Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Teemad, mis puudutavad metsavendade tegevust peale saksa vägede lahkumist Eestist ...
Vasta
AnneliRoode
Kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: R Veebr 13, 2015 4:18 pm

Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas AnneliRoode »

Tere!

Otsin infot oma vanaonu AUGUST LEP(P)IK (10.09.1911 - 15.02.1976) kohta. Sündinud Jäärjal, hiljem elas Pärnus ja surnud Pärnus ning maetud on ta Halliste kalmistul.

Kuna üks vend elas Pärnus ja teine Kehras, siis egas see suhtlus ka nii tihe polnud. Ja egas neist teemadest tol ajal ka omavahel suurt räägitud. Ema teab ja mäletab vaid nii palju, et onu August oli metsas, aga kus ja millal ta välja tuli ei tea. Nii palju on ema rääkinud, et Augustil polnud kuni oma elupäevade lõpuni korralikku töökohta Pärnus ja käis ainult juhutöödel, kus ei pidanud oma mineviku kohta kellelegi aruandma. Ja oma metsas oldud aastate tõttu oli ka tervis väga põdur. Tal oli ka naine Mann (ilmselt Maria), kellega tal oli poeg Oskur (sündinud 1939- ?).
Isiklikult mäletan vaid, et käisin vanaonu Oskari matustel Hallistes.

Sooviksin leida pisutki rohkem infot Augusti kohta lihtsalt sugupuu uurimise eesmärgil.

Juba ette tänades
Anneli Neumann-Roode
Kasutaja avatar
gruppen
Huviline
Postitusi: 606
Liitunud: T Veebr 21, 2006 7:14 pm

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas gruppen »

Tervitus!

Kas tohiks paluda Augusti isanime ka? Võib privaatsõnumiga ka saata. Ükskõik milline infokild oleks veel abiks, sest praegu küll midagi silma ette ei jää nende andmete põhjal.
AnneliRoode
Kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: R Veebr 13, 2015 4:18 pm

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas AnneliRoode »

Tere,

Augusti isa nimi on ANTON.

Mõni võib-olla hakkab siin pahandama,et perekonnaajaloo uurimise asja siia panen. Aga ma olen üritanud seda ema isa-poolset haru kuidagi kokku sättida ja senini pole see õnnestunud. Ilmselt on süüdi kindlasti ka minu oskamatus aga teisalt on tegu nii levinud perenimega nagu seda see Leppik on.
Ma ei tea ka sest järgenavast jutust just palju abi on, aga minu vanaisa (JAAN LEPPIK, kes oli Augusti vend) väitis, et ta on kõige mulgim mulk :) Minu emale teadaolevalt olid nad pärit Mõisakülast. Aga siit see jama algab. Mõisaküla ja Laatre on küll Eesti alad praegu, aga varem kuulusid Läti Ruhja kihelkonda. EEstlased olla kirikus käinud Hallistes ja Lätlased Ruhjal. Halliste kihelkonna kirikuraamatutest võib leida küll Lepikuid, kuid enamus neist on näiteks Penuja mõisast ja Vana-Karistelt ja ka Kaarlist. Hingeloendid, kus perenimesid pandi, Laatre ja Mõisaküla kohta pole ei Eestis ega Lätis (või pole digitud ei tea ;( ) Hilisemates vallanimekirjades leidsin,et ANTONi isa JAAN (IVAN) kolis kogu perega Saarde kihelkonda Jäärja valda. Seal peavad olema sündinud ka tema lapsed JOHANN, ANTON, ALEKSANDER ja WLADIMIR. Nimed lastel ja vanematel venekeelsed, sest kuulusid õigeusu kirikusse. Ja kirikus käisid Jäärjal olles Kilingi EAÕK koguduses.
Kahjuks ei ole mul aga just selle sama ANTONI laste sünnikandeid ja abielukannet. Ja nii pole mul rohkemaid andmeid, kui vaid Augusti ja tema venna Jaani (kes minu vanaisa on) ja nende õde Anna eludaatumid. Isegi selle, et nad Jäärjal sündinud on, leidin MEMENTO raamatust (JAAN oli seal kirjas kuna võeti Punaarmeesse). Tema I Eesti Vabariigi aegne sõjaväeteenistus koht oli aga olnud ratsaväes. Jaan ise elas hiljem Järvakandis, kus nö pandi alus minu emale :) . Jaani naine ehk minu vanema on pärit Lellest ja tema perenimi on JAANUS. Sealt kandi tuntud metsavend Aleksander Jaanus on selles sugupuus kenasti esindatud. Hiljem läks Jaan elama Kehra.
Tema vend August aga jäi Pärnu ja just seda Augusti ma otsin. Või siis tahaks tema elust rohkem teada, kui seda on üldse võimalik teada saada.

PS! eelmises kirjas kirjutasin kogemata valesti.Õige on, et mäletan ähmaselt Augusti matust ja mitte tema poja Oskuri oma.

Luban, et enam nii pikalt ei kirjuta :)

Lugupidamisega
Anneli Neumann-Roode
Kasutaja avatar
labidamees
Veteran
Postitusi: 1862
Liitunud: L Nov 24, 2007 5:40 pm

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas labidamees »

Jaan Lepik.Elas Laatres,töötas Mõisaküla depoos.Suri 1960-date aastate paiku ja on maetud Halliste kalmistule.Pilt siis Vabadussõja ajast.Vast on kuidagi Teie suguvõsaga seotud?
080.JPG
081.JPG
pren.ska
Huviline
Postitusi: 228
Liitunud: L Juun 19, 2010 5:43 pm
Asukoht: Põhja-Liivimaa, Abja

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas pren.ska »

Leppikud- kas on abi? Hallistes korrusmajas elab veel Elmar Lepik. Aastaid mõni üle 80. Tõõtsimõisa isakodu(hiljem Mõisaküla ekskavaatoritehase suvila selles). Varemalt sovhoosi põllutöölisena laulis oma hea häälega hakassi neiust ja nõudis automaati korra jalulepanemiseks... Oli küüditatuna ka lauluga vabariigi aastapäeva pidanud ja jupp aega julgeoleku käes olnud, haiget saanud. Nõuti andmeid metsasredutava sugulase kohta. Enne äraviimist keegi oli isalt tellinud pulmadeks laari puskarit. Kui tegu käis, tõi hoopis miilitsad kaela. Olid ajad.
Korra käisid tal külas sugulased Kanadast? USA`st? Nüüd käib tiiru surnuaias ja konutab Halliste bussijaamas- endine raudne tervis logiseb ja nägemine üsna ära..
AnneliRoode
Kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: R Veebr 13, 2015 4:18 pm

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas AnneliRoode »

Suur tänu, kes on vaevaks võtnud, mind aidata!!!

Pildi kohta ei oska hetkel miskit arvata. Kuna ise elan Austrias ja kodumaile satun kord aastas, siis pole mul siin hetkel ka mingeid vanu pildialbumeid, millega võrrelda. Saadan edasi emale, et ehk tema oskab selles mingeidki suguvõsale omaseid näojooni tuvastada. Aga olen siirat tänulik igasuguse taolise info eest. Hetkel ei oska kuskile harusse paigutada. On küll üks Jaan, kes sünniaasta järgi (1885) peaks sobima, aga tema on 1912 surnud ;( Aga tegutsen selle teemaga edasi ja annan teada, kui olen jäljed üles võtnud :)

Nüüd Elmar Leppikust. Iseloomu järgi otsustades võiks nagu öelda, et minu vanaisa koopia :) Kusjuures tema tavatses ennast veel napsitanuna tituleerida "von Leppik" :)
Minule oleks igati abiks kui teaksin Elmari isa nime. Ja suur abi oleks, kui saaks kontakti mõne tema noorema
lähedasega. Muidu tuleks ise, aga saan alles augustis. Siin aga on ju iga minut arvel :)

Nii palju lisaksin veel, et selle otsitava AUGUSTI isal Antonil oli ka vend Wladimir. Wladimiril oli kaks (ühes personaalraamatus ka kolm) tütart. Ühe nimi oli ELLEN. Elas hiljem Pärnus, kus minu vanaisa oli teda ka korda-paar külastanud. Kord kui emaga minu vanatädil, Augusti õel, ANNA'L Pärnus külas olime,tahtis minu ema ka koos tädiga sinna minna. Aga tädi oli hirmsasti vastu. "ei tema meiesuguseid taha, et tema on nii uhke naine, puha kindrali proua" ütles minu vanatädi. Kui siis uurisin, et mis kindral, siis tema seletus oli, et "ah see onutütre (Wladimiri tütar) mees oli mingi tegelinski Vabadussõjas, et tal pidavat seinal veel mingi tolle aegne uhke mõõk rippuma". Kord jälle räägiti, et Wladimir oli olnud ise ohvitser Eesti armees. Ei oska seda infot kuidagi ümberlükata ega tõeks pidada. Tolleaegsest "Meie Mats" numbrist leidsin küll ühe Vladimiri, aga ei tea kas tegu just selle sama mehega [Meie Mats, nr 88, kuupäev 23.04.(6.05.)1916, lk 9.] Rahvusraamatukogu digiarhiiv]. Nimetatud ELLEN aga on maetud Uulus ja võin vaid oletada, et tema abikaasa perekonna nimi oli TAMM (www.Haudi.ee [kalmistute andmebaas] Uulu kalmistu, Üldosa, 3, 11a-3, 8-kohaline kirstuplats].

Tänuga
Anneli Neumann-Roode

Mulle võib ka tavalise e-maili peale kirjutada :)
Kasutaja avatar
labidamees
Veteran
Postitusi: 1862
Liitunud: L Nov 24, 2007 5:40 pm

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas labidamees »

Täpsustasin pildil oleva Jaan Lepiku elukäiku ning selgus,et mees töötas enne sõda hoopis kohaliku vallasekretärina.
Seega depoo jutt on ei vastanud tõele.Sorry...
Veel sain teada,et kõnealusel Jaan Lepikul oli tütar Lesta,kes suri kolmeselt ning on samuti maetud Hallistesse.
AnneliRoode
Kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: R Veebr 13, 2015 4:18 pm

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas AnneliRoode »

Tere jälle!

Ei sellest ole suurt miskit, et nimetatud härra Jaan ei tüütanud depoos vaid vallasekretärina:) Aga kahjuks ei anna Eesti kalmistute andmebaas HAUDI (kus ka Halliste kalmistu sees on) sellise surma daatumiga (u 60-ndad) ühtki Jaani. On küll, aga see on JAAK. Ja sama jama ka Lestaga. Proovisin ka igaks juhuks Vesta, aga ei midagi :(
Aga ok, puurin-uurin siin neid Leppikuid ja nendega seotud Sitskasid edasi. Kui kellegi juhtub silma-kõrva mingitki infot mis Halliste-Abja ja Vana-Kariste Leppikutega seotud, siis paluks lahkesti ühendust võtta.
Suvel (augustis) on plaanis ka ise seal kandis tiir - Halliste kalmistul vähemalt - ära teha.

PS! Oleksin peaaegu, et unustanud ja ei tea kas see siin on just õige koht sellest rääkida, aga minu kätte sattus minu vanatädi ANNA LEPPIKU "salmik". Kaldun arvama, et see võis kuuluda mõnele tema austajale (suri vanatüdrukuna) või siis oli mingil muul viisil tema kätte sattunud. Ise oli ta kirjaoskamtu kuni surmani -postkaarte kirjutasid tavaliselt majanaabrid :)

Aga salmik sisaldab sõdurpoiste luulet ja laulutekste. Pole Eesti sõjaaegse sõduri luule ja Isamaa luulekunstiga just nii tuttav, et oskakin juurde lisada sõnade või viisi autorid. käekirja järgi otsustades ei ole kõik kirjapandu mitte ühe sõduri sulest, vaid nii mõnelegi on juurde lisatud "Mälestuseks" Aga kellele, seda pole kirjas. Küll aga on mõningatele lisatud kellet. Nii mõenelgi on kirjas kuupäev nt "06.04.40" ja tegevuskoht Tapal. Ühele isegi nii: "Kaasvõitleja August Orav 23.04.40 Tapal Staabi-majas valvurina kell 04.15" Kahele on lisatud Kartsas ja ühele Aresti kambris.Üheleon kirjutatud ""KUTT" rms. Aug. Allik Tapal 14.03.40" Ja üks on osaliselt saksa keelne ning pühendusega kelletki, kelle allkiri eesnimetähega R ja edasiperenimi algab S. Ja sellel on dattum 18.10.42.

Üks asi jäi nüüd seoses tulevaste valimistega ka silma antud salmikust (et pole siin maamuna peal miskit uut :) .

Pealkiri "Sõduri palve". [Tekst ja kirjapilt minu poolt muutmata]

"Meie isa, kes sa oled Tallinnas
Pühitsetud said sa Toompääl
Sinu sõna käib mööda telefoni traadi
Ja vägi sõidab 50% hinna-alandusega
Meie igapäevast leiba anna meile 800 gr.
Ja liha 35 gr.
Ära saada meid mitte manöövri
Ja peasta meid ära vahtkonnast,
Sest sinu päralt on riik, riigi raha
Nüüd ja mitte igavesti.
Aamen"

Parimate tervitustega
Anneli Neumann-Roode
Austria, Graz
ellotshka
Huviline
Postitusi: 356
Liitunud: L Veebr 21, 2015 12:25 pm

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas ellotshka »

Ma Augustist ei tea kahjuks midagi, aga kas sa Jäärja kandi rahvast kutsealuste nimekirjadest oled otsinud?

Vt http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.316.1.311:236

Jäärja valla tsaariaegsetes dokumentides on ka see pere olemas.

Ja Vladimir on olemas Tallinna aadressbüroo lehtedes, aga kahjuks ebameeldivas võtmes.
AnneliRoode
Kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: R Veebr 13, 2015 4:18 pm

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas AnneliRoode »

Tänud Ellotshka!

Seda aadresslehtede asja ma juba tean - need on mul läbi lapatud. See seal Seewaldis olek satub kenasti peale I tütre sündi. Ilmselt läksid titevarvaste tähistamise pidustused liiga pikale ;)

Ka leidsin ühtteist ühest teisest kustealuste nimerkirjast (hetkel ei mäleta aadressi :). Aga ikkagi tänulik :)

Lugupidamisega
Anneli Neumann-Roode
Walther
Kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: N Okt 21, 2010 11:38 pm

Re: Otsin infot August Lep(p)ik'u kohta

Postitus Postitas Walther »

Üks Jäärja kandi Jaan Leppik esineb ERAF F 131-1-171 lk 193

See on ettekanne metsavend Peeter Risu tapmise kohta.
Möödaminnes nimetatakse seal, et üks asjassepuutuv metsavend Peeter Risu läks 1947 metsavennaks.
"Varjas end koos bandiit Leppik Jaaniga punkris, mis purustati 1949 aasta suvel. Pärast seda varjas üksinda"
Ma tälgendaks seda nii, et 1947 oli olemas metsavend Jaan Leppik, kellel oli juba punker ja kellega Risu liitus.
Tegevus toimub kas Abja, Tali või Tihemetsa kandis, jääb natuke ebaselgeks.
Mis Leppikust edasi sai sellest dokumendist ei selgu.
Vasta

Mine “Teise Nõukogude Okupatsiooni Ajal/During the Second Russian Occupation”