1. leht 1-st
Mereväe kortik?
Postitatud: L Apr 02, 2011 11:14 am
Postitas uscha
Arvasin koguaeg, et tegu on mereväe kortikuga aga fotosid uurides avastasin, et maaväe ohvitseridel samuti sellised puusal.
Kas tegu siis lihtsalt ohvitseri kortikuga?
Re: Mereväe kortik?
Postitatud: L Apr 02, 2011 1:04 pm
Postitas ppp
Pildi järgi on jah vist õigem öelda "lihtsalt kortik", kuigi algselt oli siiski rohkem mereväe teema, näit. nagu Sinu kortik teema alguses - mereväe ohvitseri kortik, 1803 aasta mudel.
Aga võtame 1914, siis sai kortik lennuväe, miiniroodu, autoallüksuste ohvitseridele külge riputatud. Augustis 1916 said kortikud mõõkade asemel sõjaajaks vanemad ohvitserid ja sõjaväeametnikud (v.a. ratsa- ja süürtukivägi), sama aasta okt. sõjaväearstid. Märtsis 1917 kõik kindralid, ohvitserid ja ametnikud (v.a. hobuse seljas aega viites), sama aasta mais anti sõjakoolide lõpetajatele mõõkade asemel kortikud. (mõõgad said otsa, sama lugu oli nõukogude aja alguses, mõõkade asemel püüti arendada komandöridel kortikuid, aga eriti ei levinud selline "trend").
Armee ja lennuväe kortikud võisid olla ka musta värvi käepidemetega.
Re: Mereväe kortik?
Postitatud: P Apr 03, 2011 3:42 pm
Postitas Raudrist
Pole kunagi näinud sõjaväevormil selle põllumajanduskonsultandi märgi kasutamist (tsaari monogramm on ka kadunud).

Re: Mereväe kortik?
Postitatud: P Apr 03, 2011 4:10 pm
Postitas uscha
Ilus märk!
ppp kirjutas:Pildi järgi on jah vist õigem öelda "lihtsalt kortik", kuigi algselt oli siiski rohkem mereväe teema, näit. nagu Sinu kortik teema alguses - mereväe ohvitseri kortik, 1803 aasta mudel.
Aga võtame 1914, siis sai kortik lennuväe, miiniroodu, autoallüksuste ohvitseridele külge riputatud. Augustis 1916 said kortikud mõõkade asemel sõjaajaks vanemad ohvitserid ja sõjaväeametnikud (v.a. ratsa- ja suurtükivägi), sama aasta okt. sõjaväearstid. Märtsis 1917 kõik kindralid, ohvitserid ja ametnikud (v.a. hobuse seljas aega viites), sama aasta mais anti sõjakoolide lõpetajatele mõõkade asemel kortikud. (mõõgad said otsa, sama lugu oli nõukogude aja alguses, mõõkade asemel püüti arendada komandöridel kortikuid, aga eriti ei levinud selline "trend").
Armee ja lennuväe kortikud võisid olla ka musta värvi käepidemetega.
Tänud põhjaliku vastuse eest.
Üks asi jäi veel silma kui ma vaatasin enda poolt postitatud kortikut ja fotodel näha olevaid kortikuid - nimelt on see rihma aasade asetus hoopis teine. Minu omal on üks rõngas käepideme juures ja teine peaaegu tupe otsas, fotodel on aga mõlemad rõngad käepideme poolel (nagu lisatud fotol näha on). Minu poolt postitatud kortik on siis hilisem mudel? Käepideme juures peaks olema vist ka tsaari monogramm aga see on minu omal olematus taotud?
Re: Mereväe kortik?
Postitatud: P Apr 03, 2011 4:41 pm
Postitas ppp
Jah, tsaarivõimu sümboliga ( Nikolai II monogramm) on revolutsioonikeerises karmilt ümber käidud, ilmselt on Ajutise Valitsuse ajal kantud.
Mudel on sama, lihtsalt see tupe otsapoolne munstukk rõngaga on alla vajunud, nende kortikutupede tüüpiline viga, keskmine munstukk kipub liikvele minema.
Re: Mereväe kortik?
Postitatud: E Apr 04, 2011 8:47 am
Postitas faust
Uscha, kas su kortikul teral ka kaunistused on? Kui teema rohkem huvitab, siis võid küsida foorumlaselt TM1 mõnd pilti. Sai kunagi temaga kaupa tehes talle selline tsaariaegne kortik vahetatud. Sellel isendil olid tsaari monogrammid peal ja ka teral kaunistused, kuigi kerge roostekirme seal laiutama kippus.
Re: Mereväe kortik?
Postitatud: K Apr 06, 2011 1:25 am
Postitas ivalO

- TK.jpg (283.02 KiB) Vaadatud 11020 korda

- TK2.jpg (237.77 KiB) Vaadatud 11020 korda