Karl Vähi

Tuntud ja tundmata Eesti sõjamehed ...
Vasta
uudishimulik
Veteran
Postitusi: 1140
Liitunud: T Nov 07, 2006 2:35 pm
Asukoht: Tartu

Karl Vähi

Postitus Postitas uudishimulik »

Selline kiri siis Saksamaalt.Härrasmees naise vanaonu.Vabandab kirjavigade ja mälu nõrgenemise üle.Kui küsida, vast tulevat veel midagi meelde.

Minu s8jakäik algas 1943 a. Septembris, 1925 a.sündinud poiste mobilisatsiooniga, vastuv8tt Tartus, vastuv8etavad jagati m88du järgi,alla 168cm. jäid kohale, üle m88du suunati Saksamaale, vist Lüneburgi 8ppelaagrisse ja pärast välja8pet Idarindele. Minu pikkus olles täpselt 168cm. siis anti valida, no, ma kohe rindele küll ei kippunud, nii et jäin Tartusse m8neks nädalaks, sealt edasi Tallinna, jälle m8neks nädalaks, siis edasi Lätti, Riia lähedale 8ppelaagrisse, - seal moodustati meist "alla meetri" poistest SD , (Sicherheit Dienst) Pataljon, 4 kompaniid.

Välja8pe l8ppes kevadel, 1944, sealt toodi meid tagasi Eestisse, Kivi8lisse, kus rakendati meid "Partisanide" hävitamiseks Murakasoos, kes aga l8puks siiski p8genesid, arvati et läbi rinde Venemaale?

Mina ,kui üks suurematest, mulle anti alati v8imalus "vabatahtlikult" luurele minna, m8ned olid üsna väikesed ja leidsid raskusi relva ja laskemoona kandmisega. Relvastus oli peamiselt vene värk, Dektarjev ? kerge kuulipilduja, rasket polnudki, vene "kone" ja vintpüssid, kerge miinipilduja vist saksa oma, saksa kerge relvastus oli palju kiirem, v8ttis palju laskemoona, väiksed poisid ei j8udnud küllaldaselt kanda.

Varajastel suvekuudel,1944 sain 7 päeva puhkust ja ülendus Kapraliks, koos vene langevarjuga, - luurekäikude eest, langevarjust tehti nii m8ndagi, 8e Maie jutu järgi.

Puhkuselt tagasi minek oli raske - jäin 3 päeva hiljaks, mille eest sain 7 päeva karistust, kuna üksusel polnud oma "kartsa", siis pidin oma karistuse kohalikus K Z (kontsentratsiooni) laagris ära kandma, mis aga venis üheks kuuks.

Kuna üksus otsustati rindele saata, siis kompani ülema survel vabastati ka meid 3-me K Z ist. Nii siis,arvatavasti Juulis,suunati üksus Tartu alla, koha nimed on kahjuks ununenud, suuremal määral ei teadnudki koha nimesid, sest oli ainult taganemine, kuna sakslased tiibadel t8mbasid tagasi ja meie hirm oli kotti jäämine. Tartu all olid suured lahingud, palju elude kaotusi, eriti Vene poolel, neid tuli lainete viisi peale nagu joobes, tagasimineku valikut neil polnud, politrukid andsid kuulipilduja tuld tagalast tagasipöördujatele.

Suurest väsimusest jäime 4-kesi viljahakki magama, kuna vene lennukid olid kogu päeva materdamas, ärgates olid venelased paarisaja meetri kaugusel, kiire jooksuga pääsesime ära, kuid üksus oli kadunud, kaugemale tagalasse meid otsima ei lastud, militärpolitsei "ket ikoerad",karjusid: "tagasi rindele,oma maad kaitsma". Tegime mitu katset, sama tagajärjega, ei olnud meil mingit varustust ega toitu saada, sest me polnud kusagil kirjas. Umbes Augusti keskel otsustasime hädaga veelkord proovida ja 8nnestus, ööbisime "ketikoertega " samas külas.

Vara Sept. j8udsime Kivi8lisse ja saime teada et üksus saadetakse Tallinna kaitsma, mis ka sündis m8ne päeva pärast. Vaevalt sai positsioon Tallinnas sisse v8etud, kui juba ilmusid vene tangid silmapiirile, üksusele tehti korraldus et iga mees omal j8ul ja initsiatiivil Haapsallu laevale, nime ei mäleta, sealt lahkuski laev, vist 22-l Sept. Danzigi, viimase laevana Haapsalust, paar päeva varem lahkunud laev hukkus pommituse tagajärjel.

Saksamaal, m8ne kuu pärast, löödi jälle rongi ja rindele Ostpreusseni, Königsbergi ja Tilsiti alla, kus jäime talveks kaevikutesse, Veebruaris murdsid tiblad läbi, siis taganesime jalgsi Taani, 30-ne päeva jooksul 900 km.,selline oli hirm venelaste kätte jääda.

Oma 20-nda sünnipäeva 21 -sel Märtsil pühitsesin Taanis Odensees,p8randal 8lgedel täiu täis.

Märtsi l8pus otsustati üksus Berliini kaitsma saata, kuid me ei saanud kaugemale kui Neustadti, Saksamaal kus inglis lennukid purustasid rongi ja sellega l8ppes minu s8dimine, Mai kuus viidi meid Lübecki lähedale Ukley järve kaldale s8javangilaagrisse, sealt p8genesime koos ühe V8ru poisiga, jälle Septembris, 25 -ndal Lübecki pagulaslaagrisse, üksus viidi aga Belgiasse talveks, veel rohkem karistust.

uudishimulik
Veteran
Postitusi: 1140
Liitunud: T Nov 07, 2006 2:35 pm
Asukoht: Tartu

Re: Karl Vähi

Postitus Postitas uudishimulik »

Paluks abi.Mis üksusest jutt käib? Mobiliseeriti Sept.1943 Tartu-s.

Kasutaja avatar
freiwilliger
Huviline
Postitusi: 572
Liitunud: E Sept 11, 2006 5:55 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Karl Vähi

Postitus Postitas freiwilliger »

Vähemasti loo algusepoolne osa kirjeldab Estnishe SD Polizeibatailloni IV kompanii tegevust (seda üksust nimetati ka SD Eripataljon).

uudishimulik
Veteran
Postitusi: 1140
Liitunud: T Nov 07, 2006 2:35 pm
Asukoht: Tartu

Re: Karl Vähi

Postitus Postitas uudishimulik »

Univormiks oli nn Mägiküti, "Bergjäger" univorm, suusapüksid ja saapad, pagunitest ja muust univormist midagi erilist meelde pole jäänud.

Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2820
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Re: Karl Vähi

Postitus Postitas divine »

uudishimulik kirjutas:Univormiks oli nn Mägiküti, "Bergjäger" univorm, suusapüksid ja saapad, pagunitest ja muust univormist midagi erilist meelde pole jäänud.
Bergjägeri all mõeldakse ilmselt Gebirgsjägerit?
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)

Vasta

Mine “Isikud/People”