1. leht 1-st

Arnold Joosep Vöhrmann

Postitatud: P Veebr 11, 2018 9:48 pm
Postitas Wirbelwind
"Saaremaa Muuseumi Kaheaastaraamat 1999-2000" lk 143:

"Arnold Joosep Vöhrmann VR II/3 (roolimees)*. Sündis 04.06.1898 Haapsalus (vanemad pärit Hiiumaalt, kasvas Kaarma-Suure vallas Kasti mõisas). Vabadussõjas teenis suurtükilaeval "Lembit". Tapeti kakluses 24.02.1926 Tallinnas ja on maetud Rahumäe kalmistule."

* sulgudes on märgitud ametikoht Vabadussõja päevil.

Minu tähelepanu pälvis tema surmakuupäev- 24.02.. Miks ja kuidas sattus Vabadusristi kavaler Eesti Wabariigi sünnipäeval kaklusesse ning hukkus? Nagu märgib 25.02.1926 "Päevaleht", olid eelmisel päeval restoranid suletud ning joobes inimesi seetõttu tänavatel palju vähem kui muidu. Aga 26.02 "Päevaleht" ja "Vaba Maa" toovad juba ära traagilise sündmuse üksikasjad. Lühidalt- Arnold Joosep Vöhrmann (ajalehtedes küll Andres) töötas mootorpaadi "Fiat" kaptenina ning elas Tallinnas Klaasingi tänaval ühiskorteris, kus peale tema resideerusid veel kolm noort meremeest-kaptenit, raudteetehaste vaht Mihkel Klaos ja tolle abikaasa. 24.02 õhtul tulnud Vöhrmann linnast koju veidi viinastunult ning koos ühe meremehest sõbraga. Veidi aja pärast ilmusid korterisse majaomaniku 21-aastane tütar Meida ning 16-aastane noormees Arnold, kes hakkasid meremeestega seltsis viina jooma. Pummeldamine käis närvidele samas korteris viibivale Mihkel Klaosile, kes paari tunni pärast käskinud Meidal korterist ära minna. Neiu võtnud seepeale jalast kinga ning löönud Mihklit sellega näkku. Mihkel haaras vahkvihas revolvri ja avas tule. Vöhrmann astus neiu kaitseks välja ja vahele ning selle tagajärjel jäi Meida terveks, aga Vöhrmann sai raskelt haavata ning jäi põrandale lamama. Sõber sõidutas ta voorimehega Keskhaigemajja, kus ta lõikuslaual hinge heitis.

Selline lugu siis..

Re: Arnold Joosep Vöhrmann

Postitatud: K Veebr 20, 2019 11:08 pm
Postitas Wirbelwind
Tema sõjateest Vabadussõja päevil veel nii palju, et täpselt sada aastat tagasi- 1919 veebruaris- võttis ta osa Saaremaa "töörahva ülestõusu" vaigistamisest.