Meie mehed Riia all 1919 suvi

Kõik, mis seotud Eesti Vabadussõja teemaga ...
Vasta
nonn
Veteran
Postitusi: 1097
Liitunud: K Aug 20, 2014 2:25 pm

Meie mehed Riia all 1919 suvi

Postitus Postitas nonn » N Jaan 21, 2016 2:30 pm

Kas paraadiks ettevalmistamine sõja ajal oli meeste pete või meelepete?
Manused
Riia all riviõppus enne paraadi.jpg

Vares
Huviline
Postitusi: 249
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Meie mehed Riia all 1919 suvi

Postitus Postitas Vares » L Jaan 23, 2016 7:10 pm

Oma kohaloleku demonstreerimiseks oli see üsna tavaline tegevus. Petseris, Tartus, Võrus, Pihkvas jne nagu ka väiksemates kohtades. Pealegi, vahetult pärast edukat lahingut oli see hea moodus nö ülevaatuseks ja enda näitamise ettevalmistumisega meestele tegevust anda. Tegevusetus peale kõva adrenaliini laksu viis üsna sageli rumalusteni.

Samadel põhimõtetel toimusid ka ju ennem rindele minekut Tallinnas erinevad "paraadidi". Kindlustunde tekitamine tsiviilelanikkonnas. Meeste tegevuses hoidmine, mingi mõtestatud ja mitte eriti ebameeldiva asja kontekstis (enda näitamine täies relvis on ju ikka rohkem meeldiva poolsem tegevus). Samuti lubab tulevane "paraad" ettevalmistuste tõttu mehi koondada, mitte lastes neid laiali joosta kasutamata selleks drakoonilisi (ja selgelt meestele mitte meeldivaid) meetodeid.

Mis puutub aga antud pilti, siis võib selle "paraadi" toimumine just selles kandis olla seotud ka Sabolotnõi hukkumisega sealsamas lähedal mõned päevad varem ehk 1.07.1919. Kuigi tõsi, Kartetsh maeti 6.07.1919.aastal sõjaväeliste austusavaldustega Iisakule. Oletatavasti on paraad üldisemalt seotud pisut varem sakslastega vaherahu sõlmimise tähistamiseks ja ka näiteks logistilises mõttes oli mehi lihtne kokku saada, sest ju seisid vaherahu tagamiseks soomusrongid või soomusrong samas Ropaži jaamas.

Kasutaja avatar
Wirbelwind
Huviline
Postitusi: 118
Liitunud: P Veebr 04, 2018 1:11 pm

Re: Meie mehed Riia all 1919 suvi

Postitus Postitas Wirbelwind » L Nov 10, 2018 12:02 pm

Eestlased valmistusid neil päevil paraadiga Riiga marssima, aga tõmmati kriips peale.. Toon ära katkendid ajalehes "Meie Maa" 1937.a juulis ilmunud järjejutust "Võitluses landesvääri vastu. Vabatahtliku sõjamälestusi.":


"Homme on siis meie teekonnal lõpp. Homme marsime pidulikult Riiga kui võitjad. Hea, et see täna ei sündinud, saame vähe puhata ja end välimuselt korraldada, et riialased tõesti ei peaks meid inimesesööjaiks, nagu räägitavat Riias. On hilja, kui muusika vaikib ja läheme puhkama. Hommikul oleme juba varakult üleval ja valmistume paraadiks: kellel on saapad, see katsub neid rohutuustiga läikima hõõruda. Kellel neid ei ole, see lubab jalgu viksiga mustaks määrida. Kuna habemenuge sakstelt saadi külluses, siis ajavad habet ka need, kellel seda polegi. Koguneme jälle kivitee kallakutele ja jääme ootama. Ilmub mehi igast roodust, üks uhkem kui teine. Enamal jaol on seljas sakslaste kuued ja peas raudkiivrid, mille otsale juba jõutud maalida surnupea kahe kondiga. Osal meestel on püksid, kuid pole kuube, ollakse kas palja särgiga ehk poolenisti alasti. Paljaste jalgadega ja pasteldes on näha mitmeid, kuid midagi on ikka "vurfi" löödud igal, kas juustele "seitel" sissekammitud, habe aetud, või riputatud vööle igasugu "ehteasju" nagu mõõku, revolvreid, püssitääke jne. Üks naljahammas on tõesti viksiga jalad mustaks teinud ja isegi kannused taha pannud. Viimaks on koos terve pataljon. Istume teekallakul ja ootame pataljoniülemat. Räägitakse, et ta on sõitnud Riiga, et meie sissemarssimise üle läbirääkida inglastega.
Lõpuks ometi läheneb meile "vana" oma kaarikuga Riia poolt. Pataljoniülem läheb enne staapi ja alles siis tuleb rooduülemate Soodla, Tariku, Kuslapi saatel meie keskele. Näeme juba nende nägudelt, et midagi pole korras. "Vana"teatab lühidalt, et meie Riiga ei lähe, sest rahvusvaheline kontroll ei lubavat seda- lätlaste palvel. Isegi olevat soovitatud meid ära viia kivitee ümbrusest, kui lätlased Riiga marsivad. Alguses ei oska me midagi lausuda, sest oleme niivõrd hämmastunud sellest, millega meid nüüd koheldakse pärast seda rasket tööd. Kuid siis läheb lahti vandumiseks ja sõimamiseks. Varsti näemegi sisemaa poolt Riiale lähenemas sõjaväge. Muusika mängib, lipud lehvivad, salk mõõdub salga järele meist. Uhkelt marsivad hästirõivastatud lätlased ega võta vaevaks vaadatagi meile kaltsukubudele.."

Vasta

Mine “Vabadussõda 1918 - 1920/Estonian Liberation War 1918 - 1920”