1. leht 1-st

III/Reval

Postitatud: N Juul 20, 2017 8:13 pm
Postitas nrw44
III/Reval ülema Mats Mölderi konspekt pataljoni tegevusest. Kuupäevad kahjuks puuduvad. Punktid 6-7 peaks olema 13. veebruar. Punkt 10 - 14. veebruar. Punkt 12 - 15. veebruar. Punkt 13 - 16. veebruar. Punktid 16-17 - 21.-22. veebruar.

Re: III/Reval

Postitatud: N Juul 20, 2017 8:19 pm
Postitas nrw44
Mälestused Mereküla dessantlastega peetud lahingust.
Alguses olev halvasti loetav arv on 20, aga see on memuaristi ebatäpsus. Lahing dessantlastega toimus 16. veebruaril.

Re: III/Reval

Postitatud: L Juul 22, 2017 11:10 pm
Postitas ilmartori
Kas tegemist on ainult kahe artikliga või on neid veel.

Re: III/Reval

Postitatud: P Juul 23, 2017 1:04 pm
Postitas nrw44
Mina rohkem artikleid sellelt autorilt ei mäleta.

Re: III/Reval

Postitatud: P Juul 23, 2017 11:09 pm
Postitas freiwilliger
Neid artikleid ongi vaid 2.

Rügemendi "Tallinn" III pataljon oli rindele jõudnud juba 13.veebruaril, seega esimesena kogu rügemendist. Pataljon transporditi kuni Jõhvini raudteel ja sealt veoautodega rindele.
15.veebruaril rakendas diviis „Feldherrnhalle” temale allutatud III pataljoni positsioonide väljaehitamiseks, sest pataljon ei olnud suuteline täitma julgestusülesandeid.
3. ja 4. (11. ja 12.) kompanii lahing küünidesse peitunud dessandi riismetega toimus 16. veebruaril Broki talu kandis (Repnikust kirdes). Dessandi peajõudude likvideerimises 14. veebruaril pataljon ei osalenud.Üks neist kompaniidest jooksis tekkinud paanika tõttu laiali- meeskond oli rindeeluga harjumata ja ülemad ei tundnud alluvaid.
Teised kaks kompaniid suunati Auvere piirkonda kus olid alanud venelaste rünnakuid Krivasoo koti laiendamiseks.
23.veebruaril paigutati III pataljoni 3 kompaniid Narva- Jõesuu juurde rannakaitsesse 2.õhutõrjediviisi alluvusse.
5.märtsil koostatud aruande kohaselt oli III pataljonis langenuid 8.
24.aprillil andis armeegrupi „Narwa” peakorter „Tallinn” III pataljoni isikkoosseisu 20.Eesti SS-diviisiga liitmiseks, kuid jättis pataljoni esialgu rannakaitsesse nime all „20.Eesti SS-diviisi häirepataljon” ja keelas pataljoni lahingutugevust vähendada. Pataljon vahetati välja alles 16.juunil 288.politseipataljoni poolt.
Aprilli lõpuks oli kogu rügemendi „Reval” isikkoosseis liidetud 20.Eesti SS-diviisiga.

Re: III/Reval

Postitatud: E Juul 24, 2017 7:28 am
Postitas nrw44
Mölderi konspekti järgi jääb mulje, et pataljon sõitis rindele Tallinnast veoautodel. Kui rääkida rindest kui eesliinist, siis esimesena jõudis sinna I pataljon, mis asus juba 14. veebruaril Sirgala piirkonnas positsioonile. III pataljon viidi 15. veebruariks Auvere jaama-Repniku piirkonda, kus läks Tankigrenaderidiviis Feldherrnhalle alluvusse. Eelpooltoodud allikate põhjal võib oletada, et kaks kompaniid saadeti eesliinile ning kaks kompaniid väljaõppele rinde lähitagalasse, kus 16. veebruaril dessantlastega juhuslikult kokku põrkasid.

15. veebruaril andis saksa Sponheimeri grupp küll käsu pataljoni kasutamiseks kindlustustöödel, kuid Mölderi konspektist järeldub, et selleni pigem ei jõutud.

Tankigrenaderidiviis Feldherrnhalle staabist anti 16. veebruaril hinnang, et pataljon pole kõlblik isegi julgestusülesandeks. Mölderi konspekti põhjal kahjuks raske öelda kui kaua täpselt pärast seda pataljoni osi rindel veel hoiti. Karl Gailiti mälestuste (Eesti sõdur sõjatules) järgi asus umbes 16. veebruari paiku pataljoni osi Auvere jaamast idas .

Igatahes 19. veebruaril anti käsk II ja III pataljoni allutamiseks 2. õhutõrjediviisile ja ümberpaigutamiseks rannikukaitsele. 21. veebruaril raporteeris 2. õhutõrjediviis, et III pataljon on koondatud Toilast 1,5 km kagusse ja asub järgmisel hommikul positsioonile. Pataljon asus seejärel Valaste ja Purtse vahelisse lõiku rannikukaitsele, kuhu jäi saksa rannikukaitsekaartide järgi kuni juunikuuni.

Karl Gailit. Eesti sõdur sõjatules. Tallinn, 1995 (ei maksa tähele panna, et kirjutab "teisest pataljonist", tegelikult saab jutt käia vaid III pataljonist).

Re: III/Reval

Postitatud: E Juul 24, 2017 8:01 am
Postitas nrw44
Pataljoni tugevus 12. märtsil 44, alluvusse antud ka mõni omakaitse üksus ja võib-olla ka mingi OT üksus. Kuulipildujatega on asi nigel, aga eks arvati, et polegi väga vaja, sest pankrannikul oli dessant vähetõenäoline.