Relva-SS üksuste üleriided

Kõik, mis puudutab Saksa sõdurite riietust - frentsid, püksid, mütsid, kindad, sokid jne.
Vasta
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8175
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Relva-SS üksuste üleriided

Postitus Postitas ivalO »

Jäi silma teema, kus juttu Ustuf. Ristikivile väidetavalt kuulunud vormikuubedest ja sinelitest.
Mõtlema panid just sinelid, milliseid on mehel olnud suisa kaks!
Oleks tegu ühe suvise ja teise talvise kehakattega, oleks asi selge, aga milleks oli vaja ühel mehel kahte talvesinelit?
Mõlemal sinelil on peal triibulised käisekilbid, mida hakati kasutama juba Saksamaal olles. Samuti on imelik, et ühel mantlil on peal varajane käisekull, kuigi kõik teavad, et hilisemad olid bevod ja lõpuks suisa trükitud variandid.
Niipalju kui mina neist SS sinelitest jagan on tegu 4 taskuga talvesinelitaga, mis tulid välja 1943. aastal.
Talvel 1943 -1944 Eesti SS üksused veel Dachau käisekilpe ei kandnud, need tulid alles suvel 1944.
Kui, siis võiks olla üks neist sinelitest ehk Ristikivile kuulunud, kindlasti aga mitte mõlemad!
DSC 003.jpg
Mis sinelitega on üldse tegu?
Kas tumeda kraega mantel on lastud rätsepa juures ümber tuunida ja vana armas käisekull koos uue kilbiga peale õmmelda?
Kas vasakpoolselt on kapuuts maha lõigatud?
Oskab keegi seletada?
4 taskuga talvesinel peaks ju muidu selline välja nägema
DSC_0005j-r.jpg
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8175
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Relva-SS üksuste üleriided

Postitus Postitas ivalO »

Saksa talvemantlite voodrid olid enamasti kolmes erinevas värvitoonis.
Vesihall, keskmine ja tume.
VOODER.jpg
Kui kellelgi juhtub olema sellist keskmist tooni materjali?
Katkine sinel, väljavõetud vooder vm.
Teeme kaupa!
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8175
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Relva-SS üksuste üleriided

Postitus Postitas ivalO »

Mõningad erinevused teistest saksa talvemantlitest.
Kuna mantel on päris lai, siis seljaosa kokkutõmbamiseks on topeltpõõnad.
A3v2.jpg
Villasest materjalist kapuuts on õmmeldud krae ja voodri vahele.
Analoogsetel 4 taskuga politseiüksuste talvemantlitel on kapuuts puuvillariidest ja mahutatud krae sisse
A12v.jpg
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Relva-SS üksuste üleriided

Postitus Postitas uscha »

See teema oli mulle senini kuidagi märkamata jäänud.
ivalO kirjutas: P Sept 26, 2021 1:35 am Jäi silma teema, kus juttu Ustuf. Ristikivile väidetavalt kuulunud vormikuubedest ja sinelitest.
Mõtlema panid just sinelid, milliseid on mehel olnud suisa kaks!
Oleks tegu ühe suvise ja teise talvise kehakattega, oleks asi selge, aga milleks oli vaja ühel mehel kahte talvesinelit?
Mis selles nii erilist ja häirivat, et tal kaks sinelit oli? Ohvitseridel oli üldiselt vormikuubesid ka olenevalt auastmest kaks või enam. Minu arvates on Ristikivi sinelite puhul üsna lihtne seletus, et üks oli näiteks võsas trööpamiseks ja teine, tumerohelise kraega, vähe peenemaks tuunitud ja millega kõlbas näiteks kinno või vannutamistseremooniale minna.
ivalO kirjutas: P Sept 26, 2021 1:35 am Mõlemal sinelil on peal triibulised käisekilbid, mida hakati kasutama juba Saksamaal olles.
Tõenäoliselt ongi mõlemad sinelid Neuhammeri ajal välja antud ja seetõttu ka triibulised kilbid.
ivalO kirjutas: P Sept 26, 2021 1:35 am Samuti on imelik, et ühel mantlil on peal varajane käisekull, kuigi kõik teavad, et hilisemad olid bevod ja lõpuks suisa trükitud variandid.
Ei ole varajane kotkas vaid hoopis hiline (1944 ja üles).
Esmalt tulid tõesti kasutusele RZM tikitud kotkad, siis BeVo kotkad ja lõpuks trükitud aga sõja lõpuni leidsid kasutust siiski ka RZM ja BeVo omad. Trükitud kotkad tulid kasutusele juba 1944. aasta suvel ja neid on näha ka mitmetel 20. ED fotodel, mis tehtud Narva ja Tartu rindel. 1944. aasta lõpus ja 1945. aasta W-SS fotosid vaadates kohtab trükitud kotkaid ikka haruharva ja valdaval enamusel on varrukatel RZM või BeVo embleemid.
ivalO kirjutas: P Sept 26, 2021 1:35 am Niipalju kui mina neist SS sinelitest jagan on tegu 4 taskuga talvesinelitaga, mis tulid välja 1943. aastal.
Jah mõlemad on tavalised reakoosseisu talvesinelid.
ivalO kirjutas: P Sept 26, 2021 1:35 am Kui, siis võiks olla üks neist sinelitest ehk Ristikivile kuulunud, kindlasti aga mitte mõlemad!
Mina ei näe küll põhjust kahelda Ristikivi leius ja olen 100% kindel, et kogu see komplekt riideid on tema oma.
ivalO kirjutas: P Sept 26, 2021 1:35 am Mis sinelitega on üldse tegu?
Sellele vastasid ise eespool, reakoosseisu sinelid.
ivalO kirjutas: P Sept 26, 2021 1:35 am Kas tumeda kraega mantel on lastud rätsepa juures ümber tuunida ja vana armas käisekull koos uue kilbiga peale õmmelda?
Jah, tumeda kraega sinelit on rätsep tuuninud. Kotkas ei ole vana ja pole tõenäoliselt mõnelt tema varasemalt kuuelt / sinelilt maha harutatud, on valmistatud 1944. aasta paiku.
ivalO kirjutas: P Sept 26, 2021 1:35 am Kas vasakpoolselt on kapuuts maha lõigatud?
Äkki oli seda tüüpi sinelit ka ilma kapuutsita? Mul on kollektsioonis üks kapuutsiga ja teine ilma. Samas ei ole välistatud, et ta lasi selle tõesti ka rätsepal maha lõigata, sest kui ikka peenem sinel seljas ja vormimüts peas kantiini marssida siis olgu ilm kui sitt tahes sinna vormimütsi peale sa kapuutsikotti nii või teisiti enam ei tõmba.
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8175
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Relva-SS üksuste üleriided

Postitus Postitas ivalO »

Ma ei saa aru, mis seda kindlust tekitab?
See kossakas vahimantel on paras ainult rindeolukorras selga tõmmata ja mina küll ei usu, et üks ohvitser sellisega linna naisi lantima läks!
Hästi peaks ju meeles olema samuti Ristikivile kuulunud kuub, millel H.Stufi pagunid ja rinnas läänevalli medalilindid.
Mingid riideesemed võisid loomulikult temale kuuluda, aga selle teabe najal on läänemaa targad välgupimedusega kaetatute arvel raha teeninud.
Vasta

Mine “Riietus/Clothing”