Roland Lepik

Tuntud ja tundmata Eesti sõjamehed ...
Vasta
Kasutaja avatar
Wirbelwind
Huviline
Postitusi: 178
Liitunud: P Veebr 04, 2018 1:11 pm

Roland Lepik

Postitus Postitas Wirbelwind »

Vaatan, et Roland Lepiku kohta ei ole teemat. Kuna sain tema kohta uut üllatavat infot, siis teen otsa lahti.

Geni.com link:

https://www.geni.com/people/Roland-Otto ... 0010309643


Info Wikipedias:

https://et.wikipedia.org/wiki/Roland_Lepik

Pekka Erelti artikkel temast:

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/6902 ... ai-timukas

Suht igal pool väidetakse Hjalmar Mäe mälestustele toetudes, et Lepik saadeti Eestist vangina Riiga ja hukati seal 1942. aasta aprillis. Sellele vaidles ülalpool toodud Pekka Erelti artiklis vastu Andrus Roolaht, kelle sõnul poodi Roland Lepik Tallinna Keskvanglas (Patareis). Noh, ei ole just kõige usaldusväärsem allikas :D Aga- lappasin täna dokumente sellest ajast, ning selgus, Roland Lepik oli veel 1942. aasta detsembris Patareis elus ning anti sakslaste korraldusse 16.12.1942. Kuna nimi ja sünnikuupäev klapivad, siis võib vast võimaliku nimekaimu välistada :roll:

Aga mida see tähendas- "antud sakslaste korraldusse"? Võis tähendada väga erinevaid asju- näiteks täiendavat juurdlust SD-s, koonduslaagrisse saatmist, rindeväeossa saatmist.. Lepikuga samal päeval anti sakslaste korraldusse Meinhard Valdson ja tema hukkus mõned kuud hiljem Idarindel:

https://www.geni.com/people/Meinhard-Wa ... 0465003056

Dokument, kus on Meinhard Valdsoni ja Roland Lepiku nimed:
lepik.jpg
Omamoodi huvitav. Inimestele, kes saadeti otse hukkamisele, kirjutati nendes nimekirjades tavaliselt "Väljumise liik: E". Samas, olen leidnud ka selliseid seoseid, et isik anti sakslastele üle ja sellest päevast tunnistati ka ametlikult surnuks.
Kasutaja avatar
Wirbelwind
Huviline
Postitusi: 178
Liitunud: P Veebr 04, 2018 1:11 pm

Re: Roland Lepik

Postitus Postitas Wirbelwind »

Leidsin tema nime veel ühest dokumendist- "Nimestik 10. aprillil 1942a. Keskvangimajja paigutatud vahialuste kohta".

Nimestikus on tema viimaseks elukohaks märgitud Kalda 2, mis oli siis Patarei ehk Keskvangla aadress 8) Küllap tal oli seal PolPolis kõrgetel kohtadel töötamise ajal kantselei poole peal ametikorter. Aga kuna ta arreteeriti 08.12.1941, siis pidi ta vahepeal mingites teistes asutustes vahi all olema. Võib-olla tõesti käis Riias ka. Muide- tavaliselt mainiti see nendes nimestikes ära, kui isik saabus mõnest teisest vanglast või laagrist. Tema puhul seda millegipärast ei tehtud. Aga selge on nüüd see, et 1942. aasta kevadel teda ei hukatud ja toodi siis veel hoopis kaheksaks kuuks Patareisse.
ok.png
ok.png (491.56 KiB) Vaadatud 5147 korda
Vasta

Mine “Isikud/People”