Tauksi saarele kukkunud Junkers

Masinad, millega Eesti mehed sõitsid, lendasid või ujusid ...
Vasta
Kasutaja avatar
Kriegsmarine
Huviline
Postitusi: 408
Liitunud: P Jaan 20, 2008 4:16 pm
Asukoht: Mohn / Öesel

Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas Kriegsmarine »

Pidingi selle lennuki kohta uurima kas kellegil on infot Tauksi saarele vist 1944-ndal kukkunud Junkers Ju 88 kohta. Igatahes olen kuulnud mehe käest, kes seda ise pealt nägi, kui ta oli poisike ja sõja lõpu poole Muhu saare poolt tulnud lennuk, mida venelased taga ajasid ja ju nad siis said lenduritele pihta ja sakslaste oma Tauksi alla sadas ja nii *õnnelikult*, et saarel leiduva ainukese suure kivi pihta veel kukkus ja teise mootori sodiks. Olevat neli meest kadakate vahel surnuna lebanud. Mandrimehed olevat relvad ära vedanud, enne kui fritsud jaole said. Terve mootori olid sama pealtnägija isaga lahti harutanud, kusjuures võtmed tehti ise oma sepikojas. Hiljem koliti perega Muhu saarele ja veeti ka lennukiosad sinna, olen ka mõned Ju-pid samast saanud.
Samast ka tsaari-vene soomuslaevalt Slava sain mõned tööriistad, mille tema vanaisa oli koju tassinud, laeva vraki veealust osa veel praegugi merepõhjas. Ega Slava peakahuri 12 tollist mürsukesta kellelgi teada pole, sama kasutati ka Sõrve rannakaitsekahuril.
Pilt
Kasutaja avatar
Bigboss
Huviline
Postitusi: 177
Liitunud: K Jaan 31, 2007 5:48 pm

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas Bigboss »

oleks jällegi huvitav pilte näha, lennuki detailidest.
Kasutaja avatar
Kriegsmarine
Huviline
Postitusi: 408
Liitunud: P Jaan 20, 2008 4:16 pm
Asukoht: Mohn / Öesel

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas Kriegsmarine »

Tean, et sain peremees Mati käest sepikojast selle Ju 88 mootori mõned kepsud ja alumiiniumist detailid, mis vedelesid kiviaia peal. Nägin ka tiiviku võlli ja otsisime taga väntvõlli, mille peremees oli kuhugi maha matnud, aga ei leidnud. Eks alumiinium sulatati sepikojas ümber ja valati sellest muud tarvilikku ja ka messing läks sama teed. Rohkem suurt midagi järel polnud, kuigi tuulasime sepikoja läbi ja vedasime enamuse rämpskraami vanarauaks. Kui leian oma jupid üles, panen ka pildid välja.
Kahjuks heitis peremees ise talvel hinge, :roll: ise kutsus mind veel endale Muhusse külla, kuigi ise oli Haapsalus sugulase pool ja mina Viljandis... lootis ikka koju tulla aga sinna ta jäigi...paari päeva pärast oligi läinud. Müts maha, kahju et tema mälestusi linti ei võtnud. Ta oli veel poisikesena ühe lenduri mütsi koju viinud, aga õde oli hirmuga sellegi hävitanud. Arvan et keegi sealtkandi meestest, kes mandri pääl saare ümbruses elavad ehk veel mäletavad sellest lennukist midagi. Endal oli plaan koos Matiga kohapeal ära käia ja see jäädvustada koos tema jutuga, aga jäin hiljaks. Aga püüan tema mälestusi meelde tuletada ja kirja panna. Muhe muhulane oli, eks ole temaga üksjagu kangematki kraami koos mõnusa jutu juures ära kulunud ja lahingulaevast Slava teadis ta lugusid rääkida. Rännumees oli ta ka, ise kaugsõiduautojuht, Venemaa vahet palju uhanud. Kamtsatkal käinud, vulkaanikraatri kohal lennanud...Kobi kõrbes Mongoolias.
Olgu muld talle kerge, austus talle ja tema tegudele.
Kasutaja avatar
Kriegsmarine
Huviline
Postitusi: 408
Liitunud: P Jaan 20, 2008 4:16 pm
Asukoht: Mohn / Öesel

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas Kriegsmarine »

Üleeile sai päästetud haruldane detail, sama Junkersi tiivikuvõll, kui vend läks vanarauda viima, vaatasin, et käru peal tuttav asi, kui kuulsin kust ta selle sai oli kohe asi selge. Ise nägin seda varem Muhu saarel tuttava pool, aga sai peremehega viina joodud ja mitte vähe ja küsitud seda mitmeid kordi, aga enne jõudis ta hinge heita, kui ära andis...millal aga vend sellele küüned taha sai, ei tea aga igavene jobukakk, kui poleks õigel ajal peale sattunud, oleks see igaveseks kadunud, hea veel et juhtusin kodus olema. Ise käisin seda veel kevadel otsimas, siis seda vana koha peal enam polnud. Panen pildid ka kui saan.
Kasutaja avatar
Kriegsmarine
Huviline
Postitusi: 408
Liitunud: P Jaan 20, 2008 4:16 pm
Asukoht: Mohn / Öesel

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas Kriegsmarine »

Selline see tiivikuvõll:
Pilt
Pilt
hall300
Kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: R Aug 12, 2011 11:45 pm

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas hall300 »

Tere!
Olen ka huvi tundnud selle lennuki vastu ja nii mõndagi kuulnud ja leidnud.Mõned jupid mul sellest lennukist on,näiteks mootori kolvi leitsin Tauksi saarelt ja veel mingeid juppe.
Kasutaja avatar
Kriegsmarine
Huviline
Postitusi: 408
Liitunud: P Jaan 20, 2008 4:16 pm
Asukoht: Mohn / Öesel

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas Kriegsmarine »

Oleks kena ka pildid välja panna juppidest ja kohast kust jupid pärit, kas läheduses ka suur kivi oli...???
Igatahes kukkus Junkers ühe mootori kivi otsa sodiks, teise harutasid mehed juppideks ja eks rohkem materjali pärast, et sai kuskil kasutada...
hall300
Kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: R Aug 12, 2011 11:45 pm

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas hall300 »

Kui nüüd maale lähen siis teen juppidest pildid ka.Seda kohta kus lennuk alla kukkus ja seda kivi ma leidnud ei ole,pole õieti otsinud ka.Plaan on see koht ikka ülesse otsida,kuigi vaevalt sealt veel midagi leiab.Lennuki kolvi ja muud jupid leidsin kunagi Tauksi saarel oleva maja juurest saunast ja lähiümbrusest.Sellel kevadel leidsin veel päris suure tüki lennuki kere alumiiniumit,mis vedeles metsa all kulu sees,aga alla kukkumise koht see olla ei saanud...ilmselt oli keegi vedanud selle kunagi sinna.
Minu vanavanaisa nägi ka selle lennuki alla kukkumist,sest tegi kõrval saarel (Laeka rahul) heina.Ta oli üks esimesi kes sinna kohale jõudis.
hall300
Kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: R Aug 12, 2011 11:45 pm

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas hall300 »

siin siis pildid nendest juppidest mis minul on sellest lennukist
Manused
mootori kolb
mootori kolb
IMG_7040.JPG
IMG_7039.JPG
veel jubinaid
veel jubinaid
metsa alt leitud lennuki kere tükk
metsa alt leitud lennuki kere tükk
metsa alt leitud lennuki kere tükk
metsa alt leitud lennuki kere tükk
mootori silt
mootori silt
mingi elektri mootor
mingi elektri mootor
Kasutaja avatar
Kriegsmarine
Huviline
Postitusi: 408
Liitunud: P Jaan 20, 2008 4:16 pm
Asukoht: Mohn / Öesel

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas Kriegsmarine »

Ilusad jupid, ehk isegi minu tuttava käe alt läbi käinud...
Pean Junkersi väntvõlli üles otsima, koht on teada...
Ega vanavanaisa mälestusi pole teada selle lennuki allasadamise kohta...
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: Tauksi saarele kukkunud Junkers

Postitus Postitas funker »

Juppide seas näen mina ka lendurimütsi pistikut (see, millega mütsi kõrvaklapid ja mikrofon) FuG X külge ühendatakse.
Vasta

Mine “Tehnika/Technics”