Kangelane Hermann Schamajev (krae vs pagun küsimus)

Sõjavägi & Kaitseliit Wabariigi perioodil ...
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Kangelane Hermann Schamajev (krae vs pagun küsimus)

Postitus Postitas LoCo »

Ostsin hiljuti ühe ilusa foto, mille taga on kirjas: "Mälestuseks kangelase Schamaewi poolt 13.X.1919. Stakelnis." Enese kangelaseks nimetamine viis mõtted VR kavaleridele ja nimekirjast tuligi välja Hermann Schamajev. Kui on sama mees, siis peale VS osutus ta parajaks "kangelaseks"... ;)
kas Hermann Schamajev.jpg
scan342.jpg
Vabadusrist koera kaelas

Et välismaalastele annetatud Vabadusristidega kaasnes formaalsus ja ka ükskõikne suhtumine, oli mõistetav. Täiesti üllatav oli aga see, et Eestis leidus inimesi, kel tuli pähe meie väärikaimat teenetemärki avalikult mõnitada. Ja seda kõigest mõni aasta pärast Vabadussõja lõppu.

Eriti piinlik niisugune juhtum toimus 1923. aasta hakul, kui Tartu ­rongis nähti Vabadusristi koera kaelas. "5. jaanuaril k.a. sõitsin mina rong Nr 320 peal Tartust Jõgevale. Rongi peal tuli minu juurde viinastanud olekus tundmata meeskodanik, ja oma kõrval oleva jahikoera peale näidates ütles: "See on minu vend, kellele on sõjaväest Vabaduse Rist antud, aga nüüd on tema kaduma läinud,"" rääkis raudteepolitseile Jõgeva piirkonna nooremkordnik Mihkel Päll.

Tundmatu mehe tundis ära Aleksander Aren, kes sama rongiga sõitis Tartust Voldile. Tema nägi ka rüvetamist oma silmaga pealt. "Rongi peal panin tähele, et ühel jahikoeral on Vabaduse Rist kaelas. Koera omanik oli, nagu selle juures ka kohe selgus, keegi Schamajev, kes 1920. a. Mereväe ekipaažis minuga ühes ja minu rühmas II järgu madrusena teenis. Tähendatud Schamajev sai 1919. a. Vabaduse Risti, mis minul ka teada oli. Vabaduse Rist oli koera kaela seotud paelaga. Kuda Vabaduse Rist kaduma läks koera kaelast, seda mina ei tea."

Sama kinnitas ka Johannes Aren, kes niisamuti nägi, et "koeral oli Vabaduse Rist kaelas. Seda nägin juba Tartu jaamas. Pärast oli koer risti ära kaotanud, mille pärast konduktor üles leidis." Leitud rist toimetati politsei kätte.

Juhtum osutus keeruliseks. Mais 1923 küsis Sõjavägede Staap nõu Sõjaministeeriumi juriskonsuldilt, kuidas süüdlast karistada. "Palun teatada, missuguste seaduste põhjal saaks kod. SCHAMAJEV'i vastutusele võtta koera kaela Vabaduse Risti riputamise eest."

Omakorda Sõjaväe Prokurörile edastatud nõuküsimisele saabus vastus juunis. "Sarnane komblusvastane ümberkäimine Vabadus Risti märgiga ei ole iseenesest seaduses kui kriminaal süütegu ettenähtud. Vabaduse Risti põhikiri ei näe ka ette, mis korras tuleb talitada mitte vääriliste risti kavaleridega."

Kuidagi aga tuli meest ju karistada. Muud tarka ei osatud soovitada kui võtta Schamajev vastutusele joobnud olekus avalikku kohta ilmumise eest. See vihastas välja sõjaminister Jaan Sootsi, kes kirjutas kirja servale märkuse: "Vabariigi Valitsusele. Valitsus on annud, valitsus võib ka tagasi võtta. Teha ettepanek risti tagasi võtmiseks."

Siiski anti Schamajev kohtu alla eeskätt joobnuna avalikku kohta ilmumise eest, kuid 9. novembril 1923 Tartu-Võru rahukogu Jõgeva jaoskonnas mõistetud kohtuotsus ei unustanud ka Vabadusristi teotamist. "Hermann Schamajevi poolt toimepandud süütegu on seda raskem, sest Schamajev on Vabaduse Risti vastu lugupidamatust ülesnäidanud, mida iga Eesti kodanik oma aus pidama peab."

Schamajevit karistati ühekuulise arestiga ning temalt mõisteti veel välja 200 marka riigi heaks.

Tartu vangimaja ülem aga lühendas 25aastase noormehe karistust 11 päeva võrra, kuna ­Schamajev töötas vabatahtlikult ja tasuta vangimaja heaks 11 päeva.


Kasutatud: Eesti Ekspressi Pekka Erelti artikkel "Haruldased Vabadusristid naasid Eestisse", 31. jaanuar 2009. http://www.ekspress.ee/news/paevauudise ... d=27685445
Ben
Huviline
Postitusi: 545
Liitunud: K Okt 08, 2008 11:52 am
Asukoht: Tallinn

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas Ben »

tere

üks nõrk koht sinu teoorias - pildil on alamleitnant aga Schamajev on Ekspressi tekstis II järgu madrus.
Sõjamuuseumi andmebaasist ma ka sarnase nimega ohvitseri ei suutnud tuvastada.
presidendi teenetemärkide andmebaasis on kapral Herman (Heinrich) Šhamajev (Schamaef). VR II/3 antud 14.09.1920

Ainet mõtisklusteks?
grahv
Huviline
Postitusi: 671
Liitunud: N Mär 09, 2006 8:38 pm
Asukoht: Pärnu

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas grahv »

Paguneid pole. Kui see tegelane selline trikimees oli siis polnud temajaoks ilmselt probleemiks ju ka musta krae õmblemine. Lihtsalt üks selline mõte.
http://www.zone.ee/grahv
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas LoCo »

Ben kirjutas:üks nõrk koht sinu teoorias - pildil on alamleitnant aga Schamajev on Ekspressi tekstis II järgu madrus.
Sõjamuuseumi andmebaasist ma ka sarnase nimega ohvitseri ei suutnud tuvastada.
presidendi teenetemärkide andmebaasis on kapral Herman (Heinrich) Šhamajev (Schamaef). VR II/3 antud 14.09.1920
Ainet mõtisklusteks?
Jah, alati on ainet mõtisklusteks. Sellpärast ma kirjutasingi, et võibolla on sama mees. Ma olen kõik need punktid läbi käinud, millest kirjutad, niiet nõrgad kohad on teada ;) Õppida on mul küll palju, aga selgitan Sulle siis teooriat...
Esiteks auastmest... olen oma väikese kogemuse jooksul märganud, et VS-aegsetel fotodel on vormitunnuste järgi väga raske 100% kindlusega auastet tuvastada. Krae järgi tunduks nagu oleks alamleitnant, aga siis oleks ehk ka pagunid? Peale seda, kui ka mina sellise nimega ohvitseri andmebaasist ei leidnud, siis hakkasin oletama, et ehk on siis hoopis edev kapral vms. Ning "kangelane" oleks ilmselt oma ohvitserikraadi ka pühenduses rõhutanud?
Mis puudutab madruse teemat, siis artiklis kirjutati, et aastal 1920 oli II järgu madrus. Peale VS läksid mehed sinna, kus võimalik. Kes koju, kes edasi teenima.

Ja lõpetuseks üks näide veel, kus esmapilgul võiks väita, et pildil on alamkapten, kuid lähemal uurimisel selgub, et pigem ikka veltveebel ;)
näide.png
Ben
Huviline
Postitusi: 545
Liitunud: K Okt 08, 2008 11:52 am
Asukoht: Tallinn

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas Ben »

nojah
kes neid vanu vigurimehi nüüd teab. Aga sellise ilusa kandiga musta krae õmblemine on ikka kõva töö. Trikitamise pärast - lihtsam on pildistamiseks teise mehe kuub selga tõmmata.
Kapral on aga kõvem mees kui II j madrus. Isegi väeliigi vahetuse puhul tähendaks see degradeerimist. Kahtlane.

Veltveeblist. Must krae oli ikkagi ohvitseri tunnus - mütsi järgi on see pigem tagalamees aga seal oli ka kontroll kõvem. Mina ütleks vaatamata puudulikele pagunitele et pigem on see alamkapten ;o)

no et ikka jonniks natuke edasi :lol:
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas LoCo »

Ben kirjutas:Kapral on aga kõvem mees kui II j madrus. Isegi väeliigi vahetuse puhul tähendaks see degradeerimist. Kahtlane.
Kas kapral ja II j. madrus pole ühel pulgal olevad mehed? Mälu järgi nagu oleks... tuleb siis kontrollida.
Ben kirjutas:Veltveeblist. Must krae oli ikkagi ohvitseri tunnus - mütsi järgi on see pigem tagalamees aga seal oli ka kontroll kõvem. Mina ütleks vaatamata puudulikele pagunitele et pigem on see alamkapten ;o)
Must krae on jah ohvitseri oma ja isegi tärnid on ohvitseri omad, kuid mina ikkagi ei julgeks väita, et ta alamkapten on. Ehk siis sama hästi kui Sina väidad, et krae järgi on ta alamkapten, saan mina pagunite järgi väita, et veltveebel. Võta siis näpust... võibolla külastab seda teemat keegi, kes on ühest meist targem... :lol:
grahv
Huviline
Postitusi: 671
Liitunud: N Mär 09, 2006 8:38 pm
Asukoht: Pärnu

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas grahv »

No kapral võib olla kõvem mees kui II järgu madrus, ei oska öelda. Nagu aru saan siis ristide andmisel läks kirja see auaste mis kodanikul oli ristisaamise hetkel mitte see auaste mis tal li sel momendil kui ta sooritas väärika teo. Seega võis ta olla II järgu madrus ja hiljem kapraliks saada.
http://www.zone.ee/grahv
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas LoCo »

Nonii Ben, sinu teooria järgi jälle üks alamkapten, minu teooria järgi veltveebel... krae järgi siis ohvitser, paguni järgi aga allohvitser :roll:
pilt.jpg
pagun.jpg
pagun.jpg (37.11 KiB) Vaadatud 17530 korda
Ben
Huviline
Postitusi: 545
Liitunud: K Okt 08, 2008 11:52 am
Asukoht: Tallinn

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas Ben »

no see tõotab tulla selline vaidlus "ise oled loll" argumentidega :D :D :D
igatahes ohvitseri triibuga püksid on su "võibolla-et-veltveebel-võibolla-alamkapten" endale jalga sebinud.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas LoCo »

Ben kirjutas:no see tõotab tulla selline vaidlus "ise oled loll" argumentidega :D :D :D
igatahes ohvitseri triibuga püksid on su "võibolla-et-veltveebel-võibolla-alamkapten" endale jalga sebinud.
Vaidluses sünnib ehk tõde? ;)
Mehe nimi peaks olema Jalakas. Ohvitseride nimekirjas on ainult üks Jalakas, kuid see ei ole sama mees ei näo ega ka oletatava auastme poolest http://prosopos.esm.ee/index.aspx?type=1&id=19434
Ehk siis sama juhtum - nimi on teada, oletatav ohvitseri auaste samuti, aga jälle nimekirjast ei leia?
Kas kellegil on veel fotomaterjali, kus on samuti näha vastuolulist auastmetunnuste kasutamist? Eriti huvitaks selline pilt, kus on teada, et vastuolulisi tunnuseid kandev mees on nimeliselt identifitseeritud ohvitser.
skulmars
Huviline
Postitusi: 536
Liitunud: T Veebr 06, 2007 12:16 pm

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas skulmars »

Karl Arnoldi pildi, mis sinna jõudnud skännisin VR kavaleride raamatust, seega peaks õige Jalakas olema :)
http://sakala.ee/kogume-pärandit
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas LoCo »

skulmars kirjutas:Karl Arnoldi pildi, mis sinna jõudnud skännisin VR kavaleride raamatust, seega peaks õige Jalakas olema :)
Jah, Sinu skannitud pildil on tõesti Arnold Jalakas, aga minu pildil ei ole sama mees.
metssiga
Huviline
Postitusi: 150
Liitunud: N Mai 01, 2008 2:58 pm

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas metssiga »

VR II/3 Hermann Schamajev oli Vabadussõjas kaprali auastmes 2. jalaväepolgus. 26. jaanuaril 1919 juhatas ta luuresalga tegevust Lõunarindel Võnnu kandis, kus julge ja "jultunud" tegevusega, ilma ühegi püssipauguta, sai sõjasaagiks 173 vangi (sh 2 komissari), 2 kuulipildujat, 170 püssi, 6 hobust ja 60000 padrunit.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas LoCo »

Jällegi üks vastuoluline pilt...
img614p.jpg
krae ja pagun.jpg
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: kangelane Hermann Schamajev

Postitus Postitas LoCo »

Osta.ee-st käis ka paar sarnase kombinatsiooniga pilti läbi. Kahjuks nimed puuduvad.
http://www.osta.ee/index.php?fuseaction ... d=41841645
1_1_18326306.jpg
http://www.osta.ee/index.php?fuseaction ... d=41903832
1_1_18351592.jpg
Vasta

Mine “Eesti Wabariik 1918 - 1940/Republic of Estonia 1918 - 1940”