Minu vanaisa, tsaariarmee luuraja.

Teemad, mis seotud eestlaste teenimisega Vene Keisririigi sõjaväes - üksused, isikud, fotod, varustus, aumärgid jne.
Vasta
asjapulk
Kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: P Aug 19, 2012 2:00 am

Minu vanaisa, tsaariarmee luuraja.

Postitus Postitas asjapulk »

Kunagi vist tegin juttu, et mu hea vanaisa teenis tsaaririigi armees ning kuna ta valdas nii saksa kui eesti keelt, siis saadeti ta üle rindejoone luurele. Tema täpne ülesanne läks koos temaga hauda kahjuks ning ta sai oma kurva otsa ammu enne minu sündi NKVD kuuli läbi. See on omaette lugu kuidas ja miks, millal ja kus kohas. Sellest ma praegu ei räägi.
Aga siis tsaari armee luurajana oli tal kaasas fotoaparaat. Tol ajal olid need suured kobakad ja neid ei õnnestunud varjata eriti. Mis tõttu fotod on tehtud fotografeeritavate täiel teadmisel. Mis ta neile kõrva puhus, seda ma ei tea kahjuks. Tal oleks olnud kindlasti palju vahvaid lugusid olnud pajatada. Ilmselt oli fotoaparaat tema igapevane kaaslane, sest ta on jäädvustanud ka tsaariarmee toimetusi ning ta on pannud kokku vahva fotoalbumi oma elust olust ühes siberi eesti külas, mis jutustab omal viisil külaalenike toimetustest. Ja tõsi on ka see, et üks pilt on parem kui 100 sõna. Tsiviilellu naastes sai temast ühes siberi eesti külas kooliõpetaja, fotograaf ja ümbruskonna mesinike koolitaja. Muuhulgas tundis ta puutööd ja mängis viiulit. Jätab kui laia silmaringiga inimese mulje eriti arvestades tollaseid olusid.
Oma luuretöö eest sai vanaisa autasuks georgi risti. Paraku on sellest esemest järgi ainult foto. Panen siin mõned pildid üles.

Kõigepealt, saage tuttavaks, minu vanaisa ja vanaema. Tundub et eesti külas ei olnud elu üldse mitte kehva:
vanaisa_vanaema.jpg
Georgi ristiga
georgiristiga.jpg
georgiristiga.jpg (128.4 KiB) Vaadatud 9735 korda
Dirizhaabli üles lennutamine. Kas saksa või vene oma, ma ei tea.
dirizhaabel.jpg
dirizhaabel.jpg (124.09 KiB) Vaadatud 9735 korda
2 sakslast
2_sakslast.jpg
2_sakslast.jpg (154.8 KiB) Vaadatud 9735 korda
Veel kaks meditsiinilist sakslast
22_sakslast.jpg
Vanaisa tsaariarmee vormis kaevikus
kaevikus.jpg
kaevikus.jpg (153.43 KiB) Vaadatud 9735 korda
tsaari armee mootorrattad
mootorrattad.jpg
Revolutsioon on jõudnud tsaari armeesse. Soldatid on kogunenud plakatitega kõnekoosolekule.
revolutsioon1.jpg
Peale revolutsiooni algust vanaisa pooli ei valinud, vaid mingil moel kobis ära koju.
Kasutaja avatar
Wiking-Estland
Huviline
Postitusi: 915
Liitunud: K Juul 18, 2007 2:40 am
Asukoht: Viljandimaa

Re: Minu vanaisa, tsaariarmee luuraja.

Postitus Postitas Wiking-Estland »

Väga vahvad pildid ja lugu sinna juurde!
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5351
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Re: Minu vanaisa, tsaariarmee luuraja.

Postitus Postitas Kriuks »

Super! Järg tema elust ja toimetustest oleks igati teretulnud!
Kasutaja avatar
Parabellum
Huviline
Postitusi: 696
Liitunud: L Sept 26, 2009 10:49 am
Asukoht: Reval

Re: Minu vanaisa, tsaariarmee luuraja.

Postitus Postitas Parabellum »

Tõsised pidid.Super !!
"Si vis pacem,para bellum."
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: Minu vanaisa, tsaariarmee luuraja.

Postitus Postitas ppp »

metssiga
Huviline
Postitusi: 150
Liitunud: N Mai 01, 2008 2:58 pm

Re: Minu vanaisa, tsaariarmee luuraja.

Postitus Postitas metssiga »

Väike märkus - seal ühel pildil ei ole dirizaabel, vaid see on vaatlusõhupall.
Vasta

Mine “Eestlased Vene Keisririigi Sõjaväes/Estonians in the Imperial Russian Army”