Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Sõjaväe & Kaitseliidu teenetemärgid ning embleemid
Vasta
Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1633
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Postitus Postitas Borja »

https://www.delfi.ee/artikkel/120049796 ... anki-vastu

..selline uudis oli siis teatavasti eelmisel nädalal :|

Värskendasin mälu // lappasin TAAVI raamatut ja tuvastasin, et neid I liigi 1.järgu risti anti välla 43tk..

Lappasin läbi kõvemad eestlased ja tuvastasin, et selle risti eestlasist kavalere oli vaid 10tk (parandage mind, kui eksin):
-- kin LAIDONER
-- kin SOOTS
-- kin LARKA
-- polk REIMANN
-- kin TÕNISSON
-- kin PÕDDER
-- polk PUSKAR
-- polk PARTS
-- adm PITKA
-- PÄTS
..elik siis 4 x kindralstaablerit, 4 x diviisiülemat + Pitka ka Päts.. ja ülejäänud 33 x VR I / 1.j pidid minema välismaalastele..

Neist 10st represseeris vene võim 8 - vaid PÕDDER suri "eesti ajal" ja PITKA hukkus teadmata asjaoludel aga vaba mehena 1944..

Nüüd jõuab ka selleni, mix ma selle posti tegin - mind hakkas nimelt huvitama, kelle Vabadusristiga opereerib too tundmatu vene rikkur :?:

Võib ju väga vabalt olla eestlasele antud VR - sest neist eestlasist on (vist) teada ainult LAIDONERi autasude saatus (need viis õigel ajal minema kol SAARSEN).. ülejäänud 9 mehe autasude saatusest ei tea ma midagi :?: :?:

Kuskil oli see vene t_bla väitnud, et ta ostis oma risti ebay-st 15 000 dollari eest - no võib nii olla aga võib ka mitte..
Mulle tundub, et pigem ongi rist pärit venemaalt - ja järelikult kellegi represseeritud eestlase oma siis..

Et mida TAAVI arvab :roll:
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist..
Vahipataljoni auvahtkonna M14-automaatvindi M6-tüüpi kroomitud paraadtääki tahan ka..

Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke..
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Postitus Postitas uscha »

Ilma konkreetset VR'i nägemata on raske midagi arvata.
Kui on Heinrich Kiiwer'i töökojas valmistatud autasu siis on võimalus, et tõesti eestlasele kuulunud aga kui Joseph Kopf'i töökoja töö siis annetatud 1925. aastal mõnele välismaalasele.
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1633
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Re: Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Postitus Postitas Borja »

Täpsustan, TAAVI, oma küsimust:
-- kasson nii, nagu ma arvasin, et kümne eestlase // VR I/1.j kavaleri puhul on teada ainult LAIDONERi autasude saatus ja ülejäänu üheksa mehe autasude(-sh VR I/1.j) saatusest ei tea me mitte midagi :?: :?:
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist..
Vahipataljoni auvahtkonna M14-automaatvindi M6-tüüpi kroomitud paraadtääki tahan ka..

Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke..
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Postitus Postitas uscha »

Sealt kümnest nimest ma rohkem nimeliselt säilinud VR I/1 ei tea tõesti.
ERM'is on üks Kiiwer'i töökojas valmistatud autasu aga sellel ei olnud mäletamist mööda kavaleri andmeid juures - aga kuna H.K. töö siis võimalik, et mõne eestlase oma. Väidetavalt leiti aastakümned tagasi ka Eestist mingist majast / talust üks kannatada saanud VR I/1 aga see oli ka nimetu või oli siis mingi oletus, et ehk Põdder'i oma.
Autasustatud eestlasi oli küll kümme aga ma arvan, et igal mehel oli ka vähemalt üks duplikaat.
Lisan ühe detaili Laidoneri fotost, kus tal on näha selline VR I/1, mille valmistajat ma ei ole senini suutnud tuvastada.
Manused
laidoner.jpg
laidoner.jpg (26.92 KiB) Vaadatud 7395 korda
foorum.rindeleht.ee
oliver
Huviline
Postitusi: 614
Liitunud: K Okt 05, 2011 2:54 pm

Re: Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Postitus Postitas oliver »

Ju neid riste mõne ametkonna kummutisahtlis ka paar tk varuks oli?
Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1633
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Re: Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Postitus Postitas Borja »

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/1200 ... osoja-relv

..et esialgne jutt I liigi 1.j Vabadusristist on seega osutunud ajakirjanduslikuks desinfoks - päriselus oli meil siis tegemist hoopis III liigi 1.j Vabadusristiga :|

Aga ma ei saa siin (kuidagi) küsimata jätta - et kuda selle foorumi tublid stammkunded hindavad ka seltsimees raudristi käitumist(-loe: tema valikuid) :roll: :?:
Augustis tegi Venemaal Samaras elav kollektsionäär Dmitri Hmeljov Narva linnavõimudele tavatu ettepaneku: vahetada Narva tankimonumendi tank T-34 Eesti kõrgeima teenetemärgi Vabadusristi vastu. Hmeljov pakkus seejuures vahetuskaubaks koguni III liigi 1. järgu kullast Vabadusristi. Vahetuse õnnestumise puhul leidnuks tank „väärika koha“ ühes Venemaa muuseumis. Ettepanek pälvis tähelepanu ka Eesti ajakirjanduses, kuid kaupa Narvaga ei sündinud. Kuidas haruldane orden samaralase kätte sattus, jäi siis selgusetuks.

..

Lugu sai alguse kümme aastat tagasi. Paar päeva enne 2012. aasta jõule postitas kasutaja Raudrist foorumisse rindeleht.ee foto, mis kujutas osa tema kollektsioonist. Seda fotot ja samaralase kogu kõrvutades saabki selgeks, et just Raudrist on Hmeljovi „varustaja“. Kasutajanime Raudrist taga peitub tuntud Võru kollektsionäär Ove Tiits. Tiits tegutseb laiahaardeliselt, lisaks Eesti foorumile on ta ka Vene foorumi sammler.ru ja Lääne foorumite liige. Samuti müüb Tiits, nagu paljud teisedki kollektsionäärid, esemeid nii eBays kui ka osta.ee-s.Kuuldes Hmeljovi nime, kinnitab Tiits, et müüs tõepoolest suure kogu, oma elutöö, temale. Tehingu hinda ta ei ütle. Mitusada tuhat? „Kas nüüd mitu, aga suurusjärk on õige.“

Miks ikkagi Venemaale? „Mul oli ostja ka Eestis, aga Hmeljov pakkus rohkem. Ta on rikas ning on ostnud kogusid ka Lätist ja Soomest.“

Hmeljoviga tutvus Tiits sammler.ru foorumi kaudu, kuhu oli riputanud fotosid oma kogust. „Ta tundis huvi nn reeturite vastu teises maailmasõjas, impeeriumi endiste osade vastu,“ meenutab Tiits, lisades, et siis oli Hmeljov „neutraalne või kergelt positiivnegi nende suhtes“. Hiljem aga hakkas Hmeljov foorumis avaldama Putini-meelseid ja Ukraina-vaenulikke seisukohti ning Tiits lõpetas temaga suhtlemise.

Tiits kinnitab, et müüs venelasele sõjaväe- ja muid märke ning muuhulgas ka Alfons Rebase allkirjaga dokumendi, kuid mitte Eesti teenetemärke. „See on keelatud,“ kommenteerib ta, eitades nii Vabadusristide kui ka ülalmainitud teenetemärgi kettide müüki. Vähemasti osalt ei pea Tiitsi väited siiski paika. Vabadusristi, mida Hmeljov tanki vastu pakkus, müüs temale ikkagi Tiits. Nimelt ühes muude oma asjadega postitas Tiits varem foorumisse rindeleht.ee ka mainitud Vabadusristi foto.

..

16. septembril avas Hmeljov Vene Föderatsiooni kaitseministeeriumi kesksõjaväeringkonna sõjaajaloo muuseumis näituse „Nad ei võidelnud kodumaa eest“, mille teemaks on eestlaste „osalemine natside sõjakuritegudes teise maailmasõja ja Suure Isamaasõja ajal“. Ka selle näituse paljud esemed pärinevad Tiitsi kunagisest kollektsioonist, näiteks 20. diviisis teeninud Kalju Eiche Soldbuch (palgaraamat/isikutunnistus) ning mitmed eestlaste eraldusmärgid. Näituse kohta laadis Hmeljov internetti veerandtunnise video.
..aga igatahes respect EE ajakirjanikule - roodina-mattj dolzhnaa znattj svoihh geroojev
(t: emake kodumaa peab teadma oma kangelasi) :lol: :lol: :lol:
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist..
Vahipataljoni auvahtkonna M14-automaatvindi M6-tüüpi kroomitud paraadtääki tahan ka..

Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke..
kratt
Huviline
Postitusi: 148
Liitunud: P Juul 13, 2014 10:48 pm

Re: Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Postitus Postitas kratt »

Borja, kas sa ootad siit nüüd mõnda vastust või hinnangut Raudristi tehingule ja sellele pasale, mis Venemaa poolt tuleb? Jäädki ootama, sest suurem osa siinseid kollektsionääre tunnistavad ainult rahanumbreid. Kuid minu hinnangu sa saad: pangu ennast pärast jõule koos kuusega põlema.
Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Postitusi: 549
Liitunud: N Dets 06, 2007 10:07 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Postitus Postitas aleks »

Kahjuks on see klassikaline näide, kus raha räägib (money talk). Asju on ennegi müüdud, ka kuninglikest perekondadest, aga eks eetiline valik on alati müüjal, mida ja kuhu müüa. Antud juhul ei meeldi mulle ja ka mõnele teisele kollektsionäärile (nimesid ei nimeta, kui tahavad võtavad ise siin sõna), kellega olen suhelnud, et mitmed kultuuriväärtuslikud asjad läksid Venemaale. Mingi valiku oleks võinud teha ja nende asjade eest (nt VR III/1, saksa asjad, G. Ernesaksa kuldtäht) oleks ka siin hea hinna saanud. Inimene, kes Ovele G.E. kuldtähe müüs, katkub siiani juukseid. Samas, G.E. asjadega, kivi Teatri ja muusikamuuseumi kapsaaeda, sellist suhtumist nagu seal muuseumis tema asjade ostmisel oli pole ma enne näinud. Inimesed istuvad oma tööpäeva ära ja koju, kõik muu on savi. Võin ise selle kohta mitmeid näiteid tuua. Aga kõik see on tagantjärgi targutamine ja kedagi risti lüüa, mis see enam annab. Samuti on see klassikaline näide infosõjas ja selle võib õpikutesse kirjutada, kuidas tehing tibladega võidakse 10 aastat hiljem propagandas ära kasutada. Hmeljovi näitus - Nad ei võidelnud kodumaa eest - millise kodumaa, kas NSVL? Venemaal lollidele seletada meie ajalugu on nagu vasikaga võidu joosta, täielik mõttetus. Vene kroonus olin ka fasist ja kui ütlesin, et olengi siis olid argumendid otsas ja suu kinni. Mis tehtud, see tehtud, nagu ta ise ütleb, aga kindlasti müüakse ka need ´fasistide´ asjad kunagi laiali. Keegi meist pole igavene ja asjade ringkäik on ettearvamatu.
https://www.youtube.com/watch?v=-Wehn045Psc
Võib alati lahkesti pakkuda vanu märke, diplomeid, tunnistusi, fotosid jmt. 5092935
Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Postitusi: 549
Liitunud: N Dets 06, 2007 10:07 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Keegi vene kodanik pakub VR I/1. "narva tanki" vastu..

Postitus Postitas aleks »

Lingid "näitusele": https://bloknot.ru/regiony/novy-e-tajny ... 86334.html
https://bloknot-samara.ru/news/pust-ves ... kazatelstv
fgdfg_12145-1005x605.jpg
u3IEFWbX4XE.jpg
u3IEFWbX4XE.jpg (133.31 KiB) Vaadatud 5927 korda
XMmCB4_J7uo-642x800.jpg
qmBIu6Fa_3M.jpg
d5zyV96LzSw.jpg
UVrm5QlPY98.jpg
Manused
RWRclOFmiuM-656x800.jpg
vbdp5X5H_zk-450x800.jpg
Võib alati lahkesti pakkuda vanu märke, diplomeid, tunnistusi, fotosid jmt. 5092935
Vasta

Mine “Autasud & Eraldusmärgid/Awards & Insignias”