Ennuksemäe punker

Teemad, mis puudutavad metsavendade tegevust peale saksa vägede lahkumist Eestist ...
Vasta
Kasutaja avatar
speedsta
Veteran
Postitusi: 1489
Liitunud: N Mär 23, 2006 5:37 pm
Asukoht: Tartu

Ennuksemäe punker

Postitus Postitas speedsta »

Juhtusin lugema artiklit, et Viljandimaal Tarvastu vallas Ennuksemäel taastati 2010.a metsavendade punker.
Ennuksemäe punkri rajasid 1944. aastal Jaan ja Evald Sova, kellega hiljem liitus veel kümme metsavenda.
Ons keegi lugupeetavatest seda uudistamas ka käinud?
http://www.sakala.ajaleht.ee/301473/pun ... ole-peale/

Pilt
Kasutaja avatar
gruppen
Huviline
Postitusi: 606
Liitunud: T Veebr 21, 2006 7:14 pm

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas gruppen »

Ise pole käinud. Kuulduste ja piltide järgi oli vähemalt jaanuaris täiesti elatav :wink:
metssiga
Huviline
Postitusi: 150
Liitunud: N Mai 01, 2008 2:58 pm

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas metssiga »

Käidud, nähtud, võimas! Kohalesõidu tee on pikk ja kõrvaline, aga ajaloomälestiste pruunide siltidega tähistatud.
Siin ka väike ülevaade:

ENNUKSEMÄE PUNKER 1945

Paistu
Kiriku ette ümbermaetud metsavendade kalmul rist ja kivi kirjaga “Siin puhkavad 21. II 1945 Ennuksemägedel tapetud eestlased Karl Tilk 1901, Evald Sova 1912, Jaan Sova 1916, Peeter Mallene 1914, Paul Olep 1924”.

Ennuksemäe
Tarvastu valla ettevõttel ehitati kunagise punkri asukohale uus, mis avati 13.11.2010.
Seal oli Eesti metsavendade teadaolevalt üks suuremaid punkreid: “Metsavennad olid valinud endale elamispaigaks Ennuksemäe künka, mis asus Muressa soo ja Kassiküla soo vahel, Mustlast 9 km kaugusel. Maa-aluseid punkreid (miks mitmuses punkreid?) hakati sellele mäele ehitama 1944. aasta sügisel, pärast venelaste tagasitulekut. Suure ühispunkri valmistamise idee olevat tulnud Muri meestelt. Muri talu oli sellelt mäelt umbes 3 km kaugusel. Jaan ja Evald Sovaga liitusid Saaremaa talu peremees Peeter Mallene ja Massumõisa talu perepoeg Arved Rull. Nelja mehega liitusid tuttavad naabervallast Tuhalaanest – Hiire talu peremees abikaasaga, August ja Meeta Ronk, Elmar Ronk ja kaks meest Tõrva kandist. Punker oli ehitatud võimas. Jaan Nõmmik meenutab:” Kõigepealt oli suur meeskonnaruum, 5 m pikk, 4 m lai ja 2 m kõrge. Maa-aluseid käike avade juurde pääsemiseks oli mitukümmend meetrit. Välja pääses mitmest eraldi luugist. Luugi peal kasvas kuuseke või põõsas, mis oli mullamättaga luugilaudadele kinnitatud, sellest tõstmisel avaneski pääs koopasse.” Punker oli hästi kindlustatud ja selle ümbrus mineeritud. Korraga võis punkris end varjata 30 inimest (see on nüüd küll mingi legend!! või laest võetud arv!!) Ennukse punkris käis ka palju neid, kes olid seal ainult lühikest aega (jälle teab-kust tulnud legend!!). Ilmselt sellepärast sai ka NKVD punkri olemasolust teada ja ründas juba 1945. aasta 21. veebruaril seal olevaid metsavendi ootamatult. Suur NKVD väeüksus piiras punkri ümber. Võitlus kestis kuni järgmise pärastlõunani (sic!?!). Punkri kaitseks ehitatud miiniväljad (teistel andmetel olid selleks kaks lennukipommi) ei hakanud suure lume ja jäätumise tõttu tööle. Kaitsjate olukorda raskendas ka punkris puhkenud tulekahju” //Jüri Jürgen, Metsavendlusest Viljandimaal ajaloo peeglis (õpilase kodu-uurimistöö, juhendaja Tiina Jürgen), 1996, lk. 39–40 (käsikiri Viljandi muuseumis)//.

NKVD eriteates on Ennuksemäe punkri vallutamine kirjas järgmiselt: “21. veebruaril 1945. a., pärast agentuurandmete saamist selle kohta, et Tuhalaane ja Holstre valdade kokkupuutekohas asub metsas relvastatud bandiitide grupp, teostas ENSV NKVD Banditismiga võitlemise osakonna ja NKVD Viljandimaa osakonna operatiivgrupp maakonna-osakonna ülema julgeoleku vanemleitnant Laasi juhtimisel koos NKVD 138. laskurpolgu võitlejatega operatsiooni nimetatud bandiitide grupi likvideerimiseks. Kahe kilomeetri kaugusel Holstre valla Ennukse talust avastati tiheda metsaga kaetud kõrgendikul hästi maskeeritud blindaaž, mille luuk osutus seestpoolt suletuks. Blindaažis olid bandiidid. Ettepanekule alla anda vastasid bandiidid sellega, et lõhkasid akumulaatorivooluga spetsiaalselt ettevalmistatud fugass-miini, mis oli maasse kaevatud 3 meetri kaugusel sissepääsuluugist, ja seejärel, tõstes luugi, avasid tule vintpüssidest. Käsigranaatide heitmisega lasime luugi õhku. Bandiidid taganesid blindaaži sügavusse ja hakkasid tulistama läbi sisemise ukse ava. Allaandmise ettepaneku kordamise peale jätkasid bandiidid ägeda vastupanu osutamist. Bandiitide blindaažist väljasuitsetamiseks heideti luugist sisse süüdatud õlgi, kuid ilma tulemusteta. Bandiidid taganesid maa all kuhugi kaugemale. Maastiku hoolikal ülevaatamisel avastati 100 meetri kaugusel blindaažist mäe all maa-alune käik. See tuli blindaažist ja käigul oli seitse hoolikalt maskeeritud väljapääsuava. Proovisime bandiite välja suitsetada suitsuga, mis lasti maa-alusesse käiku. Suitsu sees olevad bandiidid, nähes käigu avastamist, tegid kõik luugid lahti ja avasid sealt tugeva tule kuulipildujatest (tegelikult kuulipildujaid ainult üks), vintpüssidest ja püstolitest ning hakkasid loopima käsigranaate. Kuus tundi kestnud tulevahetuse tagajärjel tapeti 7 bandiiti, võeti kinni 5 bandiiti (neist 2 haavatud). Bandiitidelt võeti ära relvi: 7 vintpüssi, 3 automaati, 1 kuulipilduja, 4 püstolit, 300 padrunit. Blindaaž hävitati. Meie kaotused: tapetud NKVD sisevägede 138. laskurpolgu leitnant Ozerov, raskelt haavatud sama polgu võitleja Denisenko” // ERAF 131SM-1-29, 87–87p// Lisaks eriteatele on olemas ERAF-is ka operatsiooniakt, mõnevõrra täpsem, aga mitte oluliselt erinev.

Vangilangenute juurdlustoimik ERAF 130SM – 1 – 14592:
Lahingu päeval 21. 2. 1945 olid punkris kõik 12 inimest, kes seal elasid:
Meeta Ronk
Evald Sova †
Jaan Sova †
Peeter Mallene †
Arved Rull
Paul Olep †
Aleksander Kristian †
Erich Kaasik † (August Ronk nimetas teda ülekuulamisel Edgard?? või vähemalt nii protokollis kirjas)
Karl Tilk †
Aksel Riit
August Ronk
Elmar Ronk
(PS – Ronk’ad ja Riit olid tulnud punkrisse alles jaanuaris, punkrisse juhtis neid seda teadnud August Ronk).

Neist vangi langesid viis:
Meeta Ronk
August Ronk
Aksel Riit
Arved Rull
Elmar Ronk; ülejäänud seitse jäid siis lahinguväljale.

Punkris oli kindel distsipliin, valve väljas ja keegi ei tohtinud omapead ringi kolada, punkrist käisid kaugemal ainult Sova’d, ka Mallene ja Olep, aga ainult loal. Pealik oli Evald Sova.

Omakorda väljaspoolt käisid punkris (vähemalt viimase paari kuu jooksul) ainult:
Jaan Nõmmik ja Rästas, Tuksam, Sibul, Ilves – kõik metsavennad (Rästas tõi neile kuulipilduja, Nõmmik medikamente; ülejäänud olid lähikonna metsavennad, kes käisid juttu ajamas ja kaarte mängimas). Rästaseid olid August ja Ants, mõlemad Nõmmiku salgas. Seega nö organiseeritult Nõmmik ja Rästas + käisid punkris veel kolm (on seda palju või vähe??). Kui keegi nüüd asja tõsisemalt ette võtaks, peaks vaatama neid nimesid, kas langesid vangi enne 21.2.45 ja mida tunnistasid? Uudise peale Ennuksemäe punkri taastamisest 2010 oli üks kommentaar, mis anonüümselt ütles, et punkri ülesandja nimi on ju “Sakalamaa mäletab” kirjas!? Seal oli kirjas ainult Jaan Nõmmik! Üks Tuksam oli küll agent veel 1950. aastatel, andis ülesse Juhan Kiriku ja Uno Särevi. Nii väheste andmete põhjal muidugi mingeid järeldusi teha ei anna.

Selle juurdlusega seoses arreteeriti ja mõisteti süüdi terve hulk inimesi, kuid Ennuksemäe “bandiitide bande” ei olnud üldse tähtis (nagu valdav enamus metsavendi talvel 1944/45, ka nemad ennast ainult varjasid), vaid hoopis kohalik Omakaitse ja selle tegevus, mille eest siis Siberisse saadeti.

PS Veel üks huvitav lugu. Pill kirjutab mälestuste järgi, kuidas Elmar Ronk Viljandis tsekistide käest põgenes. Tegelikult oli see lavastus, et agendiks värvatud ER-le kattevarju luua. Kuid pärast lavastatud põgenemist ER ei kavatsenudki agendiks hakata, nagu nii mõni teinegi. Langes 23.11.1945.
Shiim
Huviline
Postitusi: 257
Liitunud: P Mär 04, 2007 2:27 pm

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas Shiim »

Elmar Ronk väidetavalt tol päeval punkris siiski ei viibinud:
http://www.videvik.ee/483/tyma.html
metssiga
Huviline
Postitusi: 150
Liitunud: N Mai 01, 2008 2:58 pm

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas metssiga »

[quote="Shiim"]Elmar Ronk väidetavalt tol päeval punkris siiski ei viibinud:
http://www.videvik.ee/483/tyma.html[/quote]
Mäletamisele tüüpiline on valesti mäletamine. Kuidas ER siis punkris ei olnud, kui ta seal kinni peeti ja varsti värvati agendiks varjunimega Kevad (Весна). Agenditööd ta tegema ei hakanud ja uuesti metsavennana oli ta seal nimetatud talus, haarangu ajal põgenes ja surma sai.
Kasutaja avatar
Bigboss
Huviline
Postitusi: 177
Liitunud: K Jaan 31, 2007 5:48 pm

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas Bigboss »

äkki saaks punkri koordinaadid.
Kasutaja avatar
speedsta
Veteran
Postitusi: 1489
Liitunud: N Mär 23, 2006 5:37 pm
Asukoht: Tartu

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas speedsta »

WGS84 dd mm ss.s: 58° 13' 5,45" 25° 42' 19,86"
WGS84 dd mm.mmm: 58° 13,0909' 25° 42,3310'
dd.dddd: 58,218182 25,705517 L-Est: 600223 6454310

http://www.geopeitus.ee/aare/1569
Shiim
Huviline
Postitusi: 257
Liitunud: P Mär 04, 2007 2:27 pm

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas Shiim »

metssiga kirjutas:
Shiim kirjutas:Elmar Ronk väidetavalt tol päeval punkris siiski ei viibinud:
http://www.videvik.ee/483/tyma.html
Mäletamisele tüüpiline on valesti mäletamine. Kuidas ER siis punkris ei olnud, kui ta seal kinni peeti ja varsti värvati agendiks varjunimega Kevad (Весна). Agenditööd ta tegema ei hakanud ja uuesti metsavennana oli ta seal nimetatud talus, haarangu ajal põgenes ja surma sai.
Kui toimikus nii kirjas on, ju siis nii ka oli - pole ise lugenud.
Aga ega minu viidatud artiklis ei öelda ju päris sedasi ka, et meest üldse kätte ei saadud:
Pandi toime uus haarang, ainult et seekord ei otsitud aktivistist õemeest, vaid talumeest Elmar Ronka, kellel poliitikaga palju ühist polnudki.
Ja eelnevalt:
Viljandis mäletatakse lugu sellest, kuidas üks vabadusvõitleja arestikambrist põgenes.
Kasutaja avatar
Wiking-Estland
Huviline
Postitusi: 915
Liitunud: K Juul 18, 2007 2:40 am
Asukoht: Viljandimaa

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas Wiking-Estland »

Neil oli seal ka kaks lennukipommi, mida nad plaanisid õhata, kui olukord oleks olnud lootusetu, sest elusalt nad kätte ei plaaninud ennast anda. Need süsteemid aga jukerdasid külma tõttu...
Kes punkri üles andis, polevat aga siiani kindlalt teada. Üks versioonidest olla olnud ka üks poisike, kes mõned päevad varem sealt mööda suusatas ja sellest kohast ka mingid mäkrmed tegi.
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5349
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas Kriuks »

ruhve
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: K Nov 23, 2011 7:48 pm

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas ruhve »

Elan punkrist kolm, neli kilomeetrit kaugemal. NKVD teejuhiks oli naabripere poiss, kes nüüd juba maamullas puhkamas. Seda tunnistas ta ise, kuidas ta punkrist kaugemale hobuseid valvama jäeti. Ju pidi olema teada, et poiss teed juhatada oskab. Oli tal kombeks suusatada mööda metsi. Elasid ka vanaisa, isa ja vanaonu punkris, kodust kilomeetri jagu kaugemal. Süüa viis endine talusulane tuisu või lumesajuste ilmadega, et jälgi ei jääks. Aga mehed leidsid punkri juures tihedasti sõidetud suusajälgi, kohe koliti välja ja ehitati teine punker. Mõne päeva möödudes oli kuri käsi vana punkri granaadiga segi lasknud. Arvati todasama poissi. Nime ei sooviks siiski avaldada, kuna tema kaks poega võivad sattuda ilmaasjata liigse huvi keskmesse.
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Ennuksemäe punker

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Täpsustaks veidi. Koos nende metsavendadega on ühes hauas veel Düreni sõjakooli lõpetanud Julius Lang,Ja veel üks tundmatu ilmselt 6.Piirikaitse rügemendist.Mingil mitteteadaolevatel põhjustel need andmed hauakivil ei kajastu.
Vasta

Mine “Teise Nõukogude Okupatsiooni Ajal/During the Second Russian Occupation”