Komnoor sunnitööle

Materjalid, mis puudutavad metsavendade tegevust esimese Nõukogude okupatsiooni ja Suvesõja ajal ...
Kasutaja avatar
wanaloll
Kasutaja
Postitusi: 50
Liitunud: P Sept 23, 2007 6:13 pm
Asukoht: Rapla

Komnoor sunnitööle

PostitusPostitas wanaloll » K Okt 23, 2013 9:37 pm

Viljandi miilits Georg Eensoo tunnistas N. Liidu tagalas Hans Kruusi ajalookomisjonile:

"Taevere bandiitide üks esimesi aktsioone oli kohaliku komnoore sms Soosaare vangistamine. Soosaar oli mõistetud bandiitide kohtuniku, nõukogudeaegse abiprokuröri Kuldkepi poolt sunnitööle. Nüüd töötaski ta meie meeste saabumisel Kibari talus Kimmeli juures sunnitöölisena."

Huvitav, mitu aastat mõisteti? Eluaegne?
:lol:

Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 600
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Komnoor sunnitööle

PostitusPostitas Hall Kardinal » T Dets 05, 2017 12:49 am

Mitu aastat mõisteti? Ma võin ju Kuldkepi poja käest järele küsida. Vennad Kimmelid,kes sealsete metsavendade juhid olid tahtsid küll kohe Soosaart mulla alla ajada,aga teised ei tahtnud omakandi meest maha lasta.
Töötan seda Kibaru küla keissi hetkel läbi. Kummaline on see,et peasüüdlasteks 1941.a. sündmustes jäid Kimmelite asemel,hoopis kaks venda,kellest üks sai 51.a. surmanuhtluse. Nagu selgub -mitte millegi eest. Siit tekib üks mõte. Pannakse tänasel päeval pahaks,et NKVD juurdlustoimikuid võetakse tõeselt.Seda siis,kui midagi kirjutad. Kui aga seda täiesti alusetult surma mõistetud meest tänases eestis rehabiliteerima hakati siis kohtunik seda ei teinud. Võttes aluseks toimiku materjalid. Et siis,kui tõesed. Et kuidas siis peaks? .

Kasutaja avatar
wanaloll
Kasutaja
Postitusi: 50
Liitunud: P Sept 23, 2007 6:13 pm
Asukoht: Rapla

Re: Komnoor sunnitööle

PostitusPostitas wanaloll » T Dets 05, 2017 5:29 am

Kui kokku satud mehega ja võimalus on, võid küsida :wink:
Kas Kibaru küla keiss läheb uude raamatusse? Oleks tore, ostaksin kindlasti.

Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 600
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Komnoor sunnitööle

PostitusPostitas Hall Kardinal » T Dets 05, 2017 3:15 pm

Komnoor pidi tegema metsavendade juhi Kimmeli talus tööd nii kaua,kui sakslased kohale jõuavad.Siis pidi ta sakslastele üle antama.Tõid oli ju vaja teha,sest kogu Kibaru küla meespere oli olude sunnil metsas. ja keegi pidi talus tööd ka tegema.Valvas teda poolakast talusulane,kellele oli selleks puhuks revolver antud.
Kibaru mehed läksid metsa,sest muidu oleks nad lihtsalt maha löödud.Külas hakkasid käima öösiti miilitsad ja HP mehed röövimas.Põletati talusid ja maeti inimesi elusalt.Asi aeti metsavendade kaela,keda siis veel seal olemas ei olnud.Viimase tõuke metsa minekuks andis hobuste mobilisatsioon.Hobuseid ei antud ja mehed läksid metsa.Otsustati kaitsta oma küla relvaga. Kogu selle Kibaru küla tragöödia lavastas kommunist August Pakasaar.See,kes Lembitu ausamba ära lasi lõhkuda.
Maha lasti seal metsameeste poolt ainult üks kohalik mees.See oli elukutseline murdvaras Mihkel Peet.Oli teine punaseks hakanud ja ähvardas kõiki talunikke oma uute sõprade NKVD meeste toel seina äärde panna. Üldiselt võib kindlalt öelda,et Kibaru metsavennad ei olnud bandiidid vaid olude sunnil metsa aetud inimesed,kes ennast relvaga kaitsesid. Nendele sündmustele on veel nii mõnigi tunnistaja olemas.Seega on hea toimikutes leiduvat võrrelda.


Mine “Esimese Nõukogude Okupatsiooni Ajal/During the First Russian Occupation”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline