Waffen-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Sõduri individuaalne varustus - alates sidemepakikesest ja lõpetades seljakotiga ...
Vasta
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8161
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Waffen-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas uscha »

Aastate jooksul on tekkinud tore rida 155 markeeringuga pannaldest - see pole küll lõplik rida aga omaette teema tegemiseks siiski piisav. Minu arvates on markeerimata Overhoff pannalde järel Assmann üks levinumaid valmistajaid, kuid selles reas peidab end üks, mis on väga haruldane. Selleks on alumiiniumist pannal, millel markeering 155/40 (rauast 155/40 on väga levinud) ja mõne arvamuse kohaselt peetakse alumiinium 155/40 kõige haruldasemaks üldse meeskonna pannalde seast. Ilmselt mõeldakse siin siiski 1937-1945 perioodil toodetud alumiiniumist ja rauast pandlaid ja jättes välja enne seda aastat toodetud varajased SS pandlad.

Erinevatest markeeringutest on siit reast puudu rauast pannal, millel on 155/40 löödud konksu juurde aga ülejäänud 155 markeeringute variatsioonid on siin kõik olemas. Puudu on 155/40 ja 155/43 pannalde puhul mõned pinnaviimistluse variatsioonid - mõlema markeeringu puhul tumerohelise värviga pannal ja 155/43 puhul hõbevärvi pannal. Kui kellelgi on selliseid variante üle siis võib pakkuda.

Alustuseks paar grupipilti. Alumises reas keskel ja paremal on 155/43 markeeringuga pandlad ja ma panin mõlemad pildile, sest pinnaviimistlus on erinev aga ma ei olegi päris lõpuni aru saanud, mis see viimistlus täpselt on. Vasakpoolsel vist hall värv ja parempoolne tsingitud?
Manused
0.jpg
0_1.jpg
0_2.JPG
0_3.JPG
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8161
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: W-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas uscha »

1939. aastal valmistas Assmann kahte tüüpi markeeringuga pandlaid - kirjad olid mõlemal ühesugused aga ühel oli "9" alt sirge ja teisel kõver. Esmalt tulid tootmisliinilt sirge "9" pandlad.
Manused
1.JPG
2.jpg
3.jpg
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8161
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: W-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas uscha »

Ja sama aasta pannal aga kõver "9" - see on leitud palju aastaid tagasi Peipsi äärsest talust.
Manused
4.JPG
5.JPG
6.JPG
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8161
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: W-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas uscha »

Assmann'i rea kõige haruldasem või siis üldse kõige vähemlevinum meeskonna pannal - alumiiniumist 155/40. 1940. aastal lõpetati alumiiniumist W-SS pannalde tootmine ja edaspidi tehti neid rauast ning väike kogus ka tsingist (822/42). Samal aastal valmistas alumiiniumist pandlaid ka Overhoff (36/40) aga need on üsna levinud. Ilmselt jäi see Assmann'i partii siis üsna väikeseks, et neid tänapäeval nii keeruline leida on.

See minu eksemplar tundub olevat kaevatud. Ei saa lõpuni aru, kas esiküljel kotka ümber on veel omaaegne tehasevärv või mingi oksiid?
Manused
7.JPG
8.JPG
9.JPG
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8161
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: W-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas uscha »

Rauast 155/40 - minu omal on löödud markeering poldi juurde aga on olemas ka variant, kus markeering on konksu juures ja see jääb tootmise ajateljel selle siia postitatu ja alumiiniumist 155/40 vahele.
Manused
10.JPG
11.JPG
12.JPG
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8161
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: W-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas uscha »

155/43 - kruntvärv või tsingitud pind on olnud kaetud halli värviga, millest enamik on maha kulunud. Selle pandla sain 24-25 aastat tagasi ja esmane omanik oli Egon Saa nimeline mees.
Manused
13.jpg
14.jpg
15.jpg
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8161
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: W-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas uscha »

Ning lõpetuseks veel üks 155/43 aga mulle tundub, et see on nüüd aegade algusest peale olnud tsingitud ja ei ole tehasevärvi kunagi peale saanud. Pinnaviimistluse mõttes loetakse seda eelnevalt postitatud pandlast erimiks. See leiti 10 aastat tagasi koos Grenadier Leo Saare vormikomplektiga ja oli vormikuue taskus.
Manused
16.JPG
17.JPG
18.JPG
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8161
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: W-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas uscha »

Kogu see teadmine pannalde kohta ei ole mul ise genereeritud vaid selle töö tegi ära prantslane Jean Pierre Redeuilh, kes pühendas paar aastakümmet ainult W-SS pannalde uurimisele ja mõned aastad tagasi postitas WAF'i mahuka teema kõikidest teadaolevatest markeeringutest ja kõikvõimalikest variatsioonidest. Nii, et minu panus nende tuvastamises on 0 - lihtsalt vahendasin ühte osa tema tööst siia foorumisse ja kasutasin enda pannalde pilte.

Ja veelkord kõige olulisemast - kui kellelgi on pakkuda tumerohelise värviga 155/40 ja 155/43 pandlaid siis võib märku anda. :wink:
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
Kärp
Kasutaja
Postitusi: 12
Liitunud: P Veebr 19, 2023 7:49 pm

Re: Waffen-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas Kärp »

Tere
Vaatasin oma ainukest Waffen-SS pannalt (155/43) ja ei saa täpselt aru kas on värv pandlal või tsingitud?

Tahaks asjatundjate arvamust.
Manused
20240419_173458.jpg
20240419_173517.jpg
20240419_174115.jpg
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8161
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Waffen-SS 155 (Assmann) vöörihma pandlad ...

Postitus Postitas uscha »

Kärp kirjutas: R Apr 19, 2024 5:56 pm ... ei saa täpselt aru kas on värv pandlal või tsingitud?
Raske öelda, võib olla mõlemat aga pigem vist tsingitud pinnaga pannal. Halli värvi puhul võiks loota, et on natukene vähemalt seal kirja ümber seda säilinud aga siin paistab olevat kõik ühetooniline tumehall.
foorum.rindeleht.ee
Vasta

Mine “Varustus/Equipment”