Müntide taastamine

Nõuandeid, kuidas esemeid korralikult taastada ja säilitada ...
Kasutaja avatar
Kuperjanov
Huviline
Postitusi: 879
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:46 pm

Müntide taastamine

Postitus Postitas Kuperjanov »

Otsisin täna siis oma vanad mündid välja ja ennäe mis leidsin: kaks vana saksa 10 sendist, üks aastast 1918 ja teine 1941. Varem ei olnud neid märganudki. Aga sellel ka põhjus, sentide peal olev sümboolika on väga halvasti nähtav, sendid on tumedaks läinud ning tähtede ja numbrite vahel on näha väikest roostet. Kuidas sente enam vähem korda teha?
Vabadus on habras aare, mida oleme valmis kindlalt kaitsma!
Kasutaja avatar
Niederland
Veteran
Postitusi: 1957
Liitunud: P Dets 11, 2005 6:25 pm
Asukoht: Armee-Abteilung Narwa 1944

Postitus Postitas Niederland »

Tere!

Raamat "999 nõuannet" kõneleb järgmist:

"Parim vahend vaske sisaldavate müntide (hõbe-vask, vask, vask-nikkel jt.) puhastamiseks on fotokemikaali triloon-B lahus (6-10 g triloon B-d ühes liitris vees). Vaskmüntidelt eemaldatakse nendele tekkinud vaskoksiid 5-15 protsendilise ammoniaagilahusega. Rahad peavad puhastamisel olema alati üleni lahuses!

Kui rahad on kaetud aluselise vaskkarbonaadiga (roheline), eemaldatakse see 5-10 protsendilise sidrunhappega.

Igasuguse korrosioonikihi eemaldab vaskmüntidelt 5-20 protsendiline heksametafosfaadilahus. See toimib aeglasemalt ja on müntidele ohutu (soojendada toatemperatuurini 60 C).

Hõbemünte puhastatakse 5-10 protsendilise sidrunhappelahusega (soojendada toatemperatuurini 60 C). Rasvainete eemaldamiseks puhastada atsetooni, bensiini või piiritusega. Hõbemünte võib puhastada ka söögisooda või nuuskpiirituse seguga.

Vask-, pronks ja nikkelmündid saavad puhtaks, kui neid keeta vees, milles on peent puusütt.

Pärast pesemist hoitakse münte atsetoonis, seejärel 30-60 minutit piirituses. Viimane ülesanne müntide puhastamisel on nende hoolikas loputamine puhtas destilleeritud vees.

Kui vaskmüntidele tekib ebameeldiv läige, hoitakse neid vees, mille 1 liitris on lahustatud 50 grammi vaskvitrioli ja 5 grammi kaaliumpermanganaati. Lahust kuumutatakse temperatuurini 70-80 C ja selles hoitakse münte sobiva tooni saamiseni."
Kasutaja avatar
Kuperjanov
Huviline
Postitusi: 879
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:46 pm

Postitus Postitas Kuperjanov »

Tänud põhjaliku nõuande eest :D
Vabadus on habras aare, mida oleme valmis kindlalt kaitsma!
Kasutaja avatar
kortik
Veteran
Postitusi: 4146
Liitunud: K Nov 23, 2005 1:03 pm
Asukoht: Muistne Läänemaa

Triloon

Postitus Postitas kortik »

Olen Trilooni kasutanud viimased 25 aastat.Fantastiline vahend. Kui õnnestubki see kusagilt kätte saada, pane sellesse ainult kuld, hõbe ja vaskraha.Muud metallid võib triloon pehmelt öeldes untsu keerata.Ja parem kui triloonis puhastad eraldi kuld, hõbe, vaskmünte.Ja muidugi mitte ainult münte.Pärast triloonis hoidmist puhastada üle söögisoodaga,parem puhastada harjakesega.Kõige parem valmistada hambaharjast,mille harjased on 50%lühemaks pügatud.Pealegi oleks soovitav triloonilahust aegajalt läbi kurnata, et lahti saada sellest sademesaastast, mis anuma põhja koguneb.
ajalugu, ajalugu ja ajalugu...
Kasutaja avatar
Kuperjanov
Huviline
Postitusi: 879
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:46 pm

Postitus Postitas Kuperjanov »

Kuskohast saada siis Trilooni?
Vabadus on habras aare, mida oleme valmis kindlalt kaitsma!
Kasutaja avatar
kortik
Veteran
Postitusi: 4146
Liitunud: K Nov 23, 2005 1:03 pm
Asukoht: Muistne Läänemaa

Küsimuste küsimus

Postitus Postitas kortik »

Esitasid väga hea küsimuse. Pole ise endale muretsenud NL ajast.Siis sain Leningradist, ühest instituudist kinnise klaastoru valge pulbriga. Andsin sõbra kätte-see oli vana trilooni fänn ja tegi õige lahuse valmis.Siis oli lahust peaaegu poolteist liitrit, nüüd on alles vaid poole liitri jagu.Eks iga väljavõtmisega lähevad hinnalised milligrammid kaduma.Võib olla on praegu leidmine juba lihtsam.Aga kunagi, 15 aastat tagasi oli Hapsalu tingimustes võimatu.Äkki keegi teab, siis oleksin ka kohe võtja.
ajalugu, ajalugu ja ajalugu...
Kasutaja avatar
Niederland
Veteran
Postitusi: 1957
Liitunud: P Dets 11, 2005 6:25 pm
Asukoht: Armee-Abteilung Narwa 1944

Postitus Postitas Niederland »

Olen samuti triloonist huvitatud. Või on kellelgi aimu, millistest asutustest oleks võimalik seda saada?
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5350
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

Härrased! Aga kuhu jääb siis äädika ja sooda segu? Ise olen sellist kaupa nende koduste vahenditega hooldanud ja täiesti edukalt :roll:.
Kasutaja avatar
Kuperjanov
Huviline
Postitusi: 879
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:46 pm

Postitus Postitas Kuperjanov »

Räägi lähemalt sellest äädika ja sooda segust, mis vahekorras, kui palju vett?
Vabadus on habras aare, mida oleme valmis kindlalt kaitsma!
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5350
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

Räägi lähemalt sellest äädika ja sooda segust, mis vahekorras, kui palju vett?
Ega seal mingit imelist vahekorda polegi :roll:. Mina olen kallanud kaussi tavalist lauaäädikat ( naine ei tohiks vist seda näha :lol: ) ja määrdunud asjad sinna 10-15 minutiks ligunema pannud. Seejärel olen neid seal äädikas lapi või väikese harjaga nühkinud. Kui on saasta, mis ikkagi lahti ei tule, olen kallanud esemele soodat ja siis sellise "äädikase soodaga" näppude vahel nühkinud. Mingit kahju see metallidele ei tee ja tooted on saanud uue ilme. Vahest liigagi uue :D.
Kasutaja avatar
Kuperjanov
Huviline
Postitusi: 879
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:46 pm

Postitus Postitas Kuperjanov »

Proovin ära täna :D
Vabadus on habras aare, mida oleme valmis kindlalt kaitsma!
napoleon
Huviline
Postitusi: 229
Liitunud: R Jaan 27, 2006 6:24 pm
Asukoht: Vasta küla
Kontakt:

Postitus Postitas napoleon »

Tugevama rooste puhul soovitan ikka paar tundi leotada. Teisest küljest liiga kauaks ka jätta ei tohi, äädikas on ikkagi hape. Ise unustasin kiirlaadija paariks ööpäevaks ligusse ja vedrust jäi alles vaid mälestus.
Aga mina olen Moskvas käinud!
Kasutaja avatar
Kuperjanov
Huviline
Postitusi: 879
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:46 pm

Postitus Postitas Kuperjanov »

Kuidas siis kohe nii õnnetult läks, et paariks ööpäevaks?
Vabadus on habras aare, mida oleme valmis kindlalt kaitsma!
napoleon
Huviline
Postitusi: 229
Liitunud: R Jaan 27, 2006 6:24 pm
Asukoht: Vasta küla
Kontakt:

Postitus Postitas napoleon »

kiired asjatoimetused pere liinis :wink:
Aga mina olen Moskvas käinud!
Kasutaja avatar
kruvi
Kasutaja
Postitusi: 22
Liitunud: T Mai 02, 2006 10:44 pm
Asukoht: Jõhvi

Postitus Postitas kruvi »

Mythbustersis tehti coca-colaga, isegi aitas mingil määral.
Vasta

Mine “Restaureerimine/Restoration”