Segadus pagunimärkidega ...

Sõjaväe & Kaitseliidu teenetemärgid ning embleemid
Vasta
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas uscha »

Kuidas mõista seda, mis toimub pagunil?
Kraemärgi järgi saab aru, et tegu on Soomusrongide rügemendis teeniva mehega - kas see "II" võiks tähendada rügementi ja "4" kompaniid?
Mida tähendab see pagunile õmmeldud riidelint?
Manused
kraemärgid.JPG
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas LoCo »

Seda riidelinti on tolle aja piltidel näha just soomusrongirügemendi meestel.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas LoCo »

II. soomusrongirügemendi võitleja pagun, 1924. a.
IISR.jpg
Kasutaja avatar
ruusserg
Huviline
Postitusi: 590
Liitunud: K Dets 20, 2006 4:52 pm
Asukoht: saaremaa

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas ruusserg »

Vahest näitavad kahurid pagunil et mees teenis soomusrongil kahuri platvormi peal . Ja näiteks üks numbritest näitab mis number soomusrongil teeniti . Aga see on kõigest minu oletus .
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas LoCo »

Soomusronglase pagun, 20ndate algus.
am12067_430te312.jpg
Pagun, AM _ 12067:430 TE 312, Eesti Ajaloomuuseum SA, http://www.muis.ee/museaalview/2297910
õppepatarei 25.XII.1922 Valga.jpg
Vares
Huviline
Postitusi: 302
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas Vares »

2. Soomusrongi Rügement, Laiarööpmeline soomusrong nr.4. Suurtükipatarei võitleja.
Ja alates 1922.aastast (Riigi Teataja, nr. 139, 14 november 1922) peaks see üks pael olema kaprali (ennem jefreitori) tunnus. Arvatavasti peale muutusi olidki õlakud alguses pisut veidrad ja kohati igalühel isemoodi.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas LoCo »

Vares kirjutas: L Aug 22, 2020 11:12 pm Ja alates 1922.aastast (Riigi Teataja, nr. 139, 14 november 1922) peaks see üks pael olema kaprali (ennem jefreitori) tunnus. Arvatavasti peale muutusi olidki õlakud alguses pisut veidrad ja kohati igalühel isemoodi.
See on teine teema, räägid auastmetunnusest, mida enam pagunil ei kantud.
Minu kogemusest lähtuvalt on sellist paela pagunil näha ainult soomusrongirügementide meestel (erinevate auastmetega). Muisi fotol on ka paela värv näha. Mustikalilla oli tehniliste vägede väeliigi värv.

Mis puudutab postituse algset pilti, siis tegemist on II soomusrongirügemendi soomusrongiga nr 4.
1924. a määrustiku järgi oli ette nähtud nii:
Rügemendi staapidel oli rügemendi number ladina numbrina.
Soomusrongidel endal oli rügemendi number (ladina) ja ülalpool seda rongi number (araabia).
Soomusrong „Kapten Irv“-l oli rügemendi number (ladina) ja ülalpool seda sõna „Irv“
Vares
Huviline
Postitusi: 302
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas Vares »

"See on teine teema, räägid auastmetunnusest, mida enam pagunil ei kantud."

Minu teada kehtis sisuliselt kuni 1924.aastani juba 1919. aasta märtsis kinnitatud Eesti rahvaväe vormi ja eraldusmärkide kirjeldused.
Kuigi 1922.aastal anti minu mainitud määrused auastmete nimetuste muutuste kohta (söjaminister Soots), siis alles järgmise sõjaministri Ado Anderkopi poolt kinnitati 1924.aasta jaanuaris täielikult uuendatud vormi kirjeldus. Seega ennem 1924.aasta jaanuari ei saa rääkida väga ühtselt mõistetavast mundrist või eraldusmärkidest v.a. 1919.aastal kinnitatud, mis detailides jätsid asja segaseks just peale 1922.aasta määrust.
Millele ma ka viitasin, ehk kohati olid asjad just alamväelaste kontekstis jätkuvalt segased. Kapral peaks kandma tärni ja ilma paelata pagunit. Peaks.


Jah, 1920.aastal sõjaväe vorm muutus ja pruunikashalli kanga asemele tuli khakivärvi vormikangas, kuid ma ei ole leidnud kuskilt ühtegi varasemat määrust, et 1919.aasta märtsis kinnitatud eraldusmärkide kirjeldused muudeti. Samas pole ka ühtegi teist määrust, mis annaksid teada, et kuidas peaks sobituma vanad vidinad uuetele mundritele. Aga võibolla on sul õigus ja riba tähistab väeliiki.

PS! Öelnud nüüd kõike seda, vaatasin korra perealbumisse ja mis ma leidsin? Leidsin, et nn Anderkopi mundrid olid kasutusel juba ennem 1924.aasta jaanuari. Pildil minu vanaisa. Üleajateenija, kapral ja vanemtelefonist Piirivalve Valitsuse Pärnu jaoskonnas. Arvati lõplikult reservi 9.02.1924. Foto taga aasta 1923, mis peaks olema korrektne aasta arvestades, et puud kenasti lehtes veel. Seljas juba täiesti korrektne Anderkopi munder.
Manused
Oskar.jpeg
Viimati muutis Vares, P Aug 23, 2020 2:56 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas LoCo »

Vares kirjutas: P Aug 23, 2020 1:39 pm "See on teine teema, räägid auastmetunnusest, mida enam pagunil ei kantud."

Minu teada kehtis sisuliselt kuni 1924.aastani juba 1919. aasta märtsis kinnitatud Eesti rahvaväe vormi ja eraldusmärkide kirjeldused.
Kuigi 1922.aastal anti minu mainitud määrused auastmete nimetuste muutuste kohta (söjaminister Soots), siis alles järgmise sõjaministri Ado Anderkopi poolt kinnitati 1924.aasta jaanuaris täielikult uuendatud vormi kirjeldus. Seega ennem 1924.aasta jaanuari ei saa rääkida väga ühtselt mõistetavast mundrist või eraldusmärkidest v.a. 1919.aastal kinnitatud, mis detailides jätsid asja segaseks just peale 1922.aasta määrust.
Millele ma ka viitasin, ehk kohati olid asjad just alamväelaste kontekstis jätkuvalt segased. Kapral peaks kandma tärni ja ilma paelata pagunit. Peaks.
Jah, 1920.aastal sõjaväe vorm muutus ja pruunikashalli kanga asemele tuli khakivärvi vormikangas, kuid ma ei ole leidnud kuskilt ühtegi varasemat määrust, et 1919.aasta märtsis kinnitatud eraldusmärkide kirjeldused muudeti. Samas pole ka ühtegi teist määrust, mis annaksid teada, et kuidas peaks sobituma vanad vidinad uuetele mundritele. Aga võibolla on sul õigus ja riba tähistab väeliiki.
Krael kantavad auastmetunnused jäid endiseks 1920-23. Muutus see, et allohvitseridel ei olnud enam pagunitel auastmetunnuseid, ohvitseridel aga olid õlakutärnid. Ametlikult vist 1920. a vormi ei kinnitatutki.
Vares
Huviline
Postitusi: 302
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas Vares »

Ütleme nii, et 20ndate alguse Eesti on täis igasugu vasturääkivusi ja üllatusi.
Vanaisa näitel sama lugu. Kuigi 1923.aastal väidetavalt nagu enam Piirivalve Valitsust ei eksisteerinud, ehk erialaste teatmeteoste järgi loodi 1922.aastal Siseministeeriumi Piirivalve Talitus, siis ometigi seisab minu vanaisa teenistuslehe ärakirjas veel nii hilja kui 9.aprillil 1925.aastal , et ta on justnimelt Siseministeeriumi Piirivalve Valitsuse kapral ja ka päevakäsud 1923 kuni 1924.aa on kõik Piirivalve Valitsuse omad.
Viimati muutis Vares, P Aug 23, 2020 7:29 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas LoCo »

Vares kirjutas: P Aug 23, 2020 1:39 pm PS! Öelnud nüüd kõike seda, vaatasin korra perealbumisse ja mis ma leidsin? Leidsin, et nn Anderkopi mundrid olid kasutusel juba ennem 1924.aasta jaanuari. Pildil minu vanaisa. Üleajateenija, kapral ja vanemtelefonist Piirivalve Valitsuse Pärnu jaoskonnas. Arvati lõplikult reservi 9.02.1924. Foto taga aasta 1923, mis peaks olema korrektne aasta arvestades, et puud kenasti lehtes veel. Seljas juba täiesti korrektne Anderkopi munder.
Vanaisal on seljas piirivalve vorm, mitte M24 maavägi.
PV.png
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas uscha »

Hendrik Jõelaid VR II/3, alates 1923. aasta veebruarist üleajateenijana piirivalves.
Ülesvõte on tehtud 1923. aasta mais.
Manused
jõelaid.JPG
foorum.rindeleht.ee
Vares
Huviline
Postitusi: 302
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Segadus pagunimärkidega ...

Postitus Postitas Vares »

My bad. Nüüd targem jälle. Tänud! Samas, leidsin sellise viite siseministri käskkirjale: 6. veebruaril 1923 kinnitas siseminister piirivalve vormi: müts, kuub, püksid, sinel. Viimased kolm rõivaeset oma tegumoelt ja värvilt olid põhimõtteliselt samad mis sõjaväes, kuid kanditud kollase või rohelise paelaga.
Vasta

Mine “Autasud & Eraldusmärgid/Awards & Insignias”