Erik Paimal

Saksa relvajõududes teeninud eestlastest ohvitserid
Vasta
lauri
Huviline
Postitusi: 296
Liitunud: P Okt 27, 2013 6:53 pm

Erik Paimal

Postitus Postitas lauri »

Tere,
otsin infot oma vanaisa kohta, kas jäi kadunuks viimases suures sõjas.
Erik Paimal, Eduardi p., sünd. 28.04.1917 Tallinn, erialalt arhitekt, EÜS ''Põhjala'' liige. Teenis 20. Diviisi kahurväerügemendi 4. üksuses (raskesuurtükivägi), viimased teated temast on Sileesiast, kus jäi teadmata kadunuks 12(13?).02.1945 a. õhurünnaku ajal ühes raudteejaamas.
Viide siitsamast: http://diviis.rindeleht.ee/2/o/16/16.php
Otsingud Punase Risti ja Saksa vastavate otsinguorganisatsioonide kaudu pole andnud kahjuks tulemusi.
Kas on kellelgi infot 20. Diviisi kahurväerügemendi ohvitseride käekäigu kohta 45 a. kevadel ja sõja lõppedes? Kättesaadavad publikatsioonid (Iltali ja Võhma teosed) olen läbi lugenud - neis on mind huvitavat infot napilt, siiani on parima pildi veebruari-märtsikuu sündmustest andnud teos ''Eesti Leegion sõnas ja pildis'' (tegevus Oppelni ümbruses). Esmane soov oleks teada saada kus kohas ta kadunuks jäi (tõenäoliselt ka langes).
Tänud ette,
Lauri
Viimati muutis lauri, E Okt 28, 2013 10:24 am, muudetud 1 kord kokku.
skulmars
Huviline
Postitusi: 536
Liitunud: T Veebr 06, 2007 12:16 pm

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas skulmars »

lauri kirjutas:korp! ''Põhjala'' liige
täpsemalt siiski: EÜS Põhjala ehk Eesti Üliõpilaste Selts Põhjala, tegu ei ole korporatsiooniga.
http://sakala.ee/kogume-pärandit
lauri
Huviline
Postitusi: 296
Liitunud: P Okt 27, 2013 6:53 pm

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas lauri »

skulmars kirjutas:täpsemalt siiski: EÜS Põhjala ehk Eesti Üliõpilaste Selts Põhjala, tegu ei ole korporatsiooniga.
Tänan täpsustuse eest!
lauri
Huviline
Postitusi: 296
Liitunud: P Okt 27, 2013 6:53 pm

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas lauri »

Leidsin esimese mundris foto oma vanaisast. Kas oskab keegi aidata mis mundriga on tegu? Kas tegu Sõjakooli mundriga?
Tänan!
Manused
Erik Paimal01.JPG
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8175
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas ivalO »

Krael on Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste trafaretid.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas uscha »

...
Manused
paimal.jpg
foorum.rindeleht.ee
lauri
Huviline
Postitusi: 296
Liitunud: P Okt 27, 2013 6:53 pm

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas lauri »

Tänud ! Kas keegi oskab öelda mis väeosa oli: Ers. Btl. Schtz. Rgt.? Ersatz Bataillon Schützen Regiment? Kas väljaõppe üksus? Feldpost 28668 peaks olema: Stab IV u. Einheit Artillerie-Regiment 20 (20. SS-Division). Mida tähendab täht A väliposti numbri lõpus?
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas uscha »

lauri kirjutas:Mida tähendab täht A väliposti numbri lõpus?
A breakdown by military units was added by attaching letter suffixes "A" through "E" at the end of each FPN. The letter A generally signified headquarters company, the others stood for line companies.

Selle info järgi võiks see "A" tähendada 20. suurtükiväerügemendi IV (raske) divisjoni staabipatareid?
foorum.rindeleht.ee
Ruff
Kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: E Juul 25, 2016 12:41 pm

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas Ruff »

Tere.

Erik Paimali saatuse kohta ma ei oska küll midagi lisada, aga mõtlesin, et äkki on huvitav väike kild tema on Julius Paimali kohta.

Nimelt möödub homme sada aastat tema hukkumisest Iirima lõunarannikul ning kohalikud tähistavad seda sündmust väikese mälestustseremooniaga.

https://www.facebook.com/waterfordcountymuseum

Kõike paremat!
lauri
Huviline
Postitusi: 296
Liitunud: P Okt 27, 2013 6:53 pm

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas lauri »

Tänud viitamast!
lauri
Huviline
Postitusi: 296
Liitunud: P Okt 27, 2013 6:53 pm

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas lauri »

Mastaapsete ümberkolimiste käigus sattusid minu kätte Eriku kirjad sõjaväest koju abikaasale. Kirjade olemasolust ja säilimisest ei teadnud isegi mu ema midagi. Kirju on kokku üle 40 ning hõlmavad perioodi 21.03.44 kuni septembri keskpaigani 1944. Esimesed kirjad on saadetud Klooga väljaõppelaagrist, edasi on Erik saadetud Tsehhi Beneschau (Benešov) suurtükiväekooli. Orienteeruv lahkumisaeg Eestist 07.04.44, saabumine Beneschausse 18.04, viimane kiri sealt dateeritud 25.06.44. Edasised kirjad on juba Narva alt ja Virumaalt (Jõhvi, Rakvere, Kohtla-Järve, Tapa), aga ka Riiast ja Siguldast. Adjutandi ameti tõttu tuli tal palju ringi liikuda, kirjades märgitakse nii sõite auto, rongi, lennukiga (!) Riiga kui ka rindel hobusekäskjala rollis. Pooled kirjad on Feldpost, teised saadetud tavapostiga või suisa käsipostiga (tembeldamata). Kirjades kurdetaksegi tihti kirjade aeglase liikumise üle, eriti kirutakse Feldposti mis toimetab 4...6 nädalat (post käis läbi Riia), hiljem on probleemiks ka kirjade maht - ei lubatud kirjutada üle ühe kirjapaberi kuna posti maht rindelt ja tagasi pidi olema kolossaalne. Paar kirja on kirjutatud ka õhukesel suitsupaberil mis ei kaalu suurt midagi ning nendega saatmisel probleeme ei pidanud olema. Tavapost tõi kirja kätte tavaliselt 7...10 päevaga, käsipost loomulikult veel operatiivsemalt.
Kirjades on järgitud (ilmselt on ette hoiatatud) ilmselgelt tsensuuri põhimõtteid, mingeid sõjasündmuseid ega lahingutegevusi pole detailsemalt mainitud, samuti väeosade ja ohvitseride liikumist. Vaid kibedamaid perioode, lahingupinget nagu need suurtükiväelastel olid sekka ka vaikusehetki ning tühja ja täis kõhtu nagu sõduritel see ikka käis. Tihti mainitakse rüg. ülema (tõenäoliselt Suurkivi?) ilmumist ning temaga veedetud hetki, samuti mainitakse ära Pedastet ning Nõud kes olid Eriku lähedasemad tuttavad.
Kirjad on tugevalt isiklikud, mure koduste ja lähedaste pärast kumab vastu igast kirjast (sel ajal oli Eriku poeg/mu onu 2-aastane ning mu ema veel sündimata - sündis 6.08.44), arusaadavalt siis ka mure ja meeleheide eemaloleku pärast. Paar korda on lohutatud koduseid et suurtükiväelastel on sõda ohutum võrreldes otseste rindeväelastega ning tema pärast ei tasu peljata, küll kõik läheb korda... Igatsus oma noore naise järele kes on peaaegu siinsamas aga siiski nii kaugel on kirjade läbivaks jooneks. Lähemalt on kirjeldatud kuidas reageeriti mu ema sünniteatele ning kuidas seda rindel ka vastavalt tähistati. Samuti kirjeldatakse pakkide saatmise peent kunsti kuhu, mida ja kui palju saata et see ikka saajani jõuaks. Lihtsa sõjamehe argimured nagu need ikka on.
Septembrikuu viimastesse kirjadesse on lisandunud juba ärevamaid noote, arutletakse tuleviku üle ning võimaluse kohta Eestist lahkuda, viimase ebaõnnestumisel mure sobiva peavarju leidmise üle kus noor naine saaks 2 lapsega elada. Heietatakse lootusi sõja peatsest lõpust ning naasmisest oma pere juurde. Oma kodu loomisest ning muretust elust rahulikus pealesõjajärgses Eestis...
Kirjad teevad mulle pildi tunduvalt selgemaks mis toimus kui Erik 44 a. kevadel mobiliseeriti ning sündmused, mis olid meile seni teadmata. Kirjade adressaat (mu vanaema) on juba aastakümneid siitilmast lahkunud nii et pole küsida ka enam kelleltki.
Manused
IMG_5596.JPG
IMG_5598.JPG
IMG_5601.JPG
IMG_5600.JPG
IMG_5597.JPG
tinistaja
Kasutaja
Postitusi: 1
Liitunud: T Juul 24, 2018 7:37 am

Muuseumile abiks Re: Erik Paimal

Postitus Postitas tinistaja »

tere, Nägin teie pilte ja uudist kirjadest. Seetõttu palun abi. Kui vaja ka rahalise tasu eest. (Kuna vastamine nt. võtab süvenemist ja aega.)
Nimelt on olemas väike rahaline eelarve, et panna kokku näitus, joonistatud pildiseeria mis kujutab Klooga argielu 1941-1944. Seetõttu palume igalt poolt abi ja vihjeid. Oleme nõus ka tasuma. Projekt on valmimisajatele- ülesjoonistajatele projekti valmimisaja jooksul anonüümne ja anonüümsus tagatakse ka info annetajatele kui nad just ei nõustu mälestuste talletaja isiku mälestuseks isiku persooni piltidel avalikustama. Ehk mingil juhul ei avalikusta me saadud infot kolmandatele isikutele. Kloogal ei ole muuseumi aga on võimalus luua püsiekspositsioon piltidest ehk reaalne külastatav objekt mis mälestused talletanud. Pikem kirjeldus: Mis kujutab 1941-1944 ajajärgu töölaagrite eluolu argipäeva (just mitte sõjalist poolt vaid nn. igapäeva eluolu, nt. mis akkordeoniga mängiti muusikat või kas pille majapidamises lubati hoida või kas kanti sokke või olid jalarätid ja kas naistel olid nailonsukad jne.). Hindu oskan pakkuda fotodele 1-10 eur pildist. Seda ohtu, et pilte kasutatakse kellegi vastu või raha teenimiseks pole. Saadud pilte ei ole plaanis avalikustada üldse. Plaanis on valmistada joonistuste sari mis põhineb kogutud infokildudel. Kassatsekid, vihjed, fotod, tollased karikatuurid, ajalehekatked vms. Samuti embleeme- märke jt. esindusmaterjali ei otsi. Juhul kui teil on pakkuda midagi mis sobiks, oleks väga teretulnud! Nimelt oli 1941-1944 Harjumaal, Põllküla- Laoküla- Klooga juures aktiivne tootmine. Telliskivi, puidu raie, töötlemine, istutamine. Samuti tsehhid nagu jalanõude valmistamine, õmblustsehh, metalli ja nahatöö. Püüame rekonstrueerida nende vabrikute sisustuse. Vähemalt pildiliselt. Samuti on teretulnud fotomaterjali, mis annaks vihjeid, kuidas oli tollal taolistes töölaagrites korraldatud igapäevast eluolu ehk kuidas oli tollal korraldatud wc-s käik, söömine (mis tüüpi nõusid üldse inimestele anti, kas naised mehed sõid ühes lauas või eraldi) või kas kingadega käidi toas või jäeti uksetaha. Kas nõusid pesti- ei pestud- pesti sooja või külma veega. Kui õmblusvabrik kuidas käis mõõtude võtmine. Kui puidutöö, kas igal tisleril oli oma pink. Samuti teretulnud mistahes materjalid mis annaks vihje, mis päevanormidest võis töölaagrites juttu olla. Kui, milline oli igapäevane meelelahutus. (Laulud, teater vms.) Kasutame eeltöös fotokollazhi, ehk ka need fotod ja pildimaterjal oleks abiks, mis reaalselt võibolla annab vaid kaduvväikese killu infot. Stiilis, mis kell magama mindi harilikult. Või kas hiiri oli või koduloomi näiteks kassi-koera. Hindu oskan pakkuda fotodele 1-10 eur pildist. Samas embleeme- märke jt. esindusmaterjali ei otsi absoluutselt. Kui muuseumieksponaate teha siis pigem huvitab stiilis, milline nägi välja tollane kraanikauss, kas vesi oli igas toas, igal korrusel või toodi kaevust, kas puust või plekist ämbriga ja muu taoline. Nt. kas puutöölised metsas kandsid kindaid või töötati paljakäsi. Kas töötati kahemehe saega või olid juba mootorsaed. Palgid veeti hobuste või autodega. Kust tuli kartulivaru, kohalikelt talunikelt või kusagilt mujalt jne.
Kasutaja avatar
freiwilliger
Huviline
Postitusi: 605
Liitunud: E Sept 11, 2006 5:55 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Erik Paimal

Postitus Postitas freiwilliger »

Mis on viimasel postitusel ühist TRUPPENÜBUNGSPLATZ KLOOGAGA?
Kas postitaja ise ka aru saab, et millest siin alateemas jutt käib?
Vasta

Mine “Ohvitserid/Officers”