Kapten Pargas ...

Teemad, mis puudutavad metsavendade tegevust peale saksa vägede lahkumist Eestist ...
sturman
Huviline
Postitusi: 498
Liitunud: P Mär 23, 2008 5:15 pm
Asukoht: võrumaa,antsla

Postitus Postitas sturman »

mul oli onu pargasega ühes,eks ta siis kunagi rääkis mulle nendest seiklustest.ise olen ka sealtkandist pärit,nimelt eredalt .seal ma sündisin ja elasin pea3o aastat.praegu elan võrumaal.paar korda aastas käin ikka kodus.
metssiga
Huviline
Postitusi: 150
Liitunud: N Mai 01, 2008 2:58 pm

Postitus Postitas metssiga »

[quote="sturman"]lugu siis pargase langemisest,mille kunagi mulle onu rääkis.pargas oli üsna kõva naistemees,nii nad läksid siis arvilasse ühe pargase pruudi juurde.nkvd-lased said kusagilt haisu ninna,et pargas seal on ja piirasid maja ümber.läks kövaks laskmiseks.pargas käskis meestel metsa taganeda,ise aga ronis kuuri katusele kuulipildujaga,et meeste taganemisteed katta.kui ta alla hakkas tulema,laskis vene sõdur automaadist maja nuka tagant.kuulid jooksid põiki üle rinna .kui ta kiiklasse toodi ja näituseks välja pandi oli tal olnud seitse või kaheksa kuuli pihtas.üldiselt läksid tema mehed peale seda laiali-kes ühines puru grupiga ja osa läksid tudulinna meeste juurde.arvilasse on tema auks pandud mälestuskivi mille juures ma eelmisel aastal käisin oma austust avaldamas.oli kõva mees,ka jõu poolest.[/quote]
Nii sünnivad legendid meie kangelastest. Seal talus oli kaks elumaja. Ühes magas Pargas ja teises Karl Lipp, kui ründeks läks, siis Pargas jooksis Karli juurde ja hüüdis, et kohe välja. Ise jooksis välja ja kohe tina sai. Hetk hiljem jooksis välja Karl Lipp,jõudis üle tee ja siis tappis jälituskoera. Nii ta pääses,selleks korraks.
sannpoiss
Kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: K Juun 11, 2008 3:47 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas sannpoiss »

kas see mitte hoopis nii ei olnud et pargas jooksis ühe sealoleva kurvini ja lasi ise endile valangu rindu?
sturman
Huviline
Postitusi: 498
Liitunud: P Mär 23, 2008 5:15 pm
Asukoht: võrumaa,antsla

Postitus Postitas sturman »

noh,kurat seda teab,kuidas see kõik täpselt oli.pealtnägijaid ju polnud aga risti üle rinna valang tal läks,seda nägid kõik kohalikud,kui ta äratundmiseks välja pandi.mul tuleb järgmisel nädalal ema külla,vast saan siis infot juurde.ema tundis pargast ja mul on üks asi vaja täpsustada.eks ma siis annan ka laiemalt foorumlastele teada.
sannpoiss
Kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: K Juun 11, 2008 3:47 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas sannpoiss »

said siis pargase kohta uut infot?
Kui kellegil on kiivreid või tääke võib alati esimese asjana minu poole pöörduda
sturman
Huviline
Postitusi: 498
Liitunud: P Mär 23, 2008 5:15 pm
Asukoht: võrumaa,antsla

Postitus Postitas sturman »

mind huvitas pargase järglaste asi,seda tahtsingi uurida.ereda mõisas elasid perekond aasametsad,ema tütar ja poeg.poega,nimi oli kalju,kutsuti väikeseks pargaseks.mind huvitaski,kas ta oli pargase poeg.kohalikud ütlesid,et pargas mis pargas-nii näojoonte,kui ka kasvult poolest.ja tema ema juures pargas oli käinudki.kindlat tõendit ma ei saanudki,kuigi ka aastad klapivad.väike pargas aga kolis rakvere kanti ja ta olla seal 70-ndate keskel tapetud.muide,ta tegeles tõstmisega ja üritas lüüa eesti rekordit.hästi tugev oli ta küll.venelastega probleeme tekkis,siis neid tükki kümme lõi ta alati laiali,oli ehtne karu,lühike ja jässakas.
metssiga
Huviline
Postitusi: 150
Liitunud: N Mai 01, 2008 2:58 pm

Postitus Postitas metssiga »

[quote="sturman"]noh,kurat seda teab,kuidas see kõik täpselt oli.pealtnägijaid ju polnud .[/quote]
Pealtnägijaid ja asjaosalisi oli kusagil nii 40 ringis + pärast äratundmisele toodud kusagil 5 inimest.
sturman
Huviline
Postitusi: 498
Liitunud: P Mär 23, 2008 5:15 pm
Asukoht: võrumaa,antsla

Postitus Postitas sturman »

pealtnägijate suhtes vaidlen vastu.pargas ise käskis meestel kähku metsa putkata,ise jäi meeste taganemist katma.sellid panid nii,et võsa lookas-nendest nägijaid ei olnud.pererahvas oli kõhuli põrandal,ka nendest polnud nägijat.nägid ainult need,kes käisid teda vaatamas,kui ta oli välja pandud ja vaatamas käis rahvast tõesti palju.
metssiga
Huviline
Postitusi: 150
Liitunud: N Mai 01, 2008 2:58 pm

Postitus Postitas metssiga »

Pealtnägijad ja asjaosalised olid Riikliku Julgeoleku Ministeeriumi Jõhvi rajooni osakonna operatiivtöötajad, sisevägede 260. laskurpolgu 3. roodu 1. rühm, Karl Lipp - kes pääses, Helmi Toomla + veel üks naine, kes seal elas, nimi ei meenu.
sturman
Huviline
Postitusi: 498
Liitunud: P Mär 23, 2008 5:15 pm
Asukoht: võrumaa,antsla

Postitus Postitas sturman »

kui pealtnägijad olid kgb-mehed.ei vaidle vastu...
Josskad
Kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: T Juun 02, 2009 11:36 am
Asukoht: Kadrina

Postitus Postitas Josskad »

mind huvitas pargase järglaste asi,seda tahtsingi uurida.ereda mõisas elasid perekond aasametsad,ema tütar ja poeg.poega,nimi oli kalju,kutsuti väikeseks pargaseks.mind huvitaski,kas ta oli pargase poeg.kohalikud ütlesid,et pargas mis pargas-nii näojoonte,kui ka kasvult poolest.ja tema ema juures pargas oli käinudki.kindlat tõendit ma ei saanudki,kuigi ka aastad klapivad.väike pargas aga kolis rakvere kanti ja ta olla seal 70-ndate keskel tapetud.muide,ta tegeles tõstmisega ja üritas lüüa eesti rekordit.hästi tugev oli ta küll.venelastega probleeme tekkis,siis neid tükki kümme lõi ta alati laiali,oli ehtne karu,lühike ja jässakas.
Kalju Aasamets on mu vanaonu, kui nüüd süveneda, siis siiski ei ole tema näol kindlasti tegemist sama isikuga, kuna vanaonu mul sündis juba 1925 ja peitis end siin samas Kadrina metsades, Rakvere külje all, aga esimese pilguga vaatasin juba, et Väike Pragas ja vanaonu samad isikud :lol:
Vanaonu samuti jutustanud, kuidas noorena sai Rakveres ühikavaanjadega hoope vahetatud :lol:
Ei punalipud sinimustavalget katta saa...

[img]http://i211.photobucket.com/albums/bb126/WaffenGrenadier/ELSKbannerII.jpg[/img]
sturman
Huviline
Postitusi: 498
Liitunud: P Mär 23, 2008 5:15 pm
Asukoht: võrumaa,antsla

Postitus Postitas sturman »

sama mees ei saa olla jah.see kalju oli sündinud aastatel 41-42,nii et lihtsalt nimekaim.
metssiga
Huviline
Postitusi: 150
Liitunud: N Mai 01, 2008 2:58 pm

Postitus Postitas metssiga »

Eks metsavendade järglasi ole Eestis küll ja küll, esiteks muidugi mehed-naised, st pered, aga teiseks, meestest oli tollal kõva puudus. 1945. aasta rahvaregistreerimise andmeil oli Virumaa valdades 23.000 meest ja 38.000 naist.
sannpoiss
Kasutaja
Postitusi: 18
Liitunud: K Juun 11, 2008 3:47 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas sannpoiss »

Tegelikult ma oleks väga huvitatud saama uut infot Heino Lipu kohta. Nagu siis ennist mainitud siis võiks veel jutustada poes käikudest jne.
Kui kellegil on kiivreid või tääke võib alati esimese asjana minu poole pöörduda
Vasta

Mine “Teise Nõukogude Okupatsiooni Ajal/During the Second Russian Occupation”