene sõdur. Ootasin põnevusega. Isa pikutas aias õunapuu all, kuna sulased olid läinud naabertaludesse nooremaid vaatama. Tüdrukud vadistasid oma toas. Ema ja venna leidsin

9
Viimati muutis pren.ska, E Dets 16, 2019 10:52 am, muudetud 6 korda kokku.

Kasutaja avatar
labidamees
Veteran
Postitusi: 1778
Liitunud: L Nov 24, 2007 5:40 pm

Re: Sõjavangid

Postitus Postitas labidamees »

Väga huvitav!Kas seal zurnaalis Bitja nimelist sõjavangi kirjas pole?Võiks olla ungarlane,kreeklane vms...oleks vaja üht legendi kontrollida.

pren.ska
Huviline
Postitusi: 228
Liitunud: L Juun 19, 2010 5:43 pm
Asukoht: Põhja-Liivimaa, Abja

Re: Sõjavangid

Postitus Postitas pren.ska »

On see nüüd eesnimi või hüüdnimi? Olete kindel et ta Kuremäe haigemajast läbi käis? Tõenäoliselt sõjavang. Rahvust kahjuks ei ole mul märgitud. 638 juhu seas leidus kirjapildilt veidi sinnapoole: Vaida Mihail- suri, Prna Tšenek - tervenes, Bulko Ivan -suri, Pirza Alois, Bago Jelek, Patka Franko, Popa Georg, Pirko Vasili, Budko Mihail, Bacu Petro, Bulan Vasil, Bets Dmitri

Vasta

Mine “Esimene Maailmasõda 1914 - 1918/First World War 1914 - 1918”