1. leht 8-st
Kuum oktoober 2007
Postitatud: R Okt 05, 2007 1:12 pm
Postitas uscha
Postitatud: R Okt 05, 2007 1:21 pm
Postitas uscha
mõned päevad tagasi sulu külast ...

Postitatud: R Okt 05, 2007 2:09 pm
Postitas BR00M
Meeldiv

Kas Sulu küla Märjamaa läheduses või Tartu maakonnas?
Postitatud: R Okt 05, 2007 2:38 pm
Postitas uscha
märjamaa läheduses.
Postitatud: L Okt 06, 2007 1:14 am
Postitas Noor
Keiserliku Saksamaa ja Soome Vabadussõjast osavõtnud maaväelase medali liist saabus täna. Huvitav ja haruldane asi, eriti nii heas seisus!
Ise olen rahul!

Postitatud: L Okt 06, 2007 1:19 am
Postitas Raudrist
Selline kombinatsioon peaks tõesti hea olema. Kas on mingi tõenäosus omaniku teadasaamiseks?
Postitatud: L Okt 06, 2007 2:27 am
Postitas Noor
Tere Raudrist!
Kahjuks tundub, et omaniku ei ole võimalik kindlaks teha. Soome Vabadussõja medalit (1. Luokan Vapaudenmitali) jagati 5,237 korral ja paljud saajad olid saksa sõdurid. Punane riie tagumsel küljel viitab maaväele Keiserlikus sõjaväes (merevägi kasutas ainult sinist). Samas II klassi Raudrist ja pikaajalise teenistuse medal (rääkimata Sõjateenete ristist mõõkadega) olid (liialt) laialt levinud, et kedagi kindlaks teha. Nii, et variante on suhteliselt palju millest kinni hakata. Üks võimalus oleks uurida üksusi, kes seal sõdisid aga jällegi see II maailmasõda hävitas enamuste üksuste arhiivid.
Kohe on saabumas üks uus medali liist, koos Tsaari Venemaa autasuga. Kas keegi teab, kas on säilinud kuskil nimekirjad välismaalastest, kes on saanud Tsaari Vene autasusid? Seal on paar head autasu, mille põhjal saaks omaniku ehk kindlaks teha aga see vene autasu oleks põhiline, mis aitaks.
Samas taas küsimus suurele ringile - kas kellegil on Püha Anna medalit müügiks pakkuda? See mul ühelt Keiserliku Saksamaa liistult puudu.
....
Postitatud: L Okt 06, 2007 8:28 am
Postitas kortik
Kas sellised nimekirjad ongi üldse säilinud? Võimalik, et ongi säilinud, kuid kuhu sa selle järelpärimise teed? Kõvad asjad kõvadeks asjadeks, kuid suur tsaaririik jagas oma autasusid ikka mõnuga. Ja mida tähendab kõva asi? Andrei Esmakutsutu, Aleksander Nevski...Probleem selles, et tavaliselt oli ordenite komplekt suht standartne. Nt tavalise rindeohvitseri komplekt oli: Stanislav III, Stanislav II, Anna IV, Anna III, Anna II ja Vladimir IV. Vahel sekka ka Georgi IV. Kõrgema auastme mehele võis pudeneda ka Stanislav I, Anna I, Vladimiri III.
Päris hästi dokumenteeritud Püha Georgi kavalerid (netist saada). Hea ülevaade autasudest oli ohvitseride (ametnike) teenistuslehtedel.
Postitatud: L Okt 06, 2007 8:41 am
Postitas brunner
Oktuuber algas Esimeseilmasöjaaegsekahurirattaga- ilmatu äge ilmaratas

Postitatud: L Okt 06, 2007 8:55 am
Postitas Noor
No aga abistab ju see, et osad Vene autasud peaks olema ju nummerdatud?
Saksa enamik ohvitseridele mõeldud autasusid on nimeliselt kirja pandud, kes, millal sai. Saksa täpsus? Paljud kõrgemad autasud aga kuulusid peale omaniku surma tagastamisele riigi autasude ametkonnale (Ordenkanzler), nii, et nende üle peeti arvestust eriti hoolikalt. Mõtlesin, et ehk Venes oli sarnane süsteem ning tänapäeva kogujad on hakanud andmebaase koostama.

Postitatud: L Okt 06, 2007 9:22 am
Postitas Raudrist
Noor kirjutas:No aga abistab ju see, et osad Vene autasud peaks olema ju nummerdatud?
Saksa enamik ohvitseridele mõeldud autasusid on nimeliselt kirja pandud, kes, millal sai. Saksa täpsus? Paljud kõrgemad autasud aga kuulusid peale omaniku surma tagastamisele riigi autasude ametkonnale (Ordenkanzler), nii, et nende üle peeti arvestust eriti hoolikalt. Mõtlesin, et ehk Venes oli sarnane süsteem ning tänapäeva kogujad on hakanud andmebaase koostama.

Tsaari-vene ordenid ei olnud nummerdatud. Olid vaid Georgi vaprusemedalid ja Georgi sõduriristid ja needki mitte lõpuni.
Postitatud: L Okt 06, 2007 9:34 am
Postitas Noor
Tänud Raudrist! Jälle targem, kuna Tsaari Vene on ikka üsna tume maa minu jaoks. Georgi risti põhjal järeldasingi seda (ja osade NL-i autasude põhjal), et neil komme numbreid peale panna.
Aga kuidas oli lood ordenite autasustamisega? Kes võis otsustada, kellele mida annetada?
...
Postitatud: L Okt 06, 2007 11:11 am
Postitas kortik
Kamraad Raudrist jõudis minust numbrite osas ette. Seega saad aru, et praktiliselt võimatu on lindilõike, või isegi autasude pealt paika panna, kellele üks, või teine asi kuulus.
Kui isegi on sekka sattunud väga kõva ja haruldane asi, siis ka konkretiseerimine raskendatud- nt kui juhtub ilmaime ja satub Püha Georgi IV klass, siis pane paika, kes selle sai, I maailmasõjas saanud meeste nimekiri kümnetel lehtedel ja ülejäänud autasude bant standartne....
Võtame isegi Andrei Esmakutsutu ordeni, ehk Vene Impeeriumi kõrgeima ordeni.
Teadaolevalt on 1801 -1916 toimunud 600 autasustamist...Pane kümme tükki ritta ja kes oskab öelda, kellele milline kuulus? Loomulikult saab spetsialist anda arvamuse, millal on üks või teine ajaliselt tehtud ja saab välja selgitada, et sellises ja sellises ajavahemikus said autasu need ja need isikud. Edasi aga tekivad küsimused.
Pikk ja segane jutt tuli....
Postitatud: L Okt 06, 2007 12:00 pm
Postitas Noor
Kamraad Kortik!
Ma ehk väljendasin end veidikene valesti. Ei pidanudki ma silmas üksiku autasu omaniku kindlaks tegemist. Lihtsalt küsisin, kas Tsaari Venemaal oli range kontroll autasude (eriti ordenite) üle ning kas on nimekirjad saajate (eriti
välisriigi kodanike) kohta. Kui on, kas keegi tegeleb nende nimekirjadega ka? Usun, et Teil,Raudristil, Tossomil ja paaril veel kodanikul, peaks selle kohta infot rohkem olema, kui minul.
Küsin, kuna, Keiseriku Saksamaa autasude kohta on ühte teist säilinud ja tean, et osad kogujad koostavad andmebaase erinevate üksuste, autasude, jne kohta. See aga võimaldab just
medali liistude endisi omanike kindlaks teha (juhul, kui on piisavalt huvitavaid autasude kombinatsioone, autasude järjekord,lindi kinnitusviis, jne).
Siin üks väljaanne autasustamiste kohta. Arvan, et Tsaari Venemaal kindlasti anti vahest välja midagi sarnast:
Siin üks näide autasustamise nimekirja kohta (tean, et neid viiakse hetkel elektroonilisele kujule)
Hiina kampaanias osalenud sakslased said seal paljud ka Tsaari Vene autasusid ja Saksa nimekirjad on isegi säilinud, kus märgitakse ära nimeliselt, kes said need (nii, et medali liist hiina kampaania medaliga, mõne vene autasuga ja vähemalt ühe mõne muu sama perioodi autasuga (peale EK2) - on lootus nimi kindlaks teha).
Peamine põhjus, miks hetkel sellele Keiserliku Saksamaa ja Tsaari Vene "kompottidele" rõhun ja uurin, on see, et vene poole hinnad kasvavad isegi vist päevadega. Kunagi kaugemas tulevikus neid ei jaksaks enam üldse saada ja nad on huvitavad. Millalgi peaks saabuma paar uut sellist "kompotti". Ühe puhul palju lootust ei ole, kuid üks ehk võimaldaks isegi nime teada saada - liistul on lausa kolm vene autasu!
Postitatud: L Okt 06, 2007 12:46 pm
Postitas Raudrist
Siin üks tore rida.
Kol. Jakobseni autasud (osaliselt).
