Punastest tellistest

Siin võib arutada teemadel, mis ei puutu üldse sõdade valdkonda ...
Vasta
M14m5
Kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: P Apr 25, 2021 7:43 am

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas M14m5 »

ise küsin ise vastan, tegu holdre vana tellisevabriku kividega mis asus jürimäe talu maadel.
huvitav lihtsalt see et selle kirjaga telliseid pole väga näinud, ülejäänud taludes vanad ja samas möödus kivid ilma kirjata.
Kalkin
Kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: E Apr 26, 2021 5:31 pm

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas Kalkin »

Tervitus ! Kas on huvi näiteks neid müüa ka ? Või on leiumeeneks ? Endal siin ka läänemaal vanast talukohast leitud 8- erinevat tellist . Eri valmistajatelt . Olen nüüdseks saanud telliseid nii palju kokku , et mõtlesin kataloogi tegema hakata ! Iga eriline tellis oleks abiks !😀
Kalkin
Kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: E Apr 26, 2021 5:31 pm

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas Kalkin »

:P
Manused
C8963EB1-A1CB-4D1F-AAA1-C8F18F8D8FE6.png
F2187CC6-E54C-4A92-8362-129417581153.png
95A20503-0CC7-40E2-BC3D-F2C1EB0D625B.jpeg
Kalkin
Kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: E Apr 26, 2021 5:31 pm

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas Kalkin »

Esimene tellis siis valmistatud Neue Zimau linnas Preisimaal! Sattunud aga tsaariajal Eestisse ! Sama saatus on tabanud ka Kivenlahti tellisega - mis valmistatud siis Stenswiki tehases . Kolmas tellis on valmistatud 1946-1954 Vanaasemel Tartumaal !
M14m5
Kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: P Apr 25, 2021 7:43 am

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas M14m5 »

Kalkin kirjutas: E Apr 26, 2021 7:45 pm Tervitus ! Kas on huvi näiteks neid müüa ka ? Või on leiumeeneks ? Endal siin ka läänemaal vanast talukohast leitud 8- erinevat tellist . Eri valmistajatelt . Olen nüüdseks saanud telliseid nii palju kokku , et mõtlesin kataloogi tegema hakata ! Iga eriline tellis oleks abiks !😀
Holdre kive on rohkem, teisi esialgu topelt pole, üksikud jäävad sauna äärde kaunistuseks :D
Kalkin
Kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: E Apr 26, 2021 5:31 pm

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas Kalkin »

Tere !
Aga vahetades mõni üksik teistsuguse tellise vastu ?
Teil vast vahet pole milline üksik tellis sauna serva kaunistab !😀 Ma saaks kataloogi aga täiendada !
Mida kostate !?
Kasutaja avatar
Wirbelwind
Huviline
Postitusi: 178
Liitunud: P Veebr 04, 2018 1:11 pm

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas Wirbelwind »

Luusisin hiljuti Patarei merekindluse juures ja nägin kõige merepoolsemas välisseinas, alumiste akende juures, punaseid Palmse telliseid.
Vanatehnika
Huviline
Postitusi: 133
Liitunud: E Dets 01, 2014 7:21 pm

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas Vanatehnika »

Katalogiseerimise osas pisut põnevat infot. Leidsin siin ükspäev niisuguse huvitava postituse: https://www.facebook.com/12904588056803 ... 632615476/

Toon teksti ära ka siin.
//
EVM maaarhitektuuri keskus / Centre of Rural Architecture
🧱Kui tihti me mõtleme, et iga vana telliskivi taga on lugu 🧱? Eesti Vabaõhumuuseumi peavarahoidja Elvi Nassar jagab meiega, miks on telliskivid osa Eesti ehitusajaloost, miks ta neid kogub ja pildistab, ja miks kutsub ta üles Sindki sama tegema!
Tõepoolest, miks koguda kaalukaid kive ajal, mil mu sookaaslaste seas on trendikas pista käekotti pisike kaitsev-jõustav kuu-, tiigri- või mõni muu poolvääriskivi? Mõnel on neid pisikesi, väidetavalt energeetiliselt laetud kivikesi igaks elujuhtumiks vaat et kümmekond.
Kuigi minu kivikogu hinge või keha kaitsvat tähendust ei evi (olgugi, et telliskiviga saab teatud tingimustel end ka kaitsta), siis rõõmustavad need erilised omaniku- või firmamärgiga (nn templiga) kivid mu meelt ja virgutavad uurijavaimu.
Huvi märgistatud telliste vastu sai alguse 2004. a suvel, kui leidis aset Eesti Kunstiakadeemia ekspeditsioon Setumaale. Ühildasin ekspeditsiooni muuseumi välitöödega ja nõustasin vajadusel tudengeid ja uurimisrühma juhti Kadri Viirest setu arhitektuuri ja pärimuse teemadel. Sõitsime külades ringi, küsitlesime, kuulasime, jäädvustasime kuuldut-nähtut sõnas, pildis ja läbi kaamerasilma. Minu huviks olid ennekõike taluelamud ja-õued. Vedernika külas püüdis mu pilku kivi talu kõrvalhoone tellisseinal, kus selgesti loetav märgis: „A. Feodorov“. Nimi kivil, miks küll 🤔? Ja kes on küll see Feodorov? Ehk talu omanik?
Vastuse andsid arhiiviuuringud. Aleksander Feodorov oli esimese vabariigi ajal Võru- ja Setumaa piiril aurujõul telliseid valmistav Petseri venelane. Nagu uurimistest selgus, leidus Piusa jõe äärsetel savimaadel teisigi savi- ja tellisetööstusi.
Vanasti oli igal vähegi suuremal mõisal oma ehitusmaterjalide tööstus – telliselööv või -tööstus (Ziegelei) ja/või lubjapõletus- ning tõrvaahjud 🏭. Müügiks toodetud tellised, iseäranis eksportkivid, ka märgistati. Kuulsaimad ongi ehk Palmse mõisa tellised, tähisega PALMS. Märgisega tellisepilte Eestist saab näha kataloogist (🇪🇪 https://www.kotli.ee/eesti-tellised/) Venemaa eriliste tellistega saab tutvuda Smirnovi kataloogi vahendusel (🇷🇺 http://www.v-smirnov.ru/pnv2.htm). Templiga märgistatud telliseid võib leida kogu maailmast 🌎.
Kus võiksid Sina näha märgistatud telliskive? Vastus on lihtne – uuri hoolikalt majade tellisseinu! Tähelepanelikul vaatlusel võib märgistatud kive leida pea igast suurema linna tellistest elumaja või kunagiste tööstushoonete seintelt. Näiteks Tartus leiab toredate Vanaaseme märkidega kive Tiigi tänava kunagise jahuveski seinas. Ilmatsalu mõisas toodetud märgisega kive (ILMAZAHL) kasutati ülikoolilinnas aga Liivi tn 2 asuval endises ajalooarhiivi hoones. Maakohtades võib leida märgistatud kive müürituna mõisahoonete või kirikute seina. Tegelikult on templiga telliskive ehitistes rohkemgi, aga kuna tähis löödi kivi laiemale küljele, jäävad need müüritises varjule, tulles esile alles tellismüüri lagunemisel või hoone lammutamisel. Samuti võib leida märgistatud šamottkive ehk tulekindlaid kunstkive lagunenud küttekolletest 🔥.
Minu kogusse on telliskive jõudnud lammutatud hoonete asukohtadest, lagunenud müüridest ja koguni mererannast 🌊. Kokku on neid üle paarikümne. Ühine huvi viis mind kokku keraamiku ja telliste uurija Eero Kotliga, kellega vahetame teadmisi ja (kogumis)kogemusi. Lõunaeesti juurtega inimestena hakkasime endid kutsuma kirbidsä-sõpradeks (kirbits - vene laensõna setodel). Nüüd tean, et selliseid kogujaid-kirbidsäsõpru on teisigi – Tallinnast Hiiumaa ja Narvani. Koos oleme avastanud uusi märke, viimati identifitseerisime Läänemaalt Piirsalu mõisas valmistatud tellise.
Iga majaomanik otsustab ise, kas hoone või küttekolde remondi või ümberehituse käigus leitud vanad tellised või koldekivid säilitatakse või leiavad need koha ehitusprahis. Mina soovitan siiski paar märgistatud savikivi alles jätta. Need on kõnekad artefaktid, moodustades tükikese meie ehitus- ja tööstusajaloost. Telliskivid, eriti templiga tellised, on väärtuslikud ajalooallikad. Eesti Vabaõhumuuseum võtaks need meelsasti oma kogusse (✍️ elvi@evm.ee).
📖 Kui Sind telliskivide teema kõnetab, siis loe lähemalt:
E. Nassar. Ehitusmaterjalide tööstustest Petserimaal 1920.-1930. aastatel. - Setumaa kogumik 5. Tallinn-Värska 2012, lk 144-218

Niisis hulk kodumaiste tootjate tellisemärke on leitavad siit keskkonnast: https://www.kotli.ee/eesti-tellised

Ka sellel lingil väga huvitavat materjali keiserliku Venemaa tellistest, rikkalik pildimaterjal ja tabelid. Väga põnev lugemine!
http://www.archeo.ru/izdaniya-1/seriiny ... 072017.pdf

Ka ülalmainitud Smirnovi lehel on keiserliku Venemaa tellisetemplite loend olemas: http://www.v-smirnov.ru/20Other.pdf

Smirnovi lehel on ka piltidega tootjate kaupa ja huvitavate lisafaktidega tootjaajaloo kohta.

Mul on tsaarivene tellistest, mis toodetud väljaspool meie riigipiire olemas Георгии Викенгейзер ja varane Ильяшев;
http://www.v-smirnov.ru/pp1.htm
http://www.v-smirnov.ru/pp2.htm

Ahjaa, telekas oli hiljaaegu juttu Egiptuse Luxori leiukohast, uued väljakaevamised seal, leiti kõiksugust imelist. Leiti ka savitelliseid, millel ühe vaarao märk peal. Niisis - vaata kui kaugele aega ulatub see stampimine!
Kasutaja avatar
zenker
Huviline
Postitusi: 194
Liitunud: L Nov 25, 2006 9:33 pm
Asukoht: tallinn

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas zenker »

Kas kellegil ei ole juhtumisi pakkuda sellist telliskivi müügiks ?
telliskivi.jpg
telliskivi.jpg (40.31 KiB) Vaadatud 12095 korda
Kasutaja avatar
igasugust
Huviline
Postitusi: 359
Liitunud: P Mär 02, 2008 1:06 pm
Asukoht: Dorpat

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas igasugust »

Paluks infot!
Manused
IMG_20220616_115340.jpg
Kalkin
Kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: E Apr 26, 2021 5:31 pm

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas Kalkin »

Tere !
Olen kuulnud härra Tiikmaa tellise vabrikust aga Kas ka on või ei ole - kes teab !
Aga kui plaan müüa on siis ostaksin ära !
Tänan pildi eest !,Parimat!

Kalle
Filter
Huviline
Postitusi: 103
Liitunud: E Aug 21, 2017 12:06 pm

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas Filter »

Sorisin oma tellisevarudes natuke.
Manused
20220727_211229.jpg
Filter
Huviline
Postitusi: 103
Liitunud: E Aug 21, 2017 12:06 pm

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas Filter »

Scan_20220727_213552.jpg
veel
Kasutaja avatar
eestileegion
Huviline
Postitusi: 435
Liitunud: T Mär 11, 2008 1:52 pm
Asukoht: Järvamaa

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas eestileegion »

Änis kirjutas: P Mär 09, 2014 11:55 pm Tered ja tänud teavitamast! Avastasin nüüd isegi, et olen trükkinud täitsa kogemata Taagepera asemele Sangaste, kusjuures ise täitsa teadsin, et tegu Taagepera kiviga. Teiseks minu poolseks apsakaks osutus põhjalikumal puhastusel ja uurimisel eelpool mainitud tagurpidi L tähega kivi hoopistükkis F tähega kiviks. Samuti leidsin enda kogust veel ühe veneaegse kaabli hoiatuseks ja kaitseks toodetud kivi variandi. Lisan ka juttu olnud kividest mõned illustreerivad pildid.
Seda "F" kivi sattus mulle Haljala kandis ette üheskoos Palmse kividega.
Kasutaja avatar
eestileegion
Huviline
Postitusi: 435
Liitunud: T Mär 11, 2008 1:52 pm
Asukoht: Järvamaa

Re: Punastest tellistest

Postitus Postitas eestileegion »

Ise vastan. Rohkem infot siin: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 4088440036

Lühidalt: "F" viitab Von Fockidele ehk siis tegu on Sagadi mõisa tellisevabriku kiviga.
Vasta

Mine “Kõrts/Pub”