Eesti Töörahva Kommuun sümbolites

Kõik, mis seotud Eesti Vabadussõja teemaga ...
Vasta
Ben
Huviline
Postitusi: 545
Liitunud: K Okt 08, 2008 11:52 am
Asukoht: Tallinn

Eesti Töörahva Kommuun sümbolites

Postitus Postitas Ben »

tere
teema ulatub küll VS alt välja, aga olulisem osa toimus ju siin...

Kas teab keegi midagi Kommuuni sümboolikast? Olen ise kohanud vaid Eesti Punaste Küttide rinnamärki, aga see ju 50 noorem kui organ (Punakaart/Punavägi) ise. Ühes targas raamatus (Kodusõda ja välisriikide invasioon) on pilt komuuni Punalipust. Veel?

Soomes on see teema läbi käidud ja Jussi-Pekka Alander on sellest raamatugi kirjutanud. Ühes vene foorumis just rõõmustati, et on välja tulnud Läti Punaarmee viisnurk (vasara ja vikatiga).

kuidas meil eesti asjadega on?
Vares
Huviline
Postitusi: 302
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Eesti Töörahva Kommuun sümbolites

Postitus Postitas Vares »

Leia kuskilt mõni "Eesti Kütiväe Teataja" number (http://erb.nlib.ee/?kid=13201207). Loodetavasti sealt on miskit visuaalselt näha. Pitsatid olid minu teada kõigil kommuna valitsustel olemas. Mõned dokumendid on veel tänagi vist leitavad, ehk sealt näeb mis sümboolikat kasutati.
Usutavasti olid nii Viljandi (hilisem 2.Eestimaa kommunistlik kütipolk), Narva kui ka Tartu kütipolkudel pitsatid olemas. Lippudega on nii nagu ta on. Usutavasti olid, aga need kadusid vast juba 20ndatel ära. Muidu oleks nõukaajal neid kindlasti Maarjamäel või kus iganes presenteeritud. Rinnamärke (nagu lätlastel) ei eksisteerinud kindlasti samal ajal kui eksisteeris kommuna s.o. kuni ta end 5.06.1919 laiali saatis. Hiljem (võimalik, et juba ka varem) kasutati tollal punakaartis levinud märke.
Vares
Huviline
Postitusi: 302
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Eesti Töörahva Kommuun sümbolites

Postitus Postitas Vares »

Ise soovitasin, ise lükkan ka ümber. "Eesti Kütiväe Teatajatest" miskit küll vast leida pole. Vaatasin Saagas 19.detsembri 1918.numbrit ning rõhku on pandud teavitamisele ja mitte visuaalsele poolele. Teated. Informatsioon. Korraldused. Maailmavaateline propaganda. Võimalik, et mõnest hilisemast numbrist on mingitki sümboolikat leida... Aga usutavasti võib kommuna kohta käivat sümboolikat leida, kui üldse, ametlikest kommuna erinevate valitsuste (säilinud) dokumentidest. Kuigi egas seal vast ka muud pole näha kui sirp ja vasar + riigi nimi. Sümbolitega oli ka muideks vastaspoolel detsembris-jaanuaris üsna nigel. Hea kui ühe poole meestel mõnikord valged lindidki käel olid, vastastel vastupidi siis punased lindid. Ma ei tea täpset kronoloogiat, et kes esimesed olid, kuid oletan, et EW poolelt tulid esimeste sümbolitega (mis hiljem kinnistusid) välja kuperjanovlased, skaudid, kalevlased ja veel mõned nö erainitsiatiivil kokku pandud väesalgad... Regulaarpolkudel olid algselt muudki mured kui sümbolid. Sama kehtis ka vastaspoolel. Lipud lisandusid tavaliselt veelgi hiljem.

PS! Lätlastel (küttidel) olid väeosa märgid olemas juba ennem veebruarirevolutsiooni (1915.aastast). Peale seda ja hilisemat oktoobripööret nad modifitseerisid märke. Kahepäise krooniga kotka asemele ilmus ilma kroonita kotkas, siis viisnurk ja juba koju pöördunult (optandid) tehti küttide ühenduse märk (1923.aastast), kus oli viisnurga asemel "E" täht päiksekiirtes.
Kasutaja avatar
vana kala
Huviline
Postitusi: 144
Liitunud: N Okt 29, 2009 10:13 am
Asukoht: Tallinn

Re: Eesti Töörahva Kommuun sümbolites

Postitus Postitas vana kala »

Muide - Karl Aru oma mälestusteraamatus "Suurtükiväelasena sõjatandril" mainib Eesti punaküttide poolt kantud erivormi.
Vares
Huviline
Postitusi: 302
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Eesti Töörahva Kommuun sümbolites

Postitus Postitas Vares »

Võimalik, et need mehed kel õnnestus 1. ja 2.pataljoniga (1.Tallinna kütipolk) Uuralides käia, kandsid tšehhide vorme, mis kuskilt pihku sattusid. Või saadi vähe paremad ja ühesugused vormid juba varem, kui Trotski erikorraldusel märtsis-aprillis 1918.aastal Piiteris Palvadre ümber koondus Smolnõi kaitseks I.Eesti kommuistlik pataljon. Eestlased, soomlased ja lätlased olid sellel ajal enamlaste põhiline löögirusikas. Võimalik, et ladudest anti välja ka head paremat.
Mingeid muid erivorme vaevalt et kanti. Kõikidel oli pigem seljas enamasti, mis väeossa astudes oli. Eriti just hilisematel liitujatel. Septembris 1918.aatal kui formeeriti Viljandi kütipolku, siis noile ei jagatud kindlasti midagi erilist selga.
Ben
Huviline
Postitusi: 545
Liitunud: K Okt 08, 2008 11:52 am
Asukoht: Tallinn

Re: Eesti Töörahva Kommuun sümbolites

Postitus Postitas Ben »

Sellest kummalisest vormist on Fotises pilte ka. Aga Viktor Maamägi oma Moskvas 1987.a. ilmunud raamatus punaste küttide kohta ütleb järgmist:
"Eesti punased kütid hakkasid kandma vormi, mis erines tavalisest punaarmeelase omast. Narva vabastamisel leiti Kreenholmi Manufaktuuri laost 4 miljonit arssinat kangast ja 18 tuhat puuda kedrust, mis läks eesti nõukogude sõjameeste riietamiseks. Vorm koosnes kahvaturohelistest bridžidest, gimnastjorkast, mida võis kanda ka lahtise kraega, keebist ja panamalaadsest peakattest, mida hakati hüüdma lihtsalt kübaraks. Ratsaväelased kandsid bridžidel punaseid lampasse, nemad kandsid botforte [kõrgema põlveosaga ratsaväelase säärsaabas], jalaväelased sääriseid."
Vares
Huviline
Postitusi: 302
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Eesti Töörahva Kommuun sümbolites

Postitus Postitas Vares »

Mingit koomuskit seal tehti kindlasti, kuid valdav oli ikka tavasinel ja vorm või kohati vormitus ning kasuaalsus.

1919.aasta veebruaris rännakkolonnis 5. Eesti Kommunistlik Kütipolk. Nii palju kui silm seletab täitsa tavakraam seljas.
kütipolk3.jpg
kütipolk3.jpg (35.02 KiB) Vaadatud 10525 korda
Siin (tõsi peale VS juba) Palvadre ise koos Teiteriga:
kütipolk4.jpg
kütipolk4.jpg (36.73 KiB) Vaadatud 10525 korda
Siin pildil juba terve kütidiviisi juhtkond 1919.aastal pakun:
Kütidiviisi_juhtkond.jpg
Kütidiviisi_juhtkond.jpg (151.92 KiB) Vaadatud 10525 korda

Samas on ka mõned koomuskipildid olemas, väidetavalt meie Eesti 6.jalaväepolguga "taasliitunud" punaküttidest. Arusaamatuks jääb, milline oli nende riviline kuuluvus, kuid oletan, et ju nad 2.polgu koosseisu kuulsid, mis koos Ritiga meie poole üle pani:
kütipolk2.jpg
kütipolk2.jpg (43.88 KiB) Vaadatud 10525 korda
kütipolk1.jpg
kütipolk1.jpg (48.36 KiB) Vaadatud 10525 korda
Vasta

Mine “Vabadussõda 1918 - 1920/Estonian Liberation War 1918 - 1920”