Harald Riipalu

Saksa relvajõududes teeninud eestlastest ohvitserid
Vasta
Meelis
Kasutaja
Postitusi: 70
Liitunud: N Aug 24, 2006 12:00 pm

Harald Riipalu

Postitus Postitas Meelis »

Kas keegi on lugenud Valter Allase raamatut Mälestusi koolipäevist, sõjakeerisest ja põgenikelaagreist (Ilmunud 2006) ja pannud tähele, et raamatu autor on suht kriitiline Harald Riipalu suhtes? Huvitav, kas tegemist oli mingi isikliku vimmaga või võis ka jutul tõetera sees olla? Oleks huvitav teiste arvamusi ka kuulda!
Kasutaja avatar
freiwilliger
Huviline
Postitusi: 605
Liitunud: E Sept 11, 2006 5:55 pm
Asukoht: Tallinn

Riipalu

Postitus Postitas freiwilliger »

Raamat on läbi loetud ja minagi panin tähele, et Riipalut on autor kujutanud tavapärasest teise nurga alt. Raske öelda millest see tuleb kuigi minu jaoks ei olnud see täielik üllatus, sest 36.rindepataljoni puudutavates (veteranide) väljaütlemistes olen varemgi seda tooni kohanud.
Üldiselt olen märganud, et teisteski kaitsepataljonides ei olnud alati suhted kõige sõbralikumad ja norimist tasandil ohvitser- ohvitser, tuleb ette.
Mis aga puutub Allase enda persooni siis antud raamat tema sõjateest annab väga uduse pildi. Peale 36.rindepataljoni ei räägi ta eriti konkreetselt muudest üksustest, kus teenis. Seega raamatu lugemist lõpetades koostasin käepärastest allikatest autori kohta CV.
Jaan59
Kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: L Mär 24, 2007 6:04 pm
Asukoht: Emajõgi

Postitus Postitas Jaan59 »

Ega Allase seal raamatus eriti midagi ei ilusta ega heroiseeri küll.Kirjutab mismoodi ešelon seisis Riias kuna Riipalu omale uut mundrit tellis(tegu ilmselt selle Hinzeri pildil oleva vormiga :roll: ),samuti kirjeldab eesti põgenike halvustavat suhtumist saksa poolel võidelnud eestlastesse põgenikelaagris,tüdrukute nn. tantsuõhtutest amidega jne.Mis Riipalusse puutub siis teda kritiseeris ka Valdo Kallion oma meenutustes..
kass
Veteran
Postitusi: 3239
Liitunud: K Aug 24, 2005 2:07 pm

Postitus Postitas kass »

Pole sattunud neid lugema. Kui keegi viitsib lühidalt sõnada mida nimelt ette heideti. Tänud.
Jaan59
Kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: L Mär 24, 2007 6:04 pm
Asukoht: Emajõgi

Postitus Postitas Jaan59 »

kass kirjutas:Pole sattunud neid lugema. Kui keegi viitsib lühidalt sõnada mida nimelt ette heideti. Tänud.
No peaasjalikult juhtimise puudumist Avinurmes ja Riipalu mandlioperatsiooni ajastatust.militaar.netis ripuvad Kallioni mälestused kuskil üleval..
Wiking

Üldse etteheidetest..

Postitus Postitas Wiking »

Kui nüüd mõelda neid etteheiteid, siis võiks ütelda, et päris eestlaslik, või veel laiemalt - eht inimlik. Kõikidele eesti legendaarsetele sõjameestele on ühtteist ette heidetud, tihti teevad seda need, kel endal suhted "süüdistatuga" olid nigelad või kehvapoolsed. Aga seda ei saa pahaks panna, inimene jääb ikka inimeseks.

Homo homini lupus est
Jaan59
Kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: L Mär 24, 2007 6:04 pm
Asukoht: Emajõgi

Postitus Postitas Jaan59 »

Noh eks legendaarsed sõjamehed on samamoodi eelkõige inimesed oma headega ja vigadega
skulmars
Huviline
Postitusi: 536
Liitunud: T Veebr 06, 2007 12:16 pm

Postitus Postitas skulmars »

Lisan siia ühe kirjutise hiljuti siit ilmast lahkunud Einar Sandeni sulest. Juttu on seal Harald Riipalust, Ain Merest, Edgar Reiksaarest ning teiste Eesti pagulaste eluteest Inglismaal pärast II ms

"Viimased aastad Harald Riipaluga" Verbum Habet Sakala 1989, Toronto
Estoloog
Huviline
Postitusi: 412
Liitunud: N Mär 09, 2006 12:32 pm

Postitus Postitas Estoloog »

Teemast välja, aga Sakalaga seoses üks mind huvitav küsimus: Villem Saarsen elanud millalgi Saksa ajal Tartus Aleksandri tänavas Julius Lille juures. Kes oli see nende korporatsioonikaaslane, kes tuli langevarjuga Nõukogude poolelt ja varjas end Lille juures, kuni eestkostjad ta (langevarjuri) n-ö õigeks rääksid. Langevarjur jäänud Eestisse 1944. a.
skulmars
Huviline
Postitusi: 536
Liitunud: T Veebr 06, 2007 12:16 pm

Re:

Postitus Postitas skulmars »

Estoloog kirjutas:Teemast välja, aga Sakalaga seoses üks mind huvitav küsimus: Villem Saarsen elanud millalgi Saksa ajal Tartus Aleksandri tänavas Julius Lille juures. Kes oli see nende korporatsioonikaaslane, kes tuli langevarjuga Nõukogude poolelt ja varjas end Lille juures, kuni eestkostjad ta (langevarjuri) n-ö õigeks rääksid. Langevarjur jäänud Eestisse 1944. a.
Mul 1 nimi äkki oleks: Hans Ainson
http://tarvastu.vil.ee/index.php?sisu=232&&t=91

Kood: Vali kõik

Eriline, peaaegu legendaarne isiksus oli direktor, kes tuli Enno Hommuku järel. See mees oli Hans Ainson, siitsamast Mõnnaste külast pärit Kõssa talu perepoeg. Ta lõpetas ülikooli, sai juristiks, oli isegi Tartu linnapea. 1917. aastal gümnaasiumiõpilasena oli ta revolutsioonilise meelsuse pärast Tartust välja saadetud Pihkvasse. Seal oli ta näinud tsaar Nikolai II, kes oli Petrogradist välja sõites kinni peetud Pihkvas ja seal troonist loobumise aktile alla kirjutama pidanud. Sellest ja paljust muust rääkis ta ajalootundides.
Kui Eesti oli okupeeritud, siis 1941. aastal küüditati Hans Ainson koos perega Siberisse. Kohe algas ka sõda. Ainson suutis veenda sealseid võimumehi, et soovib minna partisanina võitlema sakslaste vastu. Ta valdas hästi vene keelt ja teda jäädi uskuma. Ainson saadeti vastavasse kooli, varustati vajalike atribuutidega ja saadeti parašütistina Eestisse. Tal lasti maanduda langevarjuga Mõnnaste kodutalu karjamaal. Aga Hans Ainson läks saksa võimumeeste juurde, andis ära relvad ja saatejaama. Ja jälle teda usuti ja võeti lahkelt vastu. Aga tal oli peidetud veel teinegi saatejaam, millega andis ka mingeid teateid Moskvale. Ta juba nägi, et sakslased sõja kaotavad.
Kui venelased tulid tagasi, ei juhtunud Ainsonile midagi halba, et läks üle sakslaste poolele, sest nii olevatki kokku lepitud. Nii ta seda lugu ise rääkis. Mustla kooli direktorina õpetas ta ka ajalugu, see oli eriline õpetamine. Ta ei kasutanudki õpikut ega konspekte. Ta rääkis, rääkis ja klass kuulas hiirvaikselt. Ega ta meid tavaliselt küsinud. Ta vestles õpilasega küsimise asemel ja pani hindedki selle põhjal. Enamikku meist hindas ta viiega.

Ja siis ühel päeval tuli ta klassi, tõsisem kui muidu, ja ütles, et peab meilt ära minema ja kahetseb, et oma kodupaika tuli, sest on olnud pealekaebusi mineviku kohta. Ja ta läks. Käisime mõne poisiga hiljem tal ka Tartus külas. Ta on maetud Tarvastu surnuaeda.
Seoses Riipaluga oleks 1 palve:

Oleks tarvis sellest fotost http://cl.ly/3S37470l2m0R3k2K2K2W võimalikult detailset versiooni. Just detailid oleksid olulised, niiet kui kellelgi oleks võimalik seda pilti jagada siis võib selle ohtralt vesimärgistada. Saab keegi aidata?
Viimati muutis skulmars, P Jaan 09, 2011 10:25 pm, muudetud 1 kord kokku.
http://sakala.ee/kogume-pärandit
Kasutaja avatar
freiwilliger
Huviline
Postitusi: 605
Liitunud: E Sept 11, 2006 5:55 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Harald Riipalu

Postitus Postitas freiwilliger »

Tahad Riipalu korporandiks värvida? Kuidas tal üldse ülikooliga asjad laabusid- 1932.TÜ, õigusteaduskond, korp!Sakala. Millal aga ülikooli lõpetas?
skulmars
Huviline
Postitusi: 536
Liitunud: T Veebr 06, 2007 12:16 pm

Re: Harald Riipalu

Postitus Postitas skulmars »

freiwilliger kirjutas:Tahad Riipalu korporandiks värvida? Kuidas tal üldse ülikooliga asjad laabusid- 1932.TÜ, õigusteaduskond, korp!Sakala. Millal aga ülikooli lõpetas?
Õppis TÜ jur 32-33-,
Lõpetas EV KSK 37

Värviline pilt oleks kindlasti ilusam, eksju :)?
riipalu.jpg
riipalu.jpg (26.89 KiB) Vaadatud 14139 korda
http://sakala.ee/kogume-pärandit
Vasta

Mine “Ohvitserid/Officers”