pilt vanaema albumist

Kõik, mis seotud Eesti Vabadussõja teemaga ...
Vasta
krando
Kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: P Dets 10, 2017 9:23 am

pilt vanaema albumist

Postitus Postitas krando »

Vanaema suri kui olin algklassides. Vanaisa suri varem, kui sündisin. Selle pildi kohta teadsin kogu aeg vanaema räägitut (rublaaeg) - vanaisa oli esimeses sõjas, sakslased võtsid ta vangi, sundisid konnadest tehtud suppi sööma, vangis jäi ellu, sest ei suitsetanud, vahetas oma vanglasuitsud leiva vastu, sakslased löödi puruks ja vanaisa tuli koju, paljajalu. Teadsin kaua aega, et pildil vanaisa istub ja kuri sakslane valge piitsaga valvab teda. Nüüd olen juba mitukümmend aastat mõtelnud, et nii see ikka vist ei olnud. "Sakslase" käisel on silt "Kapten Irv" ja mõlemal mehel kokardiks "sini-must-valge". Oskab keegi juhendada mida ja kuskohalt ma edasi uurima peaksin ?
Manused
scan0037.jpg
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8174
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: pilt vanaema albumist

Postitus Postitas ivalO »

Pilt tehtud vähemalt suvi 1919. Piitsaga "sakslase" seljas on suve hakul saabunud inglise kuub ja müts.
Vanaisa paistab jälle ohvitseri mõõtu mees, kuigi paguneid ega kraemärke peal ei ole.
Püks on valge kandiga ja seljas rätsepa õmmeldud kuub, mis jääb vast Vabadussõja esimesse otsa.
Mütsist eriti aru ei saa, kas on paraadmüts, või tsaariväe ohvitseri peakate.
Kui oli soomusrongi mees, võid Irve rongist (No.1) alustada.
Peale WS tegutses ka "Kapten Irve soomusrongi Selts", arhiivis võiks sellest vast midagi leiduda?
Kas võis olla ohvitser või sõjaväeametnik?
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: pilt vanaema albumist

Postitus Postitas funker »

Kui vanaisa nime välja ütled, võib ehk mõni sind siingi edasi aidata.
krando
Kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: P Dets 10, 2017 9:23 am

Re: pilt vanaema albumist

Postitus Postitas krando »

funker kirjutas:Kui vanaisa nime välja ütled, võib ehk mõni sind siingi edasi aidata.
Linkolm (või Linkholm) Aleksander.
Aga kardan, et noored läksid siis nagu ka varem ja hiljem
võõra nime all seiklusi otsima.
krando
Kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: P Dets 10, 2017 9:23 am

Re: pilt vanaema albumist

Postitus Postitas krando »

ivalO kirjutas:Pilt tehtud vähemalt suvi 1919. Piitsaga "sakslase" seljas on suve hakul saabunud inglise kuub ja müts.
Vanaisa paistab jälle ohvitseri mõõtu mees, kuigi paguneid ega kraemärke peal ei ole.
Püks on valge kandiga ja seljas rätsepa õmmeldud kuub, mis jääb vast Vabadussõja esimesse otsa.
Mütsist eriti aru ei saa, kas on paraadmüts, või tsaariväe ohvitseri peakate.
Kui oli soomusrongi mees, võid Irve rongist (No.1) alustada.
Peale WS tegutses ka "Kapten Irve soomusrongi Selts", arhiivis võiks sellest vast midagi leiduda?
Kas võis olla ohvitser või sõjaväeametnik?
Loogiliselt mõteldes arvan, et oli tavaline luurur-kuulipildur.
krando
Kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: P Dets 10, 2017 9:23 am

Re: pilt vanaema albumist

Postitus Postitas krando »

ivalO kirjutas:Pilt tehtud vähemalt suvi 1919. Piitsaga "sakslase" seljas on suve hakul saabunud inglise kuub ja müts.
Vanaisa paistab jälle ohvitseri mõõtu mees, kuigi paguneid ega kraemärke peal ei ole.
Püks on valge kandiga ja seljas rätsepa õmmeldud kuub, mis jääb vast Vabadussõja esimesse otsa.
Mütsist eriti aru ei saa, kas on paraadmüts, või tsaariväe ohvitseri peakate.
Kui oli soomusrongi mees, võid Irve rongist (No.1) alustada.
Peale WS tegutses ka "Kapten Irve soomusrongi Selts", arhiivis võiks sellest vast midagi leiduda?
Kas võis olla ohvitser või sõjaväeametnik?
See "piitsaga sakslane" tuli mulle tuttav ette kui eelmine kord soomusronglaste
pilte lappasin (soomusronkade, nagu mu tilluke tark ütleb :) ).
Olen vahepeal mitu arvutit teispoolsusesse saatnud ja ei suuda tuvastada olnut.
Aga miskipärast on meelde jäänud, et ta oli Viljandimaa mees.
Võin eksida.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: pilt vanaema albumist

Postitus Postitas LoCo »

krando kirjutas:Aga miskipärast on meelde jäänud, et ta oli Viljandimaa mees.
Võin eksida.
Manused
1.jpg
krando
Kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: P Dets 10, 2017 9:23 am

Re: pilt vanaema albumist

Postitus Postitas krando »

LoCo kirjutas:
krando kirjutas:Aga miskipärast on meelde jäänud, et ta oli Viljandimaa mees.
Võin eksida.
Jah, see on minu vanaisa.
Kes püsti seisab, on mulk.
Ma arvan.
krando
Kasutaja
Postitusi: 6
Liitunud: P Dets 10, 2017 9:23 am

Re: pilt vanaema albumist

Postitus Postitas krando »

http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=17 ... 684818032e

H.Koort kirjutas 1918 detsembris soomusrongilt nr.1 oma kirjas "... Meeste riietus oli kirju küllalt. Enam jagu kandis endist vene väe vormi kuid paljud olid erariietes ja ei puudunud ka väga vabameelseid kombinatsioonid vormi ja erariietest." ja veel "... Kokku rongi meeskonna arv kõikus 80-90 vahel, neist ligi pooled ohvitserid. Et kõigi ohvitseride jaoks juhtivaid kohtasi ei jätkunud, siis oli moodustatud ohvitseride rühm, mis kuulus dessant.roodu koosseisu, kuna kuulipildurid ohvitserid töötasid lihtnumbritena. ..." Ja seletus mustadele kätele-nägudele "... Wanasõna ütleb: "Kus suitsu sääl sooja", kuid meil oli küll viimast laialt, aga sooja vähä. Et pesemisest juttu ei saanud olla, siis mehed, alalise suitsu ja tahma käes viibides muutusid päris mustanahalisteks, nii et punaväes juttud hakkasid liikuma, inglased olla oma koloniaal-väed Eestile appi saatnud. ..." :)
Vasta

Mine “Vabadussõda 1918 - 1920/Estonian Liberation War 1918 - 1920”