Bernhard Tarkmeel

Tuntud ja tundmata Eesti sõjamehed ...
Vasta
Kasutaja avatar
Wirbelwind
Huviline
Postitusi: 178
Liitunud: P Veebr 04, 2018 1:11 pm

Bernhard Tarkmeel

Postitus Postitas Wirbelwind »

Lugesin sellist raamatut nagu "Saaremaa Muuseumi Kaheaastaraamat 1999-2000" ja Toomas Hiio artiklis "Saarlased Tartu Ülikoolis 1918-1940" on seal lk 237 järgmine lõik:

"Tarkmeel, Bernhard *15.05.1911 Lümanda v. Isa: Peeter. Haridus: SÜG 30, TÜ õigusteadus 42-. II MS-s Saksa armees, dets-st 42 juunini 43 õppis Bad Tölzi SS-ohvitseride koolis."

Kuna perekonnanimi oli tuttav, lasin nime igaks juhuks google otsingust läbi. Geni.com andis info, et ta on manalasse lahkunud Kanadas 1994. aastal. Tal olid vennad Adolf (1906-1942), Lembit (Leonhard)(1907-2001), Jakob (1909-1941) ning poolvennad Mihkel (1897-1981) ja Reedik (1898-1979).
Nüüd läheb huvitavaks. Bernhardi vend Lembit (Leonhard) oli mulle tuttav, käisin aeg-ajalt temaga juttu puhumas. Ta oli kuni surmani veidi kommunistlike vaadetega, kiitis Punaarmeed ning "geniaalset Žukovit". Rääkis meelsasti sellest, kuidas ta ohvitserina Punaarmees teenis, kuid ei pidanud mainimisväärseks seda, et ta oli ennem sõda Kaitseliidu ohvitser ning sai hoolsa teenistuse eest ka mingi autasu (seda lugesin hiljem, peale tema surma, omaaegsest ajalehest). Pätsu aega kirus kurjalt, jube tööpuudus oli olnud ning ta töötanud mandrimaal kraavihallina, sest kusagile mujale tööle ei saanud. Sakslasi ta ka muidugi ei sallinud ja põhjas neid. Kord küsisin, et kuule Liu, miks sul nende sakslaste vastu siiamaani selline viha on- kas nad on mõne sinu perekonnaliikme äkki..? Ta vaatas mulle oma ühe silmaga (oli juba sõjapäevil teisest ilma jäänud, kui pimedas metsas oksa silma jooksis) otsa ja ütles: "Jah, sakslased tapsid minu venna! Ta oli poisike, nad mobiliseerisid ta Lennuväe Abiteenistusse. Ta ei tahtnud sakslastega koos laevale minna ja nad lasid ta Lasnamäel maha." Rohkem ma ei pärinud selle kohta ja arvasin tänaseni, et ju see nii oligi. Lasnamäel ju tõesti mõned lennuväepoisid hukati. Aga nüüd seda geni.com sugupuud vaadates paistab, et ükski Leonhardi vend ega poolvend ei olnud 1944 poisike enam ning surmadaatumid ei klapi kuidagi. Adolf ning Jakob on küll ilmselt sõjakeerises hukka saanud, aga mul ei ole hetkel teada, kumma poole peal. Ning Bernhard oli hoopis Saksa ohvitser 8)
Ma ei oska arvata ka mitte, miks ta veel EV ajal pidi oma venna nii maha salgama, et nimetas teda sakslaste poolt hukatuks.
Viimati muutis Wirbelwind, P Veebr 11, 2018 1:34 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Bernhard Tarkmeel

Postitus Postitas uscha »

foorum.rindeleht.ee
Vasta

Mine “Isikud/People”