Kalju Vijan, 1944. aasta Liibavi lennukooli lõpetaja

Tuntud ja tundmata Eesti sõjamehed ...
Vasta
Neiu
Kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: K Dets 01, 2010 10:30 am

Kalju Vijan, 1944. aasta Liibavi lennukooli lõpetaja

Postitus Postitas Neiu »

Ma ei kujuta ettegi, kas ma olen õiges foorumis ja õiges alateemas, aga kui pole, siis palun kergemat karistust.
Nimelt otsin oma kaugelt sugulast Kalju Vijanit.
Tean, et 1943. aasta novembri alguses astus Jaan Vijani poeg Kalju vabatahtlikult Liibavi (Liepaja) lennukooli lenduriks õppima. 3. juunil 1944. aastal kooli lõpetanud 26 noorlendurit suunati 11. lennugrupi 3. öiste pommitajate eskadrilli ridades lahingulenduriteks asukohaga Ida-Virumaale Jõhvi lähedale Tammiku lennuväljale. Eestist lahkus 1944. aastal.
Sakslaste taganedes Eestist evakueeriti lendurid septembris 1944. aastal Liibavi kaudu Leedusse Tirksliai lennuväljale, sealt edasi Saksamaale Insterburgi. Heiligenbeilis võeti poistelt lennukid kütusepuuduse tõttu käest. 18. oktoobril 1944 suunati eestlased rongiga Frankfurti Oderi äärde Kunderstorfi (Fliegerhorst’i) lennubaasi, kuhu saabuti 20. oktoobril. Novembris oldi Taanis Esbjergis. Detsembris anti Dortmundis poistele õhutõrjealane väljaõpe ja saadeti 17 Eesti lendurpoissi Alpidesse Schongausse täienduskursustele. Aasta 1944 lõppes Dortsfeldis Ruhrimaal. 1945. aasta jaanuaris saadeti eesti poisid Dortmundi, sealt edasi arvati nad automaatselt 20. Eesti relva-SS diviisi tagavararügementi Hamburgis. Märtsis 1945 jõuti Berliini. Aprilli alguses kadusid Kaljust kõik jäljed Poolas Hirscbergis (Jelena Goras) Sudeedimaal.
Kalju olevat jõudnud USA'sse, sest sealt olevat saadud umbes 56. aastal foto Kaljust. Väga napisõnaline. Ilmselt julgeoleku hirmus.
Keegi olevat ka teadnud, et ta olla edasi läinud sealt Austraaliasse.
Kui keegi teab midagi, oleksin väga tänulik, kui jagaksite seda ka minuga!

Elisabeth
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: Kalju Vijan, 1944. Liibavi lennukooli lõpetaja

Postitus Postitas LoCo »

Võibolla oled kursis, aga Arro raamatus (Eesti Lendurid Lahingute Tules) on ka temast räägitud, figureerib ka mitmel fotol:
http://www.scribd.com/doc/13627996/Eest ... gute-Tules
Neiu
Kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: K Dets 01, 2010 10:30 am

Re: Kalju Vijan, 1944. Liibavi lennukooli lõpetaja

Postitus Postitas Neiu »

Jah, seda olen ka uurinud, kuid jäljed kaovadki kuskil pärast Teist Maailmasõda..
Wiljandi
Huviline
Postitusi: 175
Liitunud: L Veebr 20, 2010 11:26 am
Asukoht: Viljandi

Re: Kalju Vijan, 1944. Liibavi lennukooli lõpetaja

Postitus Postitas Wiljandi »

ma panin tähele , et mõned isikud arvavad , et ta hukkus tšehhi põrgus
Homo homini lupus est
Neiu
Kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: K Dets 01, 2010 10:30 am

Re: Kalju Vijan, 1944. Liibavi lennukooli lõpetaja

Postitus Postitas Neiu »

Jah, osad väidavad, et ilmselt küll. Kuid keegi pidi selle kirja koos fotoga USA'st saatma. Kuigi päris ausalt ei olevat tol ajal keegi aru saanud, kas fotol on kindlalt Kalju, kuna pilt oli võetud marukaugelt, ja ca. 10 aastat oli siiski ka mööda läinud..!
hrvijan1
Kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: R Okt 05, 2018 7:50 pm

Re: Kalju Vijan, 1944. aasta Liibavi lennukooli lõpetaja

Postitus Postitas hrvijan1 »

Who is looking for Kalju Vijan?

Kes otsib Kalju Vijan?
skulmars
Huviline
Postitusi: 536
Liitunud: T Veebr 06, 2007 12:16 pm

Re: Kalju Vijan, 1944. aasta Liibavi lennukooli lõpetaja

Postitus Postitas skulmars »

http://sakala.ee/kogume-pärandit
Vasta

Mine “Isikud/People”