Uus raamat pataljonist "Narva"

Teemad, mis seotud muuseumite ja näitustega ning militaarteemaliste üritustega nii Eestis kui ka mujal maailmas ...
Vasta
Prinz Eugen
Kasutaja
Postitusi: 24
Liitunud: K Mai 20, 2015 10:26 pm

Uus raamat pataljonist "Narva"

Postitus Postitas Prinz Eugen »

Kirjastuselt Ammukaar on ilmunud uus raamat Eesti Diviisist, seekord pataljonist "Narva".
Hanno Ojalo "Sõdalase tee. Pataljon Narva 1943--1944"

https://www.rahvaraamat.ee/p/s%C3%B5dal ... 9949976881#

Sissejuhatus
Kronoloogia
I POOLA LAAGRIS. EESTI LEEGIONI POISIPÕLV
1Kuidas sündis Eesti Leegion
2Heidelaager
3Pataljon Narva formeerimine
II UKRAINA STEPIS. NARWA-WIKING
1Teekond Ukrainasse
2SS-diviis Wiking ja Soome pandipataljon
3Suvi 1943. Izjum, Hadnitsa ja Valki
4Dnepri jõe ääres
5Tšerkassõ katastroof
III EESTI METSADES JA SOODES. FÜSILJEERPATALJON EESTI DIVIISIS
1Tagasi kodumaal. Mürgel Tallinnas
2Pataljoni uus koosseis ja nimi
3Narva rindel.
4Taganemine ja Ambla mets
LÕPETUSEKS
Lisa 1. Narva pataljoni ohvitserid


Sissejuhatus
Enne, kui selle raamatu autor alustas kirjutamist pataljon Narvast, oli ilmunud juba tervelt neli raamatut Eesti Diviisi võitlustest Teises maailmasõjas. Otsese tõuke andis tavaline arusaamatus, kus autor laenas raamatukogust Wiking-Narva klubi poolt väljaantud kogumiku „Visadus võitis“ ja ei suutnud seda hiljem enam üles leida. Otsinud seejärel, kas kaotatud raamatut ei ole kusagil müügil, et raamatukogule kaotus korvata, avastasin, et kõik kolm 1990-ndatel aastatel ilmunud kogumikku on muutunud Eestis rariteetideks, mida tuleb otsida lausa tikutulega. Mis suunas mõttele, et sõjaajaloohuviline lugeja vajab veel üht – seega siis neljandat raamatut Narva pataljoni võitlusteest. Erinevalt Harry Tulbi toimetatud kogumikest on käesolev raamat ülevaade kuulsa pataljoni tegemistest ja ei sisalda endas terviklikke mälestusi, vaid ainult nende katkeid.
Raamatus on kasutatud järgmiste pataljoni veteranide mälestusi: Harry Tulp, Ilmar Ainsaar, Heino Reigo, Elmar Silm, Kaljo Jakobsoo, Kuno Hanson, Ernst Anton, Bernhard Väli, Arvo Saar, Erich Kremm, Rudolf Murekas, Sulev Sepp, Robert Kreem, Rudolf Meriste, Erich Alango.
Veidi lihtsustatult võib Narva pataljoni mehed jagada kolme suurde rühma:
„Vanad võitlejad“ – 776 eestlast, kes lahkusid Heidelaagrist Ukrainasse 1943. aasta kevadel (Ilmar Ainsaar, Hando Ruus, Elmar Silm).
„Täiendusmehed“ – need 626 meest, kes saabusid Ukrainasse appi 1943. aasta suvel-sügisel (Kaljo Soobik, Oskar Puusepp, Hugo Siim, Oskar Ruut, Valdur Visnapuu).
„Uued poisid“ – uued mobiliseeritud (700-900 meest), kes liideti ellujäänutega 1944. aasta kevadel ja suvel juba Eesti Diviisi füsiljeerpataljoni nime all (Robert Helde, Dmitri Amon, Bernhard Väli).
Autor kasutab pataljon Narva ja 20. füsiljeerpataljoni sõjameeste kohta tekstis mõnikord kokkuvõtlikku terminit „narvakad“. Samuti vaadeldakse raamatus Narva pataljoni eelkäijana 1942. aasta lõpus moodustatud Eesti Leegioni I pataljoni ja järeltulijana 1944. aasta kevadel moodustatud Eesti Diviisi füsiljeerpataljoni.
Klubi Wiking-Narva on pataljonist läbikäinud mehi arvestanud kokku 1402. Need olid väeosa isikkoosseisus märtsist 1943 kuni veebruarini 1944. Hiljem lisandus „uusi poisse“ veel ehk tuhatkond või veidi vähem. Seega kokku veidi alla kahe ja poole tuhande eestlase, lisaks veel sadakond sakslast.
On kahetsusväärne, et Narva pataljoni meestele jagus väga kasinalt auastmekõrgendusi (ja ka need ei jõudnud õigeaegselt kohale, nagu Hando Ruusiga juhtus) ja nad ei saanud ühtegi Rüütliristi. Kõik neli eestlasest Rüütliristikandjat jäid pataljonist eemale. Paul Maitla oleks sinna peaaegu sattunud, kuid teised liitusid Leegioniga hiljem – Harald Nugiseks ja Harald Riipalu suvel 1943, Alfons Rebane koguni 1944. aasta kevadel.
Kuigi pataljoni ühe silmapaistva võitleja Ilmar Ainsaare mälestusartiklites leidub ka rõhutatud rahvusromantikat ja mõningaid kummalisi liialdusi, ütleb just tema välja põhilise:
„Pataljon Narva rindest pole vaenlane kunagi suutnud läbi murda. Samuti pole pataljon oma kaitseliinidelt kunagi taganenud, vaatamata vaenlase alalisele mitmekordsele ülevõimule.“
Teise olulise kreedo lisab hiidlane Erich Kremm: „Kui nende meeste käest küsida, mis oli see, mille eest nad ennast ohverdades ja surma põlates võitlesid, siis vastavad kõik: „Me võitlesime selle eest, et ükski võõras võim ei saaks alistada meid, eestlasi. Et oleksime vaba rahvas vabal maal.“
Ja Sulev Sepp: „Mille nimel mina võitlesin? Ma võitlesin kommunismi, bolševismi, Stalini vastu, kes olid hävitanud meie riigi iseseisvuse, vabaduse ja tahtsid hävitada kogu meie rahva venestamise teel. Kas meil oli karta natsismi? Oli, kuid kaugemas tulevikus. See oli teine vaenlane.“
Imperialistlike suurriikide poliitika ja saatuse keerdkäikude tõttu, mida eestlased ei saanud mõjutada, tuli seda teha paraku esialgu Saksa vormis.
Käesolev raamat lõpetab aastatel 2015-2017 kirjastuses Ammukaar ilmunud pentaloogia Eesti Diviisi võitlustest Teises maailmasõjas, kus eelnevalt on ilmunud „Leegion 1942-1945“, „Sileesiast Tšehhi põrgusse 1945“, „Lõikusaeg“ ja „Sinimägede legend“.
Kuid see ei välista võimalust, et autor kirjutab samal teemal veel mõned raamatud.
Prinz Eugen
Kasutaja
Postitusi: 24
Liitunud: K Mai 20, 2015 10:26 pm

Re: Uus raamat pataljonist "Narva"

Postitus Postitas Prinz Eugen »

RAAMATUESITLUS
Raamatute "Sinimägede legend" ja "Sõdalase tee" esitlus Nõmmel Von Glehni Pubis (mitte lossis, vaid Nõmme keskuses) 27. aprillil kell 18. Kohapeal võimalik osta raamatuid soodushinnaga (ja autori autogrammiga) 10 eurot tk.
Vasta

Mine “Muuseumid, Näitused & Üritused/Museums, Exhibitions & Events”