Lahing Aakre vallas ja selle lähistel

Eestiga ja Eesti üksustega seotud lahingud ...
Vasta
Ralli2ss
Kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: T Sept 11, 2007 8:11 pm
Asukoht: Lõuna Eesti, Valgamaa

Lahing Aakre vallas ja selle lähistel

Postitus Postitas Ralli2ss »

Tervist!
Niisiis olen välja uurinud, et minu kodu ümbruses oli punaste ja sakslaste vahel lahing( ei oska eestlaste osalust täpsustada). Lisaks kohe siia ka siis pildi lingina ning täpsustaks, et kaartil on näha Puka asula juures olevat lahingut, kus punased tulevad üle Otepää Puka peale. Kohalikelt ning koolilt sain andmeid, et sõja ajal oli vana koolimaja(praegu uus kõrval, kus ma õpin) kasutusel saksa hospitalina ning 3 kontmeest sealt siiamaani leidmata, kes olevat sinna maetud. Link: http://wehrmacht.pri.ee/lahingukaardid/ ... tartu1.JPG

Lisaks tõenduseks, et siin lahing oli on rääkida väike lugu, kuidas isa viis metsast lõigatud palke kohalikke saekaadrisse ning seal oli päris võimas ilutulestik olnud, kuna iga viimnegi palk sisaldas püssikuule või mürsukilde. Huvitav on ainult see, et oma metsast ma pole ringi jalutades leidnud midagi ohtlikku ega ka auke, mille oleks tekitanud lõhkeained.

Lisaks paiknes siinkandis ka metsavendade üksus, kes pesitsesid tolleaegses Kuigatsi ja Aakre valdades( praeguses Puka vallas). Üksust kutsuti Tinni võsavendadeks ning nad hävitasid enamlaste hävitusrongi enne Palupera jaama( minu kodu läheduses, isa kolleegi kodu kõrval kohe, olemas ka tõedav sammas). Hiljem lõid metsavennad Puka Omakaitse. 11.juulil 1941 jõudsid Puka alevikku ka esimesed sakslased- 4 raudteepioneeride pataljoni meest sõiduautol. Peale toda liideti Puka Omakaitse Kuigatsi Omakaitsega. <-- See info pärineb siis Herbert Lindmäe teosest "Suvesõda Valgamaal 1941"

Ma tean, et mu infot on väga vähe, kuid sooviks teilt saada lisainfot võitlejate ja muude seotud isikute kohta. PS! Aakre vald jäi Tartu maakonna alla, seepärast ma ei tea eriti palju oma kodukohas olnud lahingu kohta, kuna mul pole Tartumaa Suvesõja raamatut. :( Uurin ise ka vaikselt edasi ning kajastan siia, võibolla siin foorumis on rohkem huvilisi, kes minusuguse algaja ära viitsivad kuulata...


/// Panen siis natuke veel lisainfot ja mõned leiud.
Seoses nende 3 kontmeestega, kes hospitali kõrvale maetud, siis neid on käinud sakslased otsimas mitmeid kordi, iga kord üha võimsama tehnikaga, kuid siiamaani pole midagi leitud v.a. kooli lisakuuri ääre juures oli mingi anomaalia, kuid tollele ei pääsetud ligi kaevamisega.

Koolis oli kunagi seoses Mihklipäeva laadaga ka vanavara näitus, kuhu oli üks õpetaja toonud 2 vene kiivrit, mille ta leidis oma kodu juures asuvast tiigist.

Lisaks on minu külast leitud ka tääk, mille asukohta ma hetkel ei tea, kuid oli tegemist vist punaste omaga. Lisan ka küla nime, äkki aitab otsingutel: praegune küla nimi on Kähri küla, kuid minu andmetel sõja ajal oli ta Kure küla.
Viimati muutis Ralli2ss, P Sept 21, 2008 5:41 pm, muudetud 1 kord kokku.
Ralli2ss
Kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: T Sept 11, 2007 8:11 pm
Asukoht: Lõuna Eesti, Valgamaa

Postitus Postitas Ralli2ss »

Lisan siis lisaks sellele lahingule ka metsavedade hävitusrongi hävitamise kohta lisainfot, mida just leidsin sellelt lingilt: http://www.hot.ee/lvpfoorum/ajalugu-4.html

Palupera jaama oli 5. juuli hommikuks kokku käsutatud palju ümbruskonna hobu- ja mootorveokeid. Tartust saabus sinna umbes 50 ratsamiilitsat. Oodati Valga poolt tulevat hävituspataljoni rongi, mille saabudes pidi algama ümbruskonna külade röövimine ja põletamine. Teel Paluperra oli hävituspataljon juba põlema pannud Sangaste ja Puka jaamahooned.

Kohalikud metsavennad otsustasid selle rongi koos hävituspataljoni meestega enne Paluperra jõudmist kraavi lasta. Selleks kasutati sakslaste lennukipommi, mis kivilõhkamise lõhkeaine abil nüüd raudteetammil lõhkema pandi. Tulemuseks oli ligi 5 meetri sügavune ja 7-meetrise läbimõõduga kraater, kuhu Valga poolt tulev rong suure kiirusega sisse tormas. Katastroofis sai surma umbes sada hävituspataljoni meest. Kavandatud külade põletamine jäi ära ja ratsamiilitsad läksid Tartu tagasi. Hiljem metsavendade tabamiseks korraldatud haarangud ei andnud aga tulemusi.

Täpsustuseks siis, et lisaks hävitati Mägiste jaamahoones telefoniseadmed ning püüti ka toda põlema panna, kuid kohalikud suutsid tule ära kustutada. Praegu elab seal hoones üks mu klassivend. Legendi järgi kasutati toda hoonet venelaste üle kuulamiseks hiljem, kuna isegi katuseplekkidel on kullide pildid peal ning aastaarvud, lisaks sõber leidis pööningult 3 kasti MG-42 linte, mis peaks olema üle antud juba.


Lisaks infot ka siit lingilt: http://www.hot.ee/laging/kroonika-3.html

9. juuli- Sakslased vallutavad Puka, Kanepi, Võru, Räpina ja Suure-Jaani. Tartus lasevad punaväelased õhku Kivisilla. Samal ajal laseb NKVD Tartu vanglas maha 192 kinnipeetut, nende hulgas kirjanik Jüri Parijõgi. Toimub tulevahetus põhja pool Emajõge asunud NKVD üksuste ja vastloodud Omakaitse vahel. Tallinnast põgenenud Eesti NSV valitsus eesotsas Vares-Barbarusega saabub Narva, kust teised valitsuseliikmed peale Varese tagasi Tallinna saadetakse. Omakaitse üksused vabastavad Elva ja Otepää. Saksa üksused jõuavad Tartu. Õhtul lasevad punased õhku Vabadussilla.
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

Ralli2ss kirjutas:kuna isegi katuseplekkidel on kullide pildid peal ning aastaarvud
Käi ise seal pööningul ära, äkki on katuseplekkidel siiski haakristid ilma kullideta. Sellisel juhul on need vanad firmamärgid ega oma seotust sakslastega.

Aga muidu on väga tore näha, et vaeva näed ja mis peamine- tunned huvi oma kodukandi mineviku vastu. Jõudu!
Ralli2ss
Kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: T Sept 11, 2007 8:11 pm
Asukoht: Lõuna Eesti, Valgamaa

Postitus Postitas Ralli2ss »

divine kirjutas:
Ralli2ss kirjutas:kuna isegi katuseplekkidel on kullide pildid peal ning aastaarvud
Käi ise seal pööningul ära, äkki on katuseplekkidel siiski haakristid ilma kullideta. Sellisel juhul on need vanad firmamärgid ega oma seotust sakslastega.

Aga muidu on väga tore näha, et vaeva näed ja mis peamine- tunned huvi oma kodukandi mineviku vastu. Jõudu!
Hmm, väga huvitav info ning püüan ka esimesel võimalusel vaatama minna, kuna on huvi juba pikemat aega olnud tolle maja kohta.
Jõudu ikka tarvis ning tänan abi eest!
faust
Veteran
Postitusi: 1126
Liitunud: T Mär 13, 2007 10:37 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas faust »

Vabandan, et teemat risustan, sest läheb algteemast natuke mööda aga nagu Herr Divine mainis, kui tavaline haakrist, siis tegu firmamärkidega. Päritolu siis inglise, mõnel pool väidetud ka seost Soomega. Selgitav pilt ka juurde, siis sul hea enda omaga võrrelda. Seal logol haakristi kõrval ringide vahel kirjad. Brand Swastika.
Pilt
Sõda on elujaatamise kõige aktiivsem vorm.
Parem olla kui näida.
Ralli2ss
Kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: T Sept 11, 2007 8:11 pm
Asukoht: Lõuna Eesti, Valgamaa

Postitus Postitas Ralli2ss »

Suured tänud! Ma ise küll uurimas käia pole jõudnud, kuid helistasin sõbrale ja lasin kindlalt üle vaadata ning tuligi välja, et kull puudu. :)
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Postitus Postitas Hall Kardinal »

no neid sakslasi,kes seal kolme kontmeest voimsa tehnikaga otsimas kaivad igal aastal , need vist ongi need anomaaliad mida kulamehed vahest naevad,kui on kolm portveini ara joonud. lahinguid seal toesti oli. kai maasiku elmari juures ara ta valgustab sind vaheke,elad ju kohe laheduses. edu ajaloo uurimisel ja kull need leiud ka sul tulevad.
Ralli2ss
Kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: T Sept 11, 2007 8:11 pm
Asukoht: Lõuna Eesti, Valgamaa

Postitus Postitas Ralli2ss »

Hmm, pean tõesti võtma mõni hetk ette ja seal ära käima, külakosti ka kaasa siis vast võetakse algaja ka jutule.
Muidu üldjuhul rääkida, siis hetkel pole infot jõudnud rohkem koguda, kuna 12. klass jookseb ning õpetajad on nagu orad tagumikus. :D
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Postitus Postitas Hall Kardinal »

elmar votab kindlasti jutule,kui kodus on. edu.
Ralli2ss
Kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: T Sept 11, 2007 8:11 pm
Asukoht: Lõuna Eesti, Valgamaa

Postitus Postitas Ralli2ss »

Tervist kõigile!
Täna käis siis minu pool vanaonu(hästi tore inimene) ning tuli teemaks hävitusrongi hävitamine. Sain siis teada, et minu ema poolne vanavanaisa oli koos Tinni võsavendadega olnud seal hävitusrongi juures ning neile teatanud kui rong oli silmapiiril. Hiljem peale sõda viidi mu vanavanaisa Kalinin-sse(vist oli selline kohanimi, Moskva lähedal) vangilaagrisse, kus ta oli 1 aasta. Ära viidi ta seepärast, et küla pealt kitus tema peale keegi Jaakson(vabandan, eesnime ei mäleta, aga tean et tema poeg olevat olnud saksa sõjaväes), küla peal oli veel teine ülesandja olnud, kuid tema nimi samuti ei jäänud meelde, ei taibanud üles ka kirjutada.
Lisaks sain infot Tinni metsavendade kohta, kuigi mitte väga palju, kuna tolleaegsed sündmused on jätnud tema ellu väga sügava jälje. Eks kunagi hiljem uurin edasi, kui ta ise soovib rääkida. Nii palju sain teada, et ta teab täpselt metsavendade kodutalusid. Mu vanavanaisa oli teadnud ka punkrite asukohti ning seda ka mis teiste võitlejatega juhtus. Aa, lisaks vangilaagrisse saadeti ta seepärast, et ta oli kellegagi vist sõnelusse sattunud ning hiljme püüti pookida külge ka hävitusrongi hävitamise asja, kuid ei suudetud tõestada(õnneks).
Ralli2ss
Kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: T Sept 11, 2007 8:11 pm
Asukoht: Lõuna Eesti, Valgamaa

Postitus Postitas Ralli2ss »

Lisan siis, et mu vanavanaisa nimeks oli Johannes Kompus. Sooviks siis tema kohta nii palju infot kui võimalik, kuna on ka endapoolne huvi ning ka onu huvitatud, kuna vanavanaisa ei maininud väga palju tolle aja kohta.
Tal oli ka paar nimekaimu, ühe neist leidsin okupatsioonimuuseumi kodulehelt, kuid ema ütles, et mu vanavanaisa sündis 189*( viimane number ei jäänud meelde), mitte 1901. Muidu vanavanaisal oli Elvas ka kodu olnud, kuid muidu elas ta siinkandis kus mina hetkel(mingi 5-11km eemal, olen maja läheduses käinud, kuid täpselt seal pole). Teada on siis see, et ta aitas Tinni Võsavendi(kelle kohta mul ka hetkel vähe infot) üleüldse ning ka hävitusrongi hävitamisel. Siis on ta olnud Kalilini(vist oli nii) vangilaagris aastakese tänu ühele, kes tema peale kaebas. Hiljem püüti talle kaela pookida ka hävitusrongi asja, kuid ei suudetud tõestada ning pääses koju. Omakaitses oleku kohta mul kahjuks mitte mingit infot pole hetkeseisuga.
Loodan siis, et äkki kellelgi on mingisugust infot anda mu vanavanaisa kohta, püüan ise ka ette võtta ja aktiivsemalt uurima hakata.
Ralli2ss
Kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: T Sept 11, 2007 8:11 pm
Asukoht: Lõuna Eesti, Valgamaa

Postitus Postitas Ralli2ss »

Tervitused kõigile! Olen teid üsnagi teadmatusesse jätnud, kuid seda viga annab vast veel parandada! Lahingukohta pole siiamaani leidnud, kuid olen saanud lisainfot ning põhimõtteline asukoht teada. Aga eks toda on aega otsida.
Lisaks on olnud veel mitmeid seiku, millest pajatan kunagi hiljem, kui aega saan.
///UUENDUS!
Niisiis mu kodu metsa olid punased kunagi pommitanud. Mürsulehter asub kohe tee kõrval, ojas ning kilde on lademetes ümberringi. Just praegu sain siis teada isa käest, et see mürsk oli poetatud neil natuke valesse kohta, nimelt oli see algselt mõeldud raudteesilla hävitamiseks, et halvata rongiliiklus ning selle abil vallutada Puka. Huvitav on see, et kuidas nad suutsid nii palju valesti arvata, sest raudteesild on ~1.5km allavoolu. Muidugi võis ka ümberringi olevate metsade olemasolu segada vaadet...
Pilt siis lehtrist kh, vesi on selline pruunikas, sest ta asub teest madalamal ning suurem osa kruusa lõpetab oma tee seal.
Pilt
Vasta

Mine “Üksused & Lahingud/Units & Battles”